Prejsť na obsah

Siedmy ročník celoslovenskej zbierky Dni nezábudiek

Liga za duševné zdravie SR organizuje informačnú kampaň Dni duševného zdravia na podporu korektných informácií o duševných poruchách a ich liečbe. Celoslovenská kampaň vyvrcholí zbierkou Dni nezábudiek v dňoch 11.-13.októbra 2010, kedy budú dobrovoľníci po celom Slovensku rozdávať informačné materiály a predávať nezábudky ako symbol krehkého duševného zdravia. Zbierka sa už po siedmy krát koná pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia, ktorým je 10. október.
Duševnú poruchu môže zažiť ktokoľvek. Najvážnejším problémom takto postihnutých ľudí je sociálne vylúčenie. Na vlastnej koži zažívajú nepochopenie a diskrimináciu, strácajú zamestnanie a ostávajú osamotení. Izolácia bráni ich návratu do života a mnohí sa ocitnú v chudobe. Opätovné zaradenie do spoločnosti im komplikuje predovšetkým stigmatizácia. Dobrým predpokladom ich návratu do života a k práci je fungujúca podporná sieť služieb zdravotnej a sociálnej starostlivosti, ktorá sleduje individuálne potreby človeka s duševnou poruchou a je dostupná v mieste bydliska. V regiónoch Slovenska však buď úplne chýba alebo je nedostatočná. Zbierkou Dni nezábudiek 2010 chce Liga za duševné zdravie SR podporiť rozvoj komplexnej siete starostlivosti, aby mohli ľudia s duševnými problémami obnoviť svoje sociálne väzby a zručnosti a dokázali znovu viesť plnohodnotný život v rodine a v práci.

MUDr. Darina Sedláková, riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku upozornila, že pri chronických telesných ochoreniach nesmieme zabúdať na starostlivosť o duševné zdravie:
„Tohtoročný Svetový deň duševného zdravia upriamuje pozornosť na fakt, že u pacientov s chronickými srdcovocievnymi, onkologickými, respiračnými, metabolickými ochoreniami, alebo u tých, ktorí majú z rôznych dôvodov dlhodobo zníženú pohyblivosť, sa často súbežne vyvíjajú aj duševné poruchy. Najčastejšie sú to úzkostné a depresívne stavy, ktoré môžu hraničiť až so samovražednými sklonmi, alebo stavy podráždenosti, výbuchy zlosti až agresie. Tieto stavy môžu nakoniec vyústiť do rozvoja permanentného duševného ochorenia, ktoré je ďalším bremenom pre pacienta a jeho okolie, najčastejšie členov domácnosti, v ktorej postihnutý žije."

MUDr. Eva Pálová, prednostka 1. psychiatrickej kliniky FNLP a LFUPJŠ v Košiciach, členka odbornej rady Ligy za duševné zdravie sa vyjadrila k 1. októbru, ktorý je Európskym dňom proti depresii:
„Depresia patrí k najčastejším a najzávažnejším poruchám. Môže zahŕňať pocity smútku, beznádeje, únavy, znížené sebahodnotenie, poruchy spánku a rôzne bolesti. V najzávažnejších stavoch človek prestáva rozprávať, jesť, hýbať sa, nevie sa o seba postarať. Pri vzniku depresie sa uplatňuje viacero príčin, podnety môžu byť dedičné alebo psychologické. Depresiu alebo jej príznaky môže zažiť viac ako tretina obyvateľstva. Od päťdesiatych rokov poznáme lieky, ktoré síce nedokážu liečiť, ale dokážu držať ochorenie pod kontrolou a pokračovať v normálnom živote. V súčasnosti je depresia dobre liečiteľná avšak za podmienky, že sa správne diagnostikuje a správne lieči. Treba sa jej venovať, pretože depresia je jednou z najrozšírenejších duševných porúch a je hlavnou príčinou samovrážd v celej EÚ."

Do celonárodnej zbierky na rozvoj komplexnej siete služieb pre ľudí s duševnými poruchami môžete prispieť troma spôsobmi:
- dobrovoľným príspevkom za malý kvietok, modrú nezábudku
- zaslaním SMS na číslo 833 v sieti Orange Slovensko alebo T - Mobile v hodnote 1,- Eur až do 31. októbra 2010
- finančným príspevkom priamo na účet v Ľudovej banke, č.ú. : 4040154029/3100 alebo v Poštovej banke, č.ú.: 202 66 500 / 6500.

Aj malé veci dokážu urobiť veľké zmeny!
Pomôžte ľuďom s duševnou poruchou žiť lepší život medzi nami, aby už nikdy viac neboli osamelí medzi ľuďmi.

Zdroj: Liga za duševné zdravie SR