Od 14. mája sa v partnerskom meste Marseille prezentovali Košice so slovenskou kultúrou prostredníctvom viacerých podujatí, ktorých sa zúčastnil aj primátor mesta Košice Richard Raši.
Prístavné mesto Marseille je tohtoročnou európskou kultúrnou dvojičkou Košíc. Náš francúzsky partner sa so svojou 2600-ročnou existenciou radí medzi najstaršie mestá Francúzska. Za jeho vznikom treba vidieť aj gréckych moreplavcov a obchodníkov. Súčasný prístav je miestom, v ktorom nájdeme viacero kultúr, komunít, je to mesto rozmanitosti, otvorenosti, tradícií a zmien, obchodu, dizajnu a módy a známe je tiež gastronómiou.
Košice 2013, n. o. a Marseille Provence 2013 vyvinuli koncept vzájomnej spolupráce, ktorý je založený na prekrývaní tematických celkov projektov oboch miest, ako aj na ich podobnostiach. Spolupráca zdôrazňuje fakt, že obidve hlavné mestá kultúry sú formované svojím hlbokým multikultúrnym charakterom a svojou geografickou polohou na križovatke rôznych kultúr. Sú to aj mestá v blízkosti viacerých hraníc, vrátane tých s Európskou úniou a schengenským priestorom. Kým Marseille je sprostredkovateľom kultúrnej výmeny v severno-južnom smere, Košice sú komunikačným mostom medzi západom a východom.
„Spolupráca s Marseille je pre nás veľmi zaujímavá preto, lebo je to úplne nové prostredie a vnímame to ako príležitosť predstaviť súčasné slovenské umenie nielen v Košiciach, ale aj vo Francúzsku a naopak. Získavame nových priateľov, nových partnerov, nových členov veľkej európskej skupiny ECOC European Capitals of Culture. Je to príležitosť lepšie spoznať Marseille zvnútra, nielen z turistického pohľadu, ale aj cez kultúrnu infraštruktúru s tým, že je to otázka dlhodobej spolupráce a nielen jedného festivalu. Kontakty a osobné väzby sú veľmi dôležité aj pre rozvoj a pretrvanie väzieb do najbližších piatich až desiatich rokov. Pozeráme sa na to s perspektívou," povedal k marseillskej prezentácii umelecký riaditeľ Košice 2013 Vladimír Beskid.
Ako dodal, nachádzame spoločnú platformu a spoločnú reč jednak v tom, že sme vlastne hraničné mestá Európskej únie. Oni sa symbolicky vnímajú ako brána do Stredozemia, my sme brána na východ. „Pre obidve mestá je dôležité vytvárať mosty cez schengenskú hranicu. Druhá rovina, ktorú sme tak trochu postavili my, je Second Cities. Košice i Marseille sú druhé najväčšie mestá v týchto štátoch a vlastne už spolupracujeme v divadelnej či fotografickej oblasti. Tretia spoločná rovina je záujem o verejný priestor, čo preferujeme. Kultúru chceme šíriť vo verejných priestoroch, vyjsť s ňou von a osloviť širšie publikum."
Mestá Košice i Marseille majú záujem o vytvorenie diverznejšieho prostredia v kultúre. Chcú do nej zapojiť všetky minoritné či náboženské komunity. Napríklad v obidvoch prípadoch ide o rómsku komunitu.
Obidve mestá spája to, že ležia na hranici, verejné priestranstvá a občianska participácia. Slovenská kultúra sa v tomto roku prezentuje vo Francúzsku viacerými podujatiami. Kľúčovým Slovenského týždňa v Marseille bol Slovenský týždeň v divadle Toursky, ktorý začal 14. mája za účasti významných hostí. Súčasťou bola aj výstava „Mestské zásahy". Je svedectvom toho, že aj malé zásahy sa môžu stať veľkými. Architekti, umelci i občania ponúkli na skrášlenie mesta Košice konkrétne návrhy a riešenia, z ktorých mnohé skvalitnia život v meste. V deň otvorenia predstavil slovenskú kuchyňu Sous-Chef reštaurácie Olive Tree Double Tree by Hilton Košice Jozef Hromjak, vlaňajší víťaz národnej prehliadky kuchárskeho a cukrárskeho umenia Danubius Gastro Cup 2012.
Medzi to najlepšie, čím Slováci zaujali v partnerskom meste, bol aj džezový koncert PaCoRa Trio & Bashavel. Zoskupenie skúsených inštrumentalistov je slovenským džezovým unikátom svetového formátu. Ich tvorba je postavená na prelínaní džezu a folklóru, podfarbená prvkami vážnej hudby.
Ďalším kultúrnym príspevkom do programu bol slovenský dokumentárny film Papierové hlavy, Divadlo štúdio tanca Banská Bystrica predviedlo predstavenie „Veselosti minulosti", inšpirované anglickým renesančným tancom zo 17. storočia Person´s Farewell. S bizarným príbehom „Krásavica z Leenane", plným násilia, čierneho humoru a zvláštnych postáv sa predstavila činohra Štátneho divadla Košice. Marseille zaplavili aj sprievodné podujatia ako literárne večery so spisovateľkou Janou Beňovou „Café Hyena", ktorá vyhrala Cenu Európskej únie za literatúru v roku 2012. Šéfredaktor Richard Kitta a slovenský poet Ján Gavura predstavili košický časopis o súčasnej literatúre a umení „ENTER". Prezentovala nás aj výstava fotografií. Ide o projekt košického PhotoART Centra Pavla Mária Smejkala, ktorý aplikoval formát Second Cities na partnerstvo Európskych hlavných miest kultúry Košice a Marseille. Fotografie odzrkadľujú obe mestá očami fotografov druhých miest, Marseille očami Košičanov a naopak.
Do Marseille sa vybrali aj slovenskí ilustrátori bienále Bratislava 1967-2011, pripravila sa výstava slovenského súčasného umelca Romana Ondáka „Le Pont" a nechýbalo ani „Slovenské ľudové umenie – tradícia a modernosť". Týždňa slovenskej kultúry v Marseille sa zúčastnil aj primátor mesta Košice Richard Raši, ktorý toto slávnostné podujatie aj otvoril.
ZDROJ: EHMK 2013