Prejsť na obsah

Návrat veľkej histórie, ktorá ovplyvnila život Košičanov

V piatok 15. júna 2012 uplynulo od Bitky pri Rozhanovciach 700 rokov. Mesto Košice si dvojdňovým programom veľkolepo pripomenulo udalosť, ktorá významne zasiahla do osudu Košíc i celej krajiny. Košičania sa vtedy v rozhodujúcej chvíli postavili za svojho kráľa a ten na to nikdy nezabudol. Vďaka jeho panovníckej štedrosti sa zrodila aj naša dnešná metropola.

Oslavy veľkého výročia sa začali presne v deň výročia slávnostným odhalením pamätníka bitky pred Obecným úradom v Rozhanovciach. Jeho autormi sú otec a syn majstri Staňovci. Po odhalení pamätníka nasledovalo otvorenie trvalej expozície Múzea Bitky pri Rozhanovciach, pre ktoré obec vyčlenila pôsobivé priestory. Mesto tu umiestnilo sadu zaujímavých informačných panelov venovaných bitke i jej širším súvislostiam. Magnetom pútajúcim návštevnícku pozornosť sa nepochybne stala maketa bitky, ako aj historická rekonštrukcia postavy kráľa Karola v životnej veľkosti s dobovým výstrojom.
V popoludňajších hodinách sa v piatok na Hlavnej ulici v Košiciach uskutočníil kostýmový pochod bojovníkov, ktorý bol pozvánkou na nasledujúci deň. Návštevnícka pozornosť sa presunula do Rozhanoviec v piatok ešte raz. Na tamojšom amfiteátri sa večer odohral príbeh Bitky pri Rozhanovciach v modernom naštudovaní klasickej rovnomennej drámy Jonáša Záborského.

Sobotný hlavný program prilákal tisícky návštevníkov

Už vlaňajšia generálka rekonštrukcie bitky vzbudila prekvapivý záujem. Bol to pre mesto dôležitý signál k aktívnemu uchopeniu jubilejného posolstva. Prvým krokom bol návrh Richarda Rašiho, aby si Slovensko túto udalosť pripomenulo aj poštovou známkou. „Hoci edičný plán pre rok 2012 bol už uzatvorený, pokúsili sme sa Slovenskú poštu presvedčiť, aby bolo okrúhle výročie do známkovej tvorby mimoriadne zaradené, " spomína primátor. Podarilo sa, a tak sa filatelisti môžu tešiť z originálu krásnej známky, ktorá bola v sobotu súčasťou spomienkového programu na rozhanovskom bojovom poli.

Najatraktívnejšou časťou sobotňajšieho programu bola samotná rekonštrukcia bitky. Jej scenár bol inšpirovaný dielom košického historika Ondreja Halagu Počiatky Košíc a zrod metropoly. V trinástich komentovaných obrazoch boli na lúke neďaleko Beniakoviec na „pomedzí Košickej hory a Torysy", teda tam, kde bitku situoval aj historik, zachytené všetky rozhodujúce fázy bitky. Jednotlivé bojové scény stvárnilo približne 260 bojovníkov z 24 skupín historického šermu zo Slovenska, Poľska a Maďarska. V rámci programu mali dôležitú úlohu aj historickí hudobníci. Svojimi chorálmi zaujal vyše stočlenný miešaný spevokol. V jeho podaní zaznela svetová premiéra Profuturo i košická hymna Za mesto a za kráľa, inšpirovaná práve slávnou bitkou. Obe diela sú z tvorivej dielne košického filharmonika Jána Hrubovčáka.

Popoludní sa na prírodnom javisku odohral sedemhodinový maratón šermu, divadiel, spevov, scénok veselých i dramatických, všetko v duchu stredoveku. Večerné finále patrilo stredovekej ohňovej paráde.
Popri sledovaní programu na javisku mali návštevníci možnosť prehliadky historických vojenských táborov, ochutnávok stredovekých kuchýň, vyskúšania si zbraní. A prítomných bolo niekoľko desiatok historických majstrov remeselníkov.

Slovenská pošta ponúkala v originálnom stredovekom vojenskom stane „rozhanovské" filatelistické diela, medzi ktorými nechýbala celinová obálka s prítlačou, či príležitostná pečiatka.

Svoje zastúpenie mal v areáli aj štáb Európskeho hlavného mesta kultúry 2013, ktorý prišiel so zaujímavým posolstvom: Košičania vybojovali pred 700 rokmi na rozhanovskom poli pre svoje mesto nesmierne veľa. Napodobni ich a pomôž svojim Košiciam k ďalšiemu víťazstvu – tentokrát na poli kultúrnom.

Osobitnú pozornosť si zaslúžilo odhalenie Chodníka stredovekého času, ktorý dodal oslavám nadčasový rozmer. „V plánoch nášho mesta dominuje snaha povýšiť rozhanovské bojisko na netradičné miesto trvalého návštevníckeho záujmu," pripomína Richard Raši. Tento zámer najlepšie dokumentuje prvých šesť historických postáv, ktoré zbrojnoši odhalili počas slávností v reálnom priestore bojiska. Pri každej soche budú originálne nosiče s dvojjazyčnými textami. Okrem postáv kráľa Karola a jeho zástavníka Gurkeho tu návštevníci nájdu omodejovských veliteľov Abu Pekného i Demetra, ako aj mešťanov prichádzajúcich z Košíc, aby zvrátili výsledok bitky a zmenili dejiny svojho mesta. Slávu košickej metropoly bude pripomínať na čestnom mieste bojiska Košický anjel s erbom. Organizátori nezabudli ani na povesť o prameni Karola Róberta a preto tabuľa prestrieľaná šípmi pribudne aj pri Čižaticiach. Oživené príbehy a prepracované detaily bývajú dobrým návodom k úspechu...

„Bohatý dvojdňový program sme nepripravili len kvôli oslavám, Som presvedčený, že rozhanovské historické bojisko ukrýva veľký potenciál. Tento nám treba odhaliť a ponúknuť príťažlivým spôsobom, a to najprv vlastným občanom. Ak to dokážeme, ak vzbudíme prirodzenú hrdosť aj na takéto doposiaľ zabúdané miesta našej histórie, potom sa o záujem návštevníkov z iných krajov i krajín neobávam. Ľudia majú takéto miesta a ich príbehy radi, " dodal primátor mesta Richard Raši.