Prejsť na obsah

Prvého marca si pripomíname Svetový deň civilnej ochrany, Mesto Košice má vytvorený systém „Síl a prostriedkov na podporu krízového riadenia"

Cieľom pripomenutia si Svetového dňa civilnej ochrany je upriamiť pozornosť širokej verejnosti na úlohy ľudí pôsobiacich v oblasti civilnej ochrany (CO) pri riešení bezpečnosti obyvateľstva, odstraňovaní následkov náhlych či mimoriadnych udalostí, ochrane života, zdravia, majetku ľudí, ale aj životného prostredia.

Právo žiť v bezpečí patrí medzi základné ľudské práva. Nedostatočná bezpečnosť predstavuje riziko nielen pre život jedinca a zníženie kvality jeho života, ale vytvára aj prekážku pre trvalo udržateľný rozvoj celej občianskej spoločnosti. 

Mesto Košice má v systéme civilnej ochrany vytvorený systém „Síl a prostriedkov na podporu krízového riadenia", ktorý slúži na okamžité operatívne zásahy v prípade vzniku mimoriadnych udalostí, a riešenie ich následkov. Súčasťou systému sú aj dobrovoľní záchranári, neziskové organizácie a občianske združenia, ktoré sú zároveň v systéme civilnej ochrany okresu, kraja a štátu. Chránia životy a zdravie obyvateľov, majetok i životné prostredie. Svoju pripravenosť, ale najmä schopnosť efektívne pomáhať obyvateľom mesta a blízkeho okolia, keď sa dostanú do stavu ohrozenia, dokazujú pri povodniach, zosuvoch pôdy, po prívalových dažďoch, pri požiaroch, alebo aj iných mimoriadnych udalostiach.

Civilná ochrana Mesta Košice venuje značnú pozornosť aj informovaniu verejnosti o možných ohrozeniach, zvyšovaniu jej znalostí z prevencie predchádzania mimoriadnym udalostiam, ako aj príprave občanov na sebaochranu a vzájomnú pomoc po vzniku mimoriadnej udalosti. Predovšetkým z dôvodu, že obyvatelia mesta sú zvyčajne prví na mieste vzniku mimoriadnej udalosti, ktorej musia čeliť. Mesto Košice organizuje v oblasti civilnej ochrany aj rôzne didaktické hry a účelové cvičenia v školských zariadeniach, práve za účelom prípravy obyvateľstva na sebaochranu a vzájomnú pomoc. Aj v tejto oblasti totiž platí (aj keď pripravenosti nikdy nie je dosť), že pripraveným praje šťastie.

Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v januári 1994, Národná rada Slovenskej republiky schválila Zákon o civilnej ochrane obyvateľstva č. 42/1994 Z. z.

Zákon upravuje podmienky na účinnú ochranu života, zdravia a majetku občanov pred následkami mimoriadnych udalostí, stanovuje aj úlohy a pôsobnosť orgánov štátnej správy a obcí, ale aj práva a povinnosti fyzických a právnických osôb pri zabezpečovaní civilnej ochrany obyvateľstva. V zmysle uvedeného zákona sa civilná ochrana definuje ako: "systém úloh a opatrení zameraných na ochranu života, zdravia a majetku, spočívajúcich najmä v analýze možného ohrozenia a v prijímaní opatrení na znižovanie rizík ohrozenia, ako aj určenie postupov a činnosti pri odstraňovaní následkov mimoriadnych udalostí“.

Poslaním civilnej ochrany je teda v rozsahu ustanovenom týmto zákonom chrániť život, zdravie a majetok, a utvárať podmienky na prežitie pri mimoriadnych udalostiach a počas vyhlásenej mimoriadnej situácie.

Viac informácií o civilnej ochrane na území mesta Košice sú k dispozícii na stránke www.cokosice.sk