Aj túto jeseň navštívili Základnú školu Laca Novomeského v Košiciach žiaci jej partnerskej školy v Paderbornu, ktorý sa nachádza v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Bývali v rodinách u svojich košických rovesníkov a tak mohli spoznať nielen Slovensko, ale aj zvyky v slovenských rodinách. Úvodné obavy, či si budú rozumieť, sa rýchlo rozplynuli.
„Najprv som sa veľmi bála, keďže som nevedela, aké to bude, ale teraz mám nových kamarátov a super zážitky," zhodnotila ôsmačka Zara Imrichová.
Svoj príchod si nemohli načasovať lepšie. Hneď na druhý deň po príchode sa konal totiž jubilejný 100. ročník najstaršieho maratónu v Európe – košického Medzinárodného maratónu mieru. Hostia z Paderbornu si vychutnali úžasnú atmosféru tohto športového sviatku v uliciach historického centra mesta a neúnavne povzbudzovali bežcov.
Z Vyhliadkovej veže mali Košice ako na dlani
Ešte v deň príchodu navštívili vyhliadkovú vežu na kopci Hradová, odkiaľ mohli vidieť ako na dlani nielen celé Košice, ale aj široké okolie. Nasledovala prehliadka historického centra, kde sa zoznámili stručne aj s históriou mesta a regiónu.
Uchvátila ich najmä zrekonštruovaná Spievajúca fontána, nemeckí hostia doposiaľ takúto svetelnú šou s hudbou nezažili. Od slovenských vyučujúcich dostali aj stručný výklad o histórii fontány a jej premenách.
Zažili aj jazdu historickou detskou železnicou na Alpinku a zapotili sa pri zdolávaní prekážok v lanovom parku Tarzania. Nasledujúce dva dni strávili mimo Košíc – prvý deň vyrazili vlakom do Vysokých Tatier, kde vďaka krásnemu slnečnému počasiu mohli obdivovať krásu týchto veľhôr, o to viac, že tej časti Nemecka, kde bývajú, takéto hory nemajú.
Preto bol pre nich zážitok aj výstup na Hrebienok a odtiaľ popri Studenovodských vodopádoch na Rainerovu chatu. Čakal ich aj pobyt v Medzeve, kde navštívili nielen Múzeum kinematografie a po obede sme sa oboznámili s históriou a súčasnosťou karpatských Nemcov, prečo prišli na územie dnešného Slovenska, čím sa zaoberali v minulosti a v ktorých regiónoch Slovenska ešte dodnes žijú.
Boli aj na hokeji v Steel aréne
Pre mnohých nielen nemeckých, ale aj slovenských žiakov to boli nové informácie, keďže o živote nemeckej menšiny nevedeli veľa. „Až priamo v Medzeve som sa o ich histórii a živote v súčasnosti mnoho dozvedela,“ priznáva Alexandra Dulinová.
Nemeckí hostia si v Košiciach vyskúšali aj lezeckú stenu, únikovú miestnosť alebo ďalšie obľúbené voľnočasové aktivity, pri ktorých takisto zažili kopu zábavy. „Ja som svojho nemeckého kamaráta zobral aj na hokejový extraligový zápas,“ skonštatoval Sebastián Alexander.
Okrem nových priateľstiev sa zdokonalia aj v cudzích jazykoch
Pre niektorých tento výmenný pobyt nebol už novou skúsenosťou. „U nás doma v rámci výmenného pobytu už bývala Španielka, ale podľa mňa s Nemcami sme si rozumeli lepšie,“ doplnila Elena.
Košickí a paderbornskí tínedžeri sa zhodli, že majú veľmi podobné záľuby a už teraz sa tešia ako sa na jar vymenia a žiaci z metropoly východu tak zažijú nemeckú pohostinnosť v praxi.
Výmenné pobyty sa na košických základných školách sa tešia veľkej obľube. Podľa vedúcej oddelenia školstva košického magistrátu Beáty Lopušniakovej víta mesto spoluprácu viacerých ZŠ so zahraničnými partnermi. Okrem zážitkov na oboch stranách prináša výmenu skúseností, nadväzovanie priateľstiev a možnosti zdokonalenia sa v cudzích jazykoch.