Vo francúzskom Marseille pokračovalo v uplynulých dňoch zasadanie poradného orgánu Európskej únie - Výboru regiónov (RELEX). V rámci rokovania si delegácie zúčastnených krajín vypočuli aj návrh stanoviska k problematike západného Balkánu. Aktuálnu analýzu situácie v krajinách bývalej Juhoslávie pripravil a z pozície spravodajcu prezentoval primátor nášho mesta F. Knapík.
Návrh má výhľadovo riešiť európsku perspektívu v tomto teritóriu. Dotýka sa krajín, ktoré sa aktívne zapájajú do procesu integrácie a sú kandidátmi alebo budúcimi kandidátmi na členstvo v Únii. Patrí medzi ne Chorvátsko, Macedónsko, Albánsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Srbská republika a Kosovo. „Európska únia musí urobiť všetko preto, aby sa európska perspektíva tohto regiónu – v nedávnej minulosti ťažko skúšaného, avšak s veľmi významným rozvojovým potenciálom – neoddialila na neurčito a nespôsobila pokles integračného entuziazmu v jednotlivých krajinách," povedal na stretnutí F. Knapík. „Slovenský" návrh oficiálneho stanoviska k spomínanej problematike, ktorá je jednou z priorít Európskej únie, sa na zasadaní stretol s výrazným porozumením. Šéf Generálneho Direktoriátu pre rozširovanie, Alain Servantie, konštatoval, že pre Úniu je západný Balkán pálčivou a citlivou témou. Zároveň pripustil, že Albánsko a Čierna Hora sa už možno čoskoro dostanú na kandidátsku listinu. Aktuálny kandidát Chorvátsko, by sa členom elitného klubu mohol stať už v roku 2011. V otázke vízovej povinnosti Srbska, by mala Únia už čoskoro prijať kompromisné stanovisko.
F. Knapík v rámci oficiálnej analýzy upozornil aj na viaceré problémy v regióne, akými sú korupcia, rôznorodé národnostné prostredie, či súdnictvo a ochrana spravodlivosti. I preto vyzval štáty, ktoré do Európskej únie pristúpili v roku 2004, aby zintenzívnili dialóg s potenciálnymi budúcimi členmi. Práve Slovensko je dobrým príkladom urýchleného splnenia vstupných kritérií, a v tejto súvislosti zohráva významnú úlohu pri posudzovaní a pomoci spomínaným krajinám. Vystúpenie košického primátora je tak popri diplomatických úspechoch Slovenska na západnom Balkáne, ďalším významným krokom v otázke stabilizácie tohto regiónu.
Dokument prešiel v utorok 24. júna prvým čítaním a komisia Relexu, ho zrejme definitívne schváli už v novembri tohto roka. O dva týždne sa experti i politickí lídri Európskej únie stretnú v Sarajeve, aby o problematike opäť hovorili. O regionálnych témach bude Relex debatovať aj na Slovensku. Jeho predstavitelia sa v rámci výjazdového seminára stretnú na budúci rok v Košiciach.