Rekonštrukcia ulíc v historickom jadre mesta - Hrnčiarska, Hlavná, Mlynská, Alžbetina, Mäsiarska, Dominikánske námestie, Kováčska, Bočná, časť Vrátnej a k nim priľahlých ulíc sa začala v roku 1996. Z dôvodu technickej a hlavne ekonomickej náročnosti sa oprava ulíc uskutočňuje postupne po jednotlivých ucelených úsekoch.
Vrátna ulica bola v obzvlášť kritickom technickom stave. Komplexná renovácia predmetnej ulice mala riešiť nevyhovujúci technický stav jej povrchu, ale aj všetkých inžinierskych sietí.
Na rekonštrukcii sa podieľalo 5 investorov
Mesto Košice v r. 2007 zahájilo prípravu stavby „Rekonštrukcia Vrátnej ulice v Košiciach, úsek: Bočná – Alžbetina – Dominikánske nám.". Generálnym projektantom bol Ing. Ladislav Kollár – WOONERF s.r.o., Prešov. Na obnove Vrátnej ul. sa podieľalo 5 investorov: Mesto Košice, Východoslovenská vodárenská spoločnosť a.s., Slovenský plynárensky priemysel a.s., Slovak Telekom a.s. a Východoslovenská energetika a.s. Mesto bolo investorom rekonštrukcie samotnej ulice t.j. povrchových úprav (porfýrová dlažba 983m2, asfaltové plochy 476m2, žulové kocky 313 m2, obrubníky 506m, uličné vpusty 10) vrátane podložia komunikácií, chodníkov a dobového verejného osvetlenia. Stavbu v máji 2008 zahájil a do októbra 2008 realizoval zmluvný zhotoviteľ (víťaz verejnej súťaže) SVIP s.r.o. Košice. Od októbra 2008 prevzal práva a povinnosti k stavbe nový zhotoviteľ Hydroterm s.r.o. Košice (pôvodný zhotoviteľ sa z dôvodu finančných problémov dostal do konkurzu). Zhotoviteľom stavebných prác spojených s rekonštrukciou verejného osvetlenia bola firma ROJA s.r.o. Košice. Rekonštrukciu rozvodov inžinierskych sietí – vodovod, kanalizácia, plynovod, elektrické a telekomunikačné siete zabezpečili jednotliví investori (VVS a.s., SPP a.s., VSE a.s., Slovak Telekom a.s.).
Náročnosť stavby
Náročnosť stavby bola najmä v priestorovej a časovej kolízii všetkých piatich investorov, pričom bolo nutné zachovať aspoň najnutnejšiu funkčnosť a užívania schopnosť okolitých nehnuteľností v značne stiesnených podmienkach. Úspešná kolaudácia stavby bez závad, ktoré by bránili užívaniu stavby sa uskutočnila 9. júna 2009.
Mesto na stavbu vynaložilo celkovo náklady vo výške 300.000 EUR (9 mil. Sk ). Na realizácii povrchových úprav sa po vzájomnej dohode s mestom pomerne podieľali svojimi finančnými príspevkami aj všetci investori (SPP a.s., VVS a.s., VSE a.s., Slovak Telekom a.s.), ktorí celkovo na obnovu vyčlenili čiastku 145.000 EUR (5,165 mil. Sk).
Zdroj: referát výstavby a ŽP MMK