Po období jedného roka sa opäť zišli predstavitelia samosprávy miest Slovenskej republiky na XX. riadnom Sneme Únie miest Slovenska. Rokovanie najvyššieho orgánu Únie miest sa uskutočnilo v piatok, 18. júna 2010 v priestoroch Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca v BRATISLAVE za prítomnosti vyše 150 účastníkov, členov združenia a čestných hostí – predstaviteľov ústredných orgánov, parlamentných strán, zástupcov odborných inštitúcií, partnerských organizácií, podnikateľského i tretieho sektora, ako aj členov diplomatického zboru.
Rokovanie snemu otvoril a účastníkov snemu na pôde Primaciálneho paláca privítal v zastúpení Andreja Ďurkovského, primátora hl. m. SR Bratislavy a prezidenta Únie miest Slovenska, pán Milan Cílek, 1. viceprimátor hl. m. SR Bratislavy.
Snem hodnotil súčasný stav, predchádzajúce obdobie, schválil 8 bodový program 30 odporúčaní pre novú vládu Slovenskej republiky, pod názvom „Odporúčania ÚMS pre pokračovanie decentralizácie" a prerokoval a prijal programové zameranie Únie miest a stratégiu ďalšieho postupu pre nasledujúce obdobie s akcentom na výzvy a riešenia dopadov hospodárskej a finančnej krízy na samosprávu miest a obcí. Účastníci osobitne podporili riešenie spoločných, najmä naliehavých problémov v súčasnosti i v budúcnosti formou spoločnej diskusie, vzájomného porozumenia a spolupráce a koordinácie spoločného postupu na základe mechanizmu Okrúhlych stolov (v zložení samospráva, vláda a NR SR, odborná a akademická sféra, podnikateľský sektor).
Rokovanie moderovali Marián Minarovič, generálny sekretár Únie miest Slovenska a František Knapík, primátor mesta Košice a viceprezident Únie miest Slovenska.
Zasadnutie snemu pozdravil celý rad osobností. Na úvod tlmočil pozdravný prejav prezidenta republiky Ivana Gašparoviča účastníkom snemu Boris Sopira, riaditeľ odboru vnútornej politiky Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky. Pozdrav Richarda Sulíka, predsedu a celého vedenia SaS i jej budúcich koaličných partnerov predniesol Ľuboš Majer, ďalej snem pozdravila pani Zora Dobríkova, podpredsedníčka Najvyššieho kontrolného úradu SR. Splnomocnenec vlády SR pre územnú samosprávu Ján Turčan vo svojom vystúpení zdôraznil nezastupiteľnosť Únie miest pri hájení záujmov územnej samosprávy a v procese modernizácie verejnej správy a komunálnej reformy. Peter Mihok, prezident SOPK vyzdvihol a podporil návrat k vzájomnej komunikácii a koordinácii pri riešení spoločných problémov, ale aj spoločných cieľov na domácej pôde, ale aj vo vzťahu EÚ a ďalším partnerom vo forme „Okrúhlych stolov" a deklaroval osobnú aktívnu účasť i účasť a podporu SOPK i privátneho sektora na ich príprave i realizácii. V zastúpení ministra pre výstavbu a regionálneho rozvoja snem pozdravila Elena Szolgayová, riaditeľka odboru bytovej politiky MVRR SR. Katarína Vrlová, prednostka mesta Senica a členka rady APÚMS podporila ideu úzkej spolupráce záujmových i odborno-profesných organizácií územnej samosprávy, deklarované požiadavky zhrnuté v 8 bodoch 30 odporúčaní i aktuálnu naliehavú požiadavku riešiť neudržateľnú kritickú finančnú situáciu mnohých miest a obcí a účinne koordinovať pomoc a podporu obciam a mestám postihnutým prírodnou katastrofou nebývalého rozsahu. Viera Vašicová, generálna sekretárka Slovenskej asociácie malých podnikov tiež podporila mechanizmus vzájomnej podpory, komunikácie a koordinácie formou okrúhlych stolov za účasti všetkých úrovní i verejnej správy i hlavných sektorov politického, spoločenského a hospodárskeho života pri riešení spoločných problémov, resp. formovanie spoločných cieľov. Náčelník Mestskej polície v Prešove Mgr. Ján Andrejko zdôraznil potrebu i overenú efektívnosť vzájomnej súčinnosti a koordinácie hlavných reprezentantov územnej samosprávy a jej záujmových profesných organizácií. Na záver úvodnej slávnostnej časti účastníkov Snemu pozdravil Ing. Peter Chovanec, vrchný riaditeľ divízie verejného a komerčného bankovníctva Dexia banky Slovensko. Vo svojom vystúpení potvrdil trvalý záujem Dexia banky Slovensko angažovať sa v oblasti podpory územnej samosprávy a podporil hlavné strategické ciele a navrhované mechanizmy orientované na stabilizáciu územnej samosprávy i celej štruktúry hospodárskeho, spoločenského i politického života.
Správu o činnosti v zastúpení primátora hl. m. SR Andreja Ďurkovského, prezidenta Únie miest Slovenska, predniesol pán Milan Cílek, 1. viceprimátor hl. m. SR Bratislavy. V úvode pripomenul hlavné ciele Únie a úspešnosť ich realizácie v predchádzajúcom období, krátko zhodnotil súčasný stav a hlavné aktivity Únie miest od ostatného Snemu a v súčasnom období. Zdôraznil najmä iniciatívne návrhy v oblasti riešenia finančnej, neskôr energetickej a potom hospodárskej a v súčasnosti i sociálnej krízy. Pripomenul naše permanentné úsilie vo vzťahu k vtedajšej vláde s cieľom zmierniť negatívne dopady nesystémových opatrení na územnú samosprávu i náš priebežný poradenský servis pre územné samosprávy s rovnakých cieľom. Zdôraznil najmä našu permanentnú iniciatívu o široký celospoločenský dialóg, vzájomnú komunikáciu, ústretovosť, koordináciu i súčinnosť na všetkých úrovniach verejnej správy a v úzkej spolupráci s ďalšími partnermi z odbornej a privátnej sféry.
Správu o hospodárení predniesol Marián Minarovič, generálny sekretár Únie miest Slovenska, Správu kontrolnej komisie predniesla pani Margita Zemková, primátorka mesta Hurbanovo a predsedníčka Kontrolnej komisie Únie miest Slovenska.
S doterajším priebehom reformy verejnej správy, súčasným stavom lokálnej demokracie i hlavnými výzvami v procese decentralizácie, modernizácie verejnej správy, prípravy komunálnej reformy a najmä hospodárskej a finančnej stabilizácie územnej samosprávy oboznámil Viktor Nižňanský, riaditeľ KVPC, čestný člen a expert Únie miest Slovenska. Hlavnou témou jeho vystúpenia boli „Možnosti konsolidácie rozpočtov územných samospráv v čase krízy" a potreba prijať čo najskôr systémové a účinné opatrenia, ktoré boli zhrnuté do „8 bodového programu 30 odporúčaní pre novú vládu", pod názvom „Odporúčania ÚMS pre pokračovanie decentralizácie" (v prílohe ).
Príspevok na tému „Finančná, hospodárska a energetická kríza – výzvy a riešenia pre samosprávu" predniesol pán Štefan Bošnák, primátor mesta Trnava a 1. viceprezident Únie miest Slovenska. V úvode svojho vystúpenia pripomenul v súčasnosti dva hlavné a vzájomne úzko súvisiace programové priority Únie miest Slovenska: proces reformy verejnej správy – zvýšiť výkonnosť územnej samosprávy a najmä zabezpečiť finančnú a hospodársku stabilitu územnej samosprávy. Pripomenul našu permanentnú snahu o spoločný dialóg, hľadanie najvhodnejších riešení i vzájomnú koordináciu spoločného úsilia. Pripomenul závery predchádzajúceho XIX. Snemu i schválenú stratégiu, najmä konštatovanie o nevyhnutnosti vzájomnej komunikácie, koordinácie a súčinnosti všetkých úrovní verejnej správy a ďalších partnerov pôsobiacich v hospodárskej, sociálnej i spoločenskej sfére pri zmierňovaní i riešení dopadov finančnej, hospodárskej i sociálnej krízy. Primátor mesta Trenčín Branislav Celler, viceprezident Únie miest Slovenska vo svojom príspevku „Stratégia ďalšieho postupu pre nasledujúce volebné obdobie" predniesol návrh uplatnenia foriem a mechanizmov pri presadzovaní a realizácii „8 bodového programu 30 odporúčaní pre novú vládu". Rokovanie Snemu pokračovalo prezentáciou Návrhu rozpočtu pre rok 2010, ktorý uviedol Marián Minarovič, generálny sekretár ÚMS. Už tradičnou súčasťou snemových rokovaní je „Slávnostné vyhlásenie súťaže ZlatýErb.sk", ktoré uviedol a proklamoval Mgr. Pavol Tarina, splnomocnenec vlády SR pre informačnú spoločnosť. Následne
Prílohy
1. | DOC 74 KB | Odporúčania pre novú vládu |