Prejsť na obsah

Nový územný plán pomôže rozvoju mesta

O zachovanie zelených plôch, výstavbu priemyselných parkov na okraji mesta, ľahšiu priepustnosť dopravy, rozumný rozvoj bývania a služieb a presné zadefinovanie problémových území sa bude usilovať nový územný plán (ÚP) mesta Košice. Po rokoch, kedy bol pôvodný územný plán len dopĺňaný a obmieňaný, chce Mesto Košice pristúpiť ku komplexnému prehľadnému dokumentu, ktorým sa budú riadiť nielen noví investori.

Mesto Košice bude mať po takmer štyridsiatich rokoch nový územný plán. Dokument rieši priestorové usporiadanie a funkčné využívanie územia mesta s prihliadnutím na životné prostredie, ekologickú stabilitu, kultúrno – historické hodnoty a rozvoj územia.
Súčasný ÚP mesta Košice schválený v roku 1976 obsahuje niekoľko neaktuálnych a dnes už nepresných riešení. Podľa neho by Košice dnes mali byť metropolou s viac ako 300 tisíc obyvateľmi a auto by vlastnila len každá tretia rodina, ktorá býva v bytovom dome. Tomu je prispôsobené aj definovanie území pre rozvoj priemyslu a služieb, parkovanie aj rozvoj nových obytných štvrtí. V skutočnosti je však počet obyvateľov iba 240 tisíc, počet automobilov je mnohonásobne vyšší a veľká časť obyvateľov sa presunula z bytových do rodinných domov. „Jedným z väčších nedostatkov súčasného ÚP je ten, že nedefinuje presné problémové miesta Košíc – napríklad záplavové či zosuvové územia, v ktorých nie je možná výstavba budov z hľadiska bezpečnosti, nie je garantom ochrany zelených plôch a nie je tiež dostatočne podrobný pri nízkopodlažnej zástavbe. Z týchto dôvodov nemôžeme zabrániť výstavbe niektorých objektov, ktoré vo verejnosti vyvolávajú otázniky," objasňuje Petronela Királyová z Útvaru hlavného architekta . V Košiciach sa nachádza aj mnoho nezadefinovaných bielych plôch, ktoré už dnes treba jasne pomenovať, keďže plnia konkrétne funkcie.
Nový územný plán má ambíciu vyriešiť tieto otázky a zabezpečiť kontrolu mesta nad výstavbou obchodných centier, priemyselných budov, obytných komplexov a budov s občianskou vybavenosťou a navrhnúť výškové zónovanie mesta," hovorí primátor mesta Košice Richard Raši. „Po prvý krát bude územný plán Košíc riešiť aj trasovanie cyklochodníkov a aj pri ďalšom rozvoji mesta bude dobrým garantom zachovania zelených plôch," dodal Raši. Príprava nového ÚP sa skladá z niekoľkých fáz, ktoré chceme stihnúť v najkratšom možnom čase – podľa možností už do 5 rokov, kým v iných mestách proces trvá aj viac ako 8 rokov. V súčasnosti chystáme návrh na výber obstarávateľa prostredníctvom výberového konania. Do prípravy zadania aktívne zapojíme aj odbornú aj laickú verejnosť, ktorá bude mať možnosť byť priamo účastná spracovania zadania a podávať k nemu pripomienky.
Nový územný plán by mal byť schválený v roku 2017 a platný by mal byť minimálne do roku 2040. Predpokladaná výška nákladov na nový územný plán mesta Košice je 450 tis. EUR, ktoré budú hradené z prostriedkov mesta a v prípade možnosti využijeme aj štátnu dotáciu.