Prejsť na obsah

Porota hodnotila návrhy na pamätník rokov 1968 a 1989

Demokratizácia spoločnosti v Československu a na Slovensku má svoju históriu, ktorá najmä v moderných dejinách druhej polovice XX. storočia prešla dvomi rozhodujúcimi obdobiami. Zlomovými dátumami boli 21. august 1968 a 17. november 1989. Prirodzené pripomenutie si týchto období a dátumov predstavuje základný kultúrny pilier spoločnosti. Mesto Košice sa rozhodlo prezentovať tieto historické medzníky vytvorením pamätníkov, ktoré budú obe udalosti pripomínať súčasnej i budúcim generáciám. Návrhy výtvarno - architektonickej súťaže: „Pamätník obetiam a udalostiam 21. augusta 1968" a „Pamätník revolúcii za demokraciu 17. novembra 1989" - pamätníky cesty k slobode a demokracii posudzovala dnes, 13. novembra, sedemčlenná medzinárodná porota. Na pôde Útvaru hlavného architekta mesta Košice (ÚHA MK) sa stretli architekt Zdeněk Fránek z Brna, sochári Prof. Juraj Meliš a Prof. Ján Hoffstädter obaja z Bratislavy, výtvarník doc. Adam Szentpétery z Košíc, teoretik výtvarného umenia Vladimír Beskid z Bratislavy, architekt Ľubomír Závodný z Bratislavy a za ÚHA MK hlavný architekt Košíc Martin Drahovský. Čestným predsedom poroty bol primátor Košíc František Knapík, predsedom poroty bol Prof. Ján Hoffstädter.

V súťaži sa zúčastnilo 33 návrhov, z toho dva návrhy mali ešte po dve verzie. Podľa slov hlavného architekta mesta Martina Drahovského „pri 33 návrhoch sa samozrejme našli nielen špičkové diela, ale aj menej výrazné projekty. V každom prípade však mala súťaž z môjho pohľadu celkovo veľmi vysokú úroveň. Košičania poznajú priestor, v ktorom bude pamätník stáť. Lokalita pred vedeckou knižnicou je veľmi náročná, obsahuje množstvo drobných architektonických prvkov, rozličné druhy dlažby a okolitú zástavbu historickej architektúry. Veľmi dôležitým prvkom je priehľad na Dóm sv. Alžbety a neďalekú sochu anjela s mestským erbom. To je množstvo faktorov, ktoré nie je jednoduché skĺbiť." Základným kritériom hodnotenia návrhov bolo vyjadrenie myšlienky pamätníka, jeho pôsobivosť, čitateľnosť a celkové zobrazenie.

Primátor Košíc František Knapík si so záujmom prezerel jednotlivé návrhy a vypočul si argumenty predsedu poroty Prof. Jána Hoffstädtera, ako vyberala porota ohodnotené diela. Primátor Košíc sa v závere srdečne poďakoval špičkovým osobnostiam nášho umenia za ich ochotu a účasť v porote a vyjadril presvedčenie, že pamätník bude počas 20teho výročia 17. novembra v roku 2009 stáť na svojom mieste.

Oficiálne vyhlásenie výsledkov súťaže „Pamätník 68-89", ktorý je venovaný obetiam a udalostiam 21. augusta 1968 a revolúcie za demokraciu 17. novembra 1989 a otvorenie výstavy návrhov sa uskutoční dňa 17.11.2008 o 17.00 hod. v priestoroch Múzea Dolná brána, na Hlavnej ulici v Košiciach. Výtvarné návrhy tam budú prístupné verejnosti do nedele 30. novembra.

Podrobné ciele a podmienky súťaže spolu s dokumentáciou si môžete pozrieť na:
http://www.kosice.sk/article.php?id=4017