Delegáciu zakarpatskej metropoly viedol zástupca užhorodského primátora Volodymyr Symulyk, hostiteľskú stranu zastupoval námestník primátora mesta Košice Ing. Jozef Filipko. Obaja sa zhodli v tom, že v súčasnosti sa vytvára priaznivá situácia pre oživenie vzájomných vzťahov a partnerstva, ktoré v nových geopolitických podmienkach prináša nové výzvy. Podľa J. Filipka je prezentácia Užhorodu v Košiciach zaujímavým príspevkom k programu osláv Dňa mesta – najväčšieho sviatku pripomínajúceho 639. výročie udelenia erbovej listiny panovníkom Ľudovítom Veľkým mestu Košice. Zdôraznil záujem košickej samosprávy o aktívnejšie napĺňanie partnerskej zmluvy s Užhorodom, ako i snahu o zintenzívnenie vzájomných kontaktov ľudí na oboch hraniciach. Ako pripomenul, mesto Košice sa bude snažiť prispieť aj k „zmäkčeniu" vízového režimu medzi oboma štátmi tak, aby neohrozoval plynulé priateľské kontakty medzi obyvateľmi oboch miest a priľahlých regiónov.
Zástupca užhorodského primátora V. Symulyk pripomenul geografickú, historickú i etnickú blízkosť a spriaznenosť oboch miest a vyjadril presvedčenie, že ich aktívna spolupráca prispeje k úspešnej integrácii Ukrajiny do EÚ. Zdôraznil, že v jeho meste, v porozumení spolunažíva vyše 60 národností a etnických skupín, medzi ktorými dôležitú úlohu hrá početná (niekoľkotisícová) slovenská menšina. Poďakoval sa mestu Košice za dar, ktorý košickí poslanci odovzdali v marci tohto roku Základnej škole č. 21 v Užhorode – jedinej na Ukrajine, v ktorej sa vyučuje slovenský jazyk a ktorú navštevuje vyše 250 slovenských detí, žijúcich v Zakarpatskej oblasti. Išlo o knihy, učebné pomôcky a športové potreby v hodnote 100 – tisíc Sk, ktoré významne napomôžu skvalitneniu učebného procesu v škole.
Poslanec MZ v Košiciach Ing. Eduard Buraš zdôraznil, že spolupráca samospráv oboch miest v oblasti vzdelávania a kultúrnej výmeny bude pokračovať. V nových geopolitických podmienkach regiónu na východnej hranici EÚ vzrástla úloha oboch miest posilňovať kontakty Slovenska s Ukrajinou v schengenskom režime, ktorý by nemal vytárať „novú železnú" oponu, ale bránu priechodnú oboma smermi, najmä v otázkach kultúrnej výmeny, vzdelávania, rozvoja cestovného ruchu v regióne, v ktorom Košice predstavujú prirodzené i rešpektované hospodárske, spoločenské a kultúrne centrum. Deň Užhorodu v Košiciach pokračoval slávnostným koncertom v Historickej radnici, na ktorom sa predstavil Symfonický orchester Zakarpatskej oblastnej filharmónie a ukrajinský zbor Karpaty.
Pätnásť rokov, ktoré uplynuli od podpísania Zmluvy o partnerstve medzi mestami Košice a Užhorod predstavuje nedávnu históriu plnú geopolitických zmien v tejto časti Európy. Okrem partnerstva samospráv spájala obe mestá aj cezhraničná spolupráca v rámci Karpatského euroregiónu (regióny východného Slovenska, severovýchodného Maďarska a Rumunska, juhovýchodného Poľska a Zakarpatskej Ukrajiny), ktorá sa po vstupe Slovenska do EÚ ocitla v istej stagnácii. Napriek tomu mesto Košice udržiavalo s Užhorodom kontakty, ktoré partnerstvo udržiavali, hoci nerozvíjali. Utorňajší Deň Užhorodu v Košiciach jej dal nový impulz, ktorý môže priniesť zaujímavé ovocie, už aj preto, že dobré susedstvo na vonkajšej schengenskej hranici patrí medzi veľké priority EÚ.