Tri fontány v Mestskej časti Košice-Západ získali vďaka grantu Nadácie VSE moderné riadenie. Nové senzory a plne digitálne ovládanie fontán dokáže ušetriť elektrickú energiu a znížiť straty vody. Prináša tak zvýšenie efektívnosti ich prevádzky a úsporu až pätiny nákladov.
Správa mestskej zelene v Košiciach s partnerom Make Košice Digital uspeli v grantovej výzve „Podpora malých inovácii: Digitalizácia“, ktorú vyhlásila Nadácia VSE na začiatku roka. Vďaka grantu študenti Technickej univerzity v Košiciach a nadšenci smart technológií získali financie na vytvorenie smart riadenia pre tri košické fontány – na Luníku VII a Luníku II, a pred budovou košického magistrátu. Vzorom na vytvorenie systému inovatívneho riadenia bol systém Plávajúcej fontány, ktorý funguje od roku 2021.
Počas dažďa sa fontána dá vypnúť
Nové smart riadenie poskytuje obsluhe prehľad o spotrebe elektrickej energie, okamžitej spotrebe a výkone, pričom vďaka senzorom vie odhaliť niektoré problémy a upozorniť na nich obsluhu na diaľku. Systém napríklad odošle správu pri nízkom stave hladiny vody vo fontáne, výpadku elektrického prúdu alebo pri vypnutí ističov. Pribudli aj bezpečnostné prvky na ochranu čerpadiel pred chodom na sucho a záplavové senzory v prevádzkových podzemných šachtách. Nové riadenie dokáže vďaka spojeniu s meteostanicou prispôsobovať prevádzku fontán aktuálnemu počasiu.
„Pri daždi vie riadenie zadať príkaz na vypnutie fontány, dokáže tiež regulovať výkon čerpadiel v závislosti od nameraných hodnôt rýchlosti a nárazov vetra aby zabránil rozstreku vody mimo telesa fontány vplyvom vetra. Práve autonómna možnosť úpravy výkonu a vypnutia fontán na základe poveternostných podmienok prispieva k zlepšeniu ekonomiky prevádzky fontán a priamym úsporám. Je totiž zbytočné, aby fontány fungovali, keď napríklad prší alebo bežali na plný výkon počas veterných dní, keď vodu odnáša vietor mimo fontány, kde môže zbytočne zmáčať chodníky, ale aj ľudí,“ vysvetlil Samuel Schnelly z Make Košice Digital.
Aj košického primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) počas predstavenia projektu Smart fontány 2.0 potešilo, že Košice sú opäť o čosi viac smart. "Technológií, ktoré sa na území mesta využívajú, je veľa, ale ak o nich nerozprávame, bežný človek si ich nemusí ani všimnúť. Napriek tomu nám pomáhajú šetriť, zefektívňovať procesy a vďaka ušetreným peniazom môžeme investovať do výsadieb stromov, tulipánov a iných potrebných aj krásnych vecí pre Košice.“
Riaditeľa SMsZ víta až o 25-percentnú úsporu na energiách
Nové prvky a senzory potrebné na prevádzku smart systému počas prvého testovacieho mesiaca prevádzky priniesli Správe mestskej zelene približne štvrtinovú úsporu na energiách.
"V súčasnej dobe sme práve pre vysoké ceny energií tlačený viac ako kedykoľvek predtým k zvýšeniu efektivity. Možnosti úspory sme hľadali naprieč všetkými oblasťami našej činnosti, no zároveň sme sa snažili zachovať rozsah a kvalitu poskytovaných služieb pre verejnosť. V oblasti prevádzky fontán sa ukázala možnosť priamej úspory vďaka digitalizácii a modernizácii riadenia. Sme radi, že mladí inžinieri pripravili projekt, ktorý nám výrazne pomohol a ešte pomôže v oblasti zefektívnenia nášho fungovania a veríme, že časom bude možné podobné systémy umiestniť na každej zo šestnástich fontán v našej správe,“ povedala riaditeľka Správy mestskej zelene v Košiciach, Marta Popríková.
Samotná montáž nových zariadení sa mohla podľa Erika Kuzmu zo SMsZ uskutočniť za minimálneho obmedzenia prevádzky.
"Každá z fontán bola vypnutá iba na približne štyri hodiny, čo nám stačilo na namontovanie nových rozvádzačov, v ktorých sa sústreďuje riadiaci mozog fontán. Všetky rozvádzače s ističmi, meračmi a mikropočítačmi bol poskladaný a naprogramovaný vopred a pripravený na používanie spôsobom plug and play. Riadenie modernizovaných fontán bolo začlenené do spoločného systému správy fontán, kde je aktuálne možné spravovať Plávajúcu fontánu, malú fontánu a potôčik v Mestskom parku, fontány na Luníku II a VII, fontánu pred Magistrátom mesta Košice a po rekonštrukcii tu zaradíme aj Spievajúcu fontánu na Hlavnej ulici,“ doplnil.
Grantom pomohla aj Nadácia VSE
Celkové náklady na realizáciu Projekt Košické fontány 2.0 presiahli sumu 9 000 eur s DPH. V rámci grantového programu Podpora malých inovácií, ktorý vyhlásila Nadácia VSE, získalo občianskej združenie Make Košice Digital sumu 7000 eur.
„Tohtoročná grantová výzva i vďaka tomuto projektu priniesla množstvo nápaditých a inovatívnych projektov zameraných na digitalizáciu. Teší nás, že je to práve Nadácia VSE, ktorá prináša nové smart riešenia a pomáha rozvíjať prostredie mesta i celého regiónu,“ uviedla správkyňa Nadácie VSE Andrea Danihelová.
Okrem týchto zdrojov predstavoval vlastný finančný vklad OZ Make Košice Digital predstavoval 800 eur. Tieto financie boli využité na nákup technológií a zabezpečenie potrebných licencií. Zvyšné prostriedky nevyhnutné na nákup elektroinštalačného, vodárenského, doplnkového materiálu a revízií, investovala Správa mestskej zelene v Košiciach z vlastných rozpočtových zdrojov.