Tento týždeň sa v Košiciach koná koordinované európske sčítanie ľudí bez domova. Do tohto významného projektu sa zapojili mesto Košice, Nadácia DEDO a Inštitút pre výskum práce a rodiny (IVPR). Košice sú jediným slovenským mestom, ktoré sa pripojilo k tejto celoeurópskej iniciatíve.
Do ulíc a osád vyšlo dvesto dobrovoľníkov
Počas piatich dní od 7. do 11. októbra sa vyše dvesto dobrovoľníkov, vrátane odborných zamestnancov Magistrátu mesta Košice a mestských častí, vydalo do ulíc, útulkov a nelegálnych osád, aby zmapovali situáciu ľudí bez domova. V rámci sčítavania vypĺňajú dotazníky s ľuďmi v bytovej núdzi. Zisťujú napríklad, kde majú trvalý pobyt, ako dlho nemajú vlastný domov alebo či využívajú služby krízových zariadení.
Dobrovoľníci z rôznych partnerských a spolupracujúcich organizácií - ETP Slovensko, UNIPO - Inštitút psychológie, Deutsche Telekom, Teologická fakulta KU – Inštitút sociálnej práce a ďalších, strávia počas sčítacích dní v teréne viac ako 2 000 hodín. Od pondelka do stredy sčítavali v nelegálnych osídleniach, nocľahárňach, útulkoch, zariadeniach núdzového ubytovania, domovoch na polceste či v ambulantných službách (špecializovanom sociálnom poradenstve).
„Vo štvrtok, počas hlavného sčítacieho dňa, majú dobrovoľníci na programe 19 trás v uliciach mesta s cieľom aktívneho vyhľadávania ľudí bez domova. Sčítanie pod taktovkou 120 dobrovoľníkov je naplánované na dve fázy – dennú a večernú," povedala predsedníčka správnej rady Nadácie DEDO, Alena Vachnová. Piatok je tzv. „rezervný“ deň vyhradený pre prípad, ak by počas predchádzajúcich dní dobrovoľníci nestihli prejsť všetky naplánované trasy.
Chcú jednotnú metodiku pre celú Európu
Koordinované európske sčítanie ľudí sa okrem Košíc realizuje aj v iných európskych veľkomestách, ako sú napríklad Dublin, Miláno, Lyon, Porto, Ľubľana či Budapešť. V rámci jednotlivých miest však nejde o porovnávanie medzi sebou navzájom, ale o vytvorenie jednotnej metodiky zberu dát. Tie budú slúžiť na vypracovanie účinnejších stratégií na riešenie bezdomovectva na miestnej, národnej aj európskej úrovni a na vypracovanie efektívnejších krokov a programov zameraných na riešenie bezdomovectva.
„Chceme, aby boli Košice mestom, kde má každý vytvorené podmienky na dôstojný život, preto sa intenzívne zaoberáme riešením bytovej otázky. Od roku 2019 sme poskytli do užívania 110 bytov. Len pre porovnanie, v roku 2017 a 2018 to boli spolu 2 byty. Mesto bude postupne rekonštruovať ďalšie byty a spolupracovať so štátom a inými mestami pri vytváraní vhodných podmienok nájomného bývania,“ hovorí primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý).
Podľa námestníčky primátora mesta Košice Lucie Gurbáľovej (KDH) je sčítanie dôležitým krokom k tomu, aby mesto mohlo vyhodnocovať účinnosť svojich programov a služieb pre ľudí bez domova a prijímať ďalšie potrebné kroky: „V súčasnosti pomáhame predovšetkým subjektom, ktoré vedia s touto skupinou odborne pracovať a dokážu jej poskytnúť odbornú pomoc, prípadne potrebné služby. Nie je to iba Nadácia DEDO, ale aj napr. ETP Slovensko, Arcidiecézna charita, útulok Oáza v Bernátovciach alebo aj naše mestské Psychosociálne centrum.“
Získané dáta zanalyzuje Inštitút pre výskum práce a rodiny, ktorý ako odborný garant sčítania v Košiciach vypracuje podrobnú analýzu situácie v meste. Celkové dáta za všetky zúčastnené európske mestá by mali byť známe na jar budúceho roka.