Prejsť na obsah

V Košiciach sa začala jarná deratizácia

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach (RÚVZ Košice) vyzýva fyzické osoby – podnikateľov, právnické osoby a fyzické osoby – občanov na vykonanie celoplošnej preventívnej jarnej deratizácie.

Jedným zo subjektov, ktorý má vykonať deratizáciu, je aj mesto Košice a jednotlivé mestské časti, a to v objektoch, ktoré má vo vlastníctve a v správe, a tiež na verejných priestranstvách prostredníctvom svojich organizácii – Bytový podnik mesta Košice, Správa mestskej zelene v Košiciach atď. Reguláciu živočíšnych škodcov je potrebné zrealizovať do 15. mája 2025.

Výzva na vykonanie deratizácie sa týka povinností vykonať deratizáciu v užívaných, respektíve spravovaných objektoch. Fyzické osoby musia vykonávať reguláciu živočíšnych škodcov napr. aj v pivničných priestoroch rodinných domov a bytových domov a na pozemkoch, ktoré majú vo vlastníctve alebo v užívaní, a v objektoch využívaných na chov hospodárskych zvierat. Ak je zaznamenaný zvýšený výskyt živočíšnych škodcov alebo ich výskyt v priestoroch, kde sa vyskytovať nesmú, je nutné vykonať deratizáciu aj mimo určených termínov preventívnej celoplošnej deratizácie.

Podľa získaných informácií je ohniskom výskytu aj kanalizačná sieť, preto je nutné aj v týchto prípadoch vykonávať nielen preventívnu, ale aj represívnu deratizáciu. Podľa usmernenia hlavného hygienika SR má byť postup zainteresovaných subjektov koordinovaný, rýchly a realizovaný v danom termíne, aby sa zabránilo šíreniu populácie hlodavcov a vzniku epidemiologického rizika na území mesta.

Deratizuje sa pri stanovištiach kontajnerov

RÚVZ Košice po skúsenostiach a situácii, ktorá vznikla na území mesta v predchádzajúcom období, upresnil potrebu vykonávať deratizáciu aj pri kontajneroviskách. Na základe usmernenia RÚVZ Košice, komunikácie so školiacim strediskom a ostatnými samosprávami, upresnilo mesto Košice podmienky výkonu deratizácie. Aj v zmysle týchto zmien v súčasnosti zmluvný partner mesta vykonáva deratizáciu aj pri stanovištiach kontajnerov. 

O efektivite a účinnosti upraveného systému deratizácie svedčí to, že za predchádzajúce obdobie pri podnetoch od občanov mesto nezaznamenáva hlásenia na enormný výskyt hlodavcov na jednom mieste. K zníženiu počtu hlodavcov prispieva aj výstavba polopodzemných kontajnerov. V súčasnosti je občanom k dispozícii už 30 nových polopodzemných kontajnerov, vďaka ktorým už odpad zo zberných nádob nekončí rozhádzaný na zemi a hlodavce tak k odpadu nemajú prístup a nie je pre nich lákadlom.