Prejsť na obsah

Slávnostné stretnutie so začínajúcimi pedagógmi

Slávnostné stretnutie začínajúcich učiteľov a vychovávateľov

Mesto Košice uskutočnilo dňa 7. novembra 2014 v CVČ, elokované pracovisko Popradská 86, Košice tradičné podujatie „Slávnostné stretnutie so začínajúcimi učiteľmi a vychovávateľmi".

V tomto školskom roku malo stretnutie výnimočnú atmosféru. V rámci návštevy Košíc prišiel mladých pedagogických zamestnancov pozdraviť Peter Pellegrini, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR. Tradičnými hosťami podujatia boli Richard Raši, primátor mesta, Renáta Lenátrová a Ján Jakubov - viceprimátori a Mária Kavečanká, vedúca referátu školstva, športu a mládeže MMK.
 
Veľká pedagogická rodina sa rozrástla o nových 56 začínajúcich učiteľov a vychovávateľov z materských škôl, základných škôl, základných umeleckých škôl a centra voľného času. Na stretnutí boli prítomní aj riaditelia škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice a uvádzajúci učitelia.

Hlavným cieľom stretnutia bolo slávnostne privítať a prijať do veľkej školskej rodiny začínajúcich učiteľov a vychovávateľov - kvalifikovaných pedagogických zamestnancov, ktorí nastúpili do prvého pracovného pomeru po ukončení štúdia a pôsobia v školách a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice.

S pútavým kultúrnym programom vystúpili žiaci ZUŠ Márie Hemerkovej, Hlavná 68, ZUŠ Bernolákova 26 a ZUŠ Jantárová 6 Košice.

Prítomným sa prihovorili:
· Richard Raši, primátor mesta Košice vo svojom príhovore povedal, že pozná súčasnú situáciu v školách prostredníctvom svojich troch detí. Uvedomuje si, že situácia v školách nie je ľahká, že pedagógovia pracujú pod veľkým tlakom, ale verí, že nová generácia pedagógov sa dožije lepších časov. Poďakoval mladým učiteľom a vychovávateľom, že sa rozhodli pre učiteľské povolanie, že sa rozhodli pracovať v školách v meste Košice.

· Peter Pellegrini, minister školstva okrem iného povedal: „ Aj keď niekedy môžete mať pocit, že Vaše povolanie je nedocenené, vždy ste boli, ste a vždy budete tým rozhodujúcim článkom v reťazci výchovy a získavania vzdelania našich detí. Chcem vás ubezpečiť, že urobím všetko pre to, aby som bol pre Vás vnímavým a ústretovým partnerom so schopnosťou dať školstvu vážnosť, rešpekt a postavenie, aké si zaslúžite." Zaželal do budúcna začínajúcim pedagógom veľa dobrých detí a žiakov, trpezlivých a tolerantných kolegov, chápajúce a ústretové vedenie školy, mnoho kreativity, entuziazmus, veľa dobrých nápadov a chuti do ďalšej pedagogickej práce so želaním, aby vás vaši žiaci za vašu prácu ocenili, boli vám vďační, ale hlavne, aby vás mali radi a vážili si vás.

Slávnosť sa niesla v znamení odkazu učiteľa národov J. A. Komenského: „Učitelia nesmú byť podobní stĺpom pri cestách, ktoré iba ukazujú kam ísť, ale sami nejdú." Príhovory poskytli mladým pedagógom informácie, inšpiráciu a podnety, ktoré im pomôžu vytýčiť si smer svojej učiteľskej kariéry.
Z dôvodu ďalších pracovných povinností musel minister školstva odísť skôr, stihol sa však so začínajúcimi pedagógmi spoločne odfotografovať. Pre mladých pedagógov to bol určite nezabudnuteľný zážitok.

Z rúk viceprimátora Jána Jakubova a Ivana Šuleka ( z referátu školstva, športu a mládeže) si začínajúci učitelia a vychovávatelia prevzali pamätný list a malú pozornosť, ako spomienku na stretnutie.

Prítomným sa prihovorila aj Ingrid Gamčíková, riaditeľka ZŠ a predsedníčka Krajskej rady Združenia základného školstva Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku v Košickom kraji. Vyjadrila presvedčenie, že prítomní budú učiteľmi, akých túžia mať naše deti a žiaci, teda milí, ústretoví, chápajúci, empatickí, ale popritom nároční učitelia, ktorí dokážu výborne vysvetľovať učivo, ale zapoja do odhaľovania nového samotných žiakov.
Po ukončení slávnostnej časti začínajúci učitelia a vychovávatelia dostali priestor v rámci neformálnych stretnutí na nadviazanie vzájomnej spolupráce, výmenu skúsenosti, posilnenie vzájomných vzťahov, neformálne zoznámenie sa so všetkými účastníkmi stretnutia a získanie podnetov pre vlastné výchovno-vzdelávacie postupy.

Podujatie bolo príjemným ukončením obdobia, v ktorom mladí pedagógovia museli načerpať sumu nových poznatkov a vedomostí, spoznali nových kolegov, prvé deti a prvých žiakov, spoznali aj rodičov detí a žiakov, museli absolvovať množstvo školení, inštruktáži, prežili prvé zasadnutie metodických orgánov školy, prvú pracovnú poradu, spoznali svojho uvádzajúceho učiteľa, napísali svoj program adaptačného vzdelávania, prežili aj prvé rodičovské združenie, museli sa oboznámiť s množstvom legislatívnych predpisov a hlavne spoznať školský vzdelávací program a školský výchovný program. Začínajúci pedagógovia na podujatí prezentovali svoje prvé pedagogické skúsenosti a názory.
Po slávnosti odchádzali mladí učitelia a vychovávatelia zo stretnutia plní dojmov, s odhodlaním snažiť sa doniesť do školstva niečo nové, moderné, s odhodlaním spolupracovať so skúsenejšími kolegami, ktorí im ako uvádzajúci učitelia pomáhajú v praxi.


Spracovala: Mgr. Eva Vinceová, referát školstva, športu a mládeže MMK

Prílohy