V pondelok 19. mája štartuje v uliciach slovenských miest zbierka pod názvom Modrý gombík, ktorá potrvá do nedele 25. mája za pomoci tisícok dobrovoľníkov, koordinátorov, známych osobností a partnerov UNICEF-u. Prispieť bude možné aj zaslaním SMS správy alebo peňažným darom na účet UNICEF-u. Výťažok zo zbierky UNICEF SLOVENSKO použije na pomoc najviac zraniteľným deťom v africkej Ugande. Tohtoročným cieľom je pomôcť zabezpečiť prístup k pitnej vode a lepšej sanitácii pre 6 206 detí v africkej Ugande. MODRÝ GOMBÍK je symbolom zemegule, šťastného detstva a spájania sa pre dobrú vec. Odporúčaná suma za jeden gombík je dvadsať slovenských korún, pre tých, ktorí sa rozhodnú prispieť menej, má UNICEF pripravené pohľadnice s motívom kampane, z ktorých si bude možné poskladať malý pohárik. Prispieť je možné aj zaslaním krátkej správy na číslo 844 v sieti Orange Slovensko* a to až do konca mája 2008. Suma za zaslanie SMS správy je 30 Sk a je konečná. Spoločnosť Orange Slovensko odvedie 100% tejto sumy na zbierku a samotné zaslanie SMS správy zákazníkovi nespoplatňuje. Zbierka je aktívna do 31. mája 2008.
Taktiež je možné venovať finančný dar v ľubovoľnej výške bankovým prevodom alebo priamym vkladom na č. ú.: 1671884251/0200, VS 0308 (vedenom vo VÚB, a.s.)
Situácia v Ugande
Ugandu mnohí označujú ako „perlu Afriky". Turistov lákajú jej pralesy a miestne safari parky, Viktóriino jazero, rieka Níl, alebo mesto Jinja, v ktorom je rozstrúsený popol Máhatmu Gándhího. V krajine žije 25 miliónov obyvateľov až 45 etnických skupín, z ktorých takmer tretina žije hlboko pod hranicou chudoby. Aj vďaka nej je tu priemerná dĺžka života len 47 rokov.
Uganda je považovaná za modelovú krajinu pokiaľ ide o vývoj a smerovanie krajín na africkom kontinente. Vláda prezidenta Yoweriho Museveniho presadila mier do takmer všetkých kútov krajiny, rozšírila základné vzdelanie a pustila sa do boja s AIDS. Na severe krajiny však pretrváva viac ako 20-ročný ozbrojený konflikt, ktorý je krvavým protikladom vládnych úspechov a veľkou hrozbou tejto malej krajiny.
S veľkou nádejou, nedočkavosťou a napätím sa očakávalo, že niekoľkomesačné rokovania medzi vládou Ugandy a hnutím nazývaným Armáda božieho odporu (ABO), vyústia v apríli 2008 do podpisu všeobecného mierového dokumentu. Líder ABO Joseph Kony ale odmietol 11. apríla podpísať finálny dokument a rozpustil svoj tím vyjednávačov.
Po viac ako 20 rokoch vždy a všade prítomného násilia, chudoby a neustáleho presídľovania a presunov obyvateľov unikajúcich pred vojnou a jej následkami v rámci krajiny, verejnosť v severnej Ugande naďalej dúfa v zmysluplnú zmenu, ktorá prinesie uzdravenie a rozvoj.
Zdroj:UNICEF