Prejsť na obsah

Primátori hovorili v Košiciach o závažných problémoch krajských miest

Piati z ôsmich primátorov krajských miest Slovenskej republiky združení v Klube primátorov K-8 sa 23. a 24. mája 2005 stretli v Košiciach. Na rokovaní sa zúčastnili: JUDr. Zdenko Trebuľa (Košice), Ing. Andrej Ďurkovský (Bratislava),. Ferdinand Vítek (Nitra), Ing. Milan Benč (Prešov) a Ing. Branislav Celler (Trenčín).

Primátori krajských miest Slovenskej republiky, účastníci rokovania K-8 v Košiciach, sa zaoberali týmito témami: - prechod kompetencií na samosprávu v sociálnej oblasti, zákon o hmotnej núdzi, bytová politika zameraná na osoby v hmotnej núdzi - prejednávanie priestupkov podľa zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov - služby, ktoré poskytujú krajské mestá občanom širšieho okolia - financovanie škôl a školských zariadení


Z rokovania primátorov krajských miest vzišlo Komuniké, v ktorom sú zahrnuté prerokované témy a žiadosti smerom k vláde Slovenskej republiky.

 

PRECHOD KOMPETENCIÍ V SOCIÁLNEJ OBLASTI

 

            V procese reformy verejnej správy a reformy sociálnych služieb sa zmenou sociálnej politiky štátu podstatne zmenilo postavenie obce v systéme zabezpečovania sociálnej starostlivosti a základných životných potrieb občanov.

Zákon č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci definoval povinnosť obce zriaďovať zariadenia sociálnych služieb a zabezpečiť výkon konkrétnych sociálnych služieb.

Zákonom č. 416/2001 Z.z. o prechode niektorých pôsobností z orgánov štátnej správy na obce a na vyššie územné celky (kompetenčný zákon) prešli na obce pôsobnosti na úseku sociálnej pomoci.

            Zákonom č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi by mala s účinnosťou od 1. januára 2006 prejsť na obce povinnosť zabezpečiť základné životné potreby občanov, vyplácanie aktivačného príspevku a príspevku na bývanie priamo z rozpočtu obce.

            Tento proces nie je dostatočne pripravený.. Na obce a mestá boli prenesené kompetencie, ale chýba ich finančné a personálne krytie. Nie je jasné, akým spôsobom budú zariadenia financované v roku 2006 a v nasledujúcich rokoch. Mestá už v lete začínajú s prípravou rozpočtov na budúci rok, preto je nevyhnutné, aby poznali záväzné stanovisko štátu k spôsobu financovania sociálnej starostlivosti a základných životných potrieb občanov v roku 2006.

 

Účastníci stretnutia K - 8 poukazujú na akútnu potrebu doriešiť presun kompetencií v sociálnej oblasti v dostatočnom časovom predstihu.

Žiadajú:

-         aby štát zaujal jasné záväzné stanovisko k problematike financovania zariadení sociálnych služieb

-         aby vláda SR poskytla záväzné stanovisko k metodickému spôsobu a financovaniu agendy týkajúcej sa zabezpečenia základných životných podmienok občanov v hmotnej núdzi

-         aby vzhľadom na nejasnosti procesu bola posunutá účinnosť zákona, resp. bolo určené prechodné obdobie, počas ktorého by sa štát podieľal na nákladoch spojených s agendou vyplácania príspevkov v hmotnej núdzi

-         aby štát v primeranom rozsahu zabezpečil finančné krytie nákladov na výkon kompetencií v sociálnej oblasti.

 

 

PREJEDNÁVANIE PRIESTUPKOV