MH Teplárenský holding, a.s. (MHTH) verí, že technické smery majú zmysel a zabezpečia ľuďom stabilnú budúcnosť. Aj z tohto dôvodu v školskom roku 2022/2023 vyhlásila MHTH pre žiakov základných škôl vzdelávaciu súťaž v 1. ročníku programu Skúsenosť vs Mladosť s témou "Výroba tepla v roku 2050".
Vedia si žiaci predstaviť, ako bude vyzerať spoločnosť v roku 2050, z čoho bude možné vyrábať teplo? Preto témou vzdelávacej súťaže bolo:
- Navrhnúť zdroj – palivo, z ktorého sa bude v teplárňach vyrábať teplo v roku 2050.
- Vytvoriť model zariadenia na výrobu tepla na rok 2050.
Cieľom tohto programu je vytvoriť lepšiu budúcnosť a zabezpečiť tepelný komfort, ako aj zvyšovať povedomie o odvetví energetiky, teplárenstve a vzbudiť v žiakoch záujem o štúdium technických odborov na stredných školách. Do programu sa zapojilo 14 základných škôl z celého Slovenska, z niektorých škôl sa o účasť uchádzalo viacero tímov.
Do finále porota vybrala 5 tímov a nás veľmi potešilo, že medzi nimi bol aj tím Parťáci zo ZŠ Staničnej v Košiciach. Vyhodnotenie súťaže sa uskutočnilo v MH Teplárenský holding v Košiciach. Súťažiacim zablahoželal a poprial veľa ďalších úspechov generálny riaditeľ MHTH Ing. Marcel Vrátný a riaditeľka pre ľudské zdroje MHTH Mgr. Dana Miňová, PhD.
A ako sme sa umiestnili my Parťáci? V rámci Slovenskej republiky sme sa s naším projektom umiestnili na 2 .mieste.
Náš projekt získal viacero ocenení:
- miesto na Slovensku
- Cenu verejnosti
- Cenu zamestnancov MHTH
A teraz niečo o nás....sme žiakmi 7. ročníka. V skupine Parťáci sme šiesti a naša pani učiteľka. Vo februári sme sa zapojili do vzdelávacej súťaže MH Teplárenského holdingu. Po dvoch mesiacoch bádania a práce na projekte si dnes už vieme predstaviť, čím sa v roku 2050 nahradí plyn a uhlie, aby nás teplárne dokázali zásobovať teplom a teplou vodou. Navrhli sme palivo, z ktorého sa bude v teplárňach v roku 2050 vyrábať teplo. Náš model presne zachytáva kolobeh biomasy, starého papiera z domov, podnikov a škôl a drevnej štiepky z drevospracujúcich firiem. Z týchto troch komponentov sa v našej Biopeletkárni vyrobia biopeletky, ktoré môžu slúžiť na vykurovanie rodinných domov a ako palivo do Teplární na výrobu tepla a elektrickej energie. Teplo, teplá voda a elektrická energia sa dostáva do domácností, škôl a podnikov, ktoré opäť vyprodukujú množstvo papiera, biomasy a drevnej štiepky, ktoré sa opäť dostanú do našej Biopeletkárne. Biopeletky sú ekologické: pri spaľovaní zostáva málo popola, dlho horia, majú vysokú výhrevnosť a minimum popolčeka.
Celá maketa bola tiež vyrobená z odpadového materiálu.
Prírodu je potrebné šetriť,a preto naše Biopeletky sú budúcnosť
Tím Parťákov: Filip Sedrik Ďurech, Dávid Peley, Samuel Marchevka, Lauren Ella Siklenková, Matej Kubinec a Sara Farkašová a pani učiteľka Ing. Jakešová.