Košická zoologická záhrada v Kavečanoch, ktorá chová 149 druhov a takmer 1300 zvierat, je otvorená celoročne, teda aj počas blížiacej sa zimy. Od začiatku novembra do konca februára má zoo otváracie hodiny od 10. do 15. hodiny.
„Spolu s lyžiarskym strediskom či bobovou dráhou v bezprostrednom susedstve sa naša zoo stala vyhľadávaným miestom pre rodiny s deťmi. Je príťažlivá v každom ročnom období rovnako kvôli zvieratám, ako aj vďaka rozľahlému areálu," hovorí riaditeľ Zoo Košice Štefan Kollár.
Návštevníci môžu celoročne vo výbehoch zoo obdivovať kone, poníky, ťavy, lamy, lesnú zver, jaky, uhorský dobytok, zubry, vlky, psíky medvedíkovité, rysy, tigra. „Tulene sivé, aké máme v Košiciach, by ste inde na Slovensku márne hľadali. Tu sa im mimoriadne dobre darí. Bohatá zásoba tuku na tele a dobrý apetít dávajú predpoklad dobrého zdravotného stavu. Ani zamrznutý bazén s hrubou vrstvou ľadu im neprekáža v hravosti. Tak ako zvieratá na voľnom mori sa aj súrodenci Čuk a Gek v takom období sami starajú o dýchacie otvory v ľade. Kontrolujú ich, aby im nezamrzli. Ak budete mať šťastie, môžete obdivovať aj tučniaky jednopásové – Humboldtové. Tento druh znáša aj chladnú klímu. Ich domovom sú totiž južné oblasti Chile a Patagónie. Pred väčšími mrazmi ich v Košiciach chránia ubikácie s norami na hniezdenie," vysvetľuje riaditeľ zoo.
Všetky teplomilné zvieratá sú v bezpečí ubikácií. Mnohopočetné stádo antilop, ktoré sú v Košiciach zastúpené v šiestich druhoch, je ustajnené v maštali s podlahovým vykurovaním. „To však neznamená, že tieto africké zvieratá prežijú zimu zatvorené. Keď je priaznivé počasie a nie je ľad, sú vo výbehoch celé dopoludnie. Aj zebry Chapmanove s africkým pôvodom sú v zime ustajnené, ale rovnako ako antilopy, nie celodenne uväznené. Hyena a malé mačkovité šelmy – servaly, mačky bengálske majú podobný režim ako antilopy a zebry."
Hrošík libérijský a najväčšie hlodavce na svete – kapybary močiarne v zimnom režime obývajú vyhrievané zariadenia. Rovnako zimujú mimoriadne príťažlivé surikaty vlnkavé - v teple, ale na očiach návštevníka. Levy a nosále, veľkosťou neporovnateľné, ale otužilosťou veľmi podobné zvieratá, majú k dispozícii temperované priestory, ale zatvorené sú, až keď prídu silné mrazy.
„Exotické vtáky ako papagáje, liskavce, krásky musíme chrániť pred zimou a načas ich obdivovatelia nemôžu stretnúť. Obľúbené ary a žákovia majú aviárium so zateplenou časťou, prístupnou pre návštevníka aj v zime," vraví Štefan Kollár.
Už takmer mesiac zimujú v chovateľskom zázemí, kde ľudia nemajú prístup, korytnačky – písmenkové, kaspická a kajmanka dravá. Ich vodné a suchozemské príbuzné žijú vo vyhrievanom teráriu po celý rok. Prístupné oku návštevníka sú aj hady, jaštery a krokodíly, ktoré sa o terárium delia s korytnačkami.
Košická zoo chová osem druhov primátov. Všetky obývajú vyhrievané ubikácie a s výnimkou málp ich môže návštevník vidieť po celý rok. S príchodom celodenných mrazov v zoo presúvajú do temperovaných priestorov emu hnedého, nandu pampového a vodné vtáctvo.
Osobitnú kapitolu v košickej zoo tvoria medvede. Nielen preto, že ich pätorčatá sa preslávili zápisom do Guinessovej knihy rekordov, ale aj preto, že ošetrovatelia si museli zvyknúť na ich nepravý zimný spánok. „Každý z deviatich jedincov jedného rodu sa správa inak. Vlani si napríklad jedna samica vyhĺbila brloh, ktorý opúšťala len sporadicky, raz za dva – tri dni, aby sa nažrala. Ostatné pospávali na podstielkach zo slamy v ubikáciách, kde si aj sami nanosili ako výstelku suchú trávu, lístie, konáriky. Ako to bude počas nastávajúcej zimy, na to sme aj my sami zvedaví. Všetko ale závisí od počasia, kondície a možno aj nálady macov. I keď kondíciu majú dobrú."
Jedálny lístok pre zvieratá v košickej zoo v zime špeciálne neupravujú. „Pravdaže, bylinožravce nedostávajú zelené krmivo, ale seno a v jedálničku je zastúpený vyšší podiel jadrového krmiva - granulované kŕmne zmesi, obilniny. Celoročne, zimu nevynímajúc, majú zvieratá v zoo bohatý prídel ovocia a zeleniny," uzavrel riaditeľ Zoologickej záhrady v košických Kavečanoch Štefan Kollár.
Viac informácií nájdete na http://www.zookosice.sk.