Prejsť na obsah

Na radnici hostia z Križevci, Cieszynu a Vintu de Jos

Na pozvanie primátora Františka Knapíka navštívili včera Košice predstavitelia miest, z ktorých pochádzajú Traja košickí mučeníci.

Chorvátske mesto Križevci je rodiskom Mareka Križina. Jeho súčasným primátorom je Branko Hrg, ktorý sa počas prijatia na historickej radnici vyjadril: „Sme radi, že dnes máme príležitosť stretnúť sa tu a nadviazať spoluprácu s našimi mestami a národmi. Úprimne ďakujeme za pozvanie."

Z rumunského Vintu de Jos, kde je primátorom Danciu Alexandru, pochádza Štefan Pongrácz. „Teším sa, že dnes vôbec po prvý krát sme tu spolu my všetci, ako bratia tých troch mučeníkov, ktorých si dnes pripomíname," povedal Danciu Alexandru.

Melichar Grodecký je rodákom z poľského Cieszyna, ktorého primátor Bogdan Ficek bol rovnako hosťom včerajšieho programu. Primátor Ficek zdôraznil význam spoločnej návštevy so slovami: „Melichar je patrónom spolupráce medzi národmi. Verím, že dnešný večer je začiatkom takejto dobrej spolupráce."

Košice si tohto roku pripomenuli výročie výnimočnej udalosti. Traja košickí mučeníci sú pätnásť rokov oficiálne vyhlásení za svätých. V roku 1995 Mareka Križina, Melichara Grodeckého a Štefan Pongráca na košickom letisku kanonizoval pápež Ján Pavol II. za prítomnosti vyše tristotisíc návštevníkov. Svätorečení boli umučení v blízkosti terajšieho kostola Premonštrátov na Hlavnej ulici v roku 1619. Pápež Pius X. ich blahorečil v roku 1905.

Do programu prebiehajúceho košického Festivalu sakrálneho umenia bolo zaradené nové scénické oratórium Pavla Krška „Svätí košickí mučeníci". Na túto poctu, predstavenie v Kostole sv. Košických mučeníkov v mestskej časti Nad Jazerom, prijali včera pozvanie aj chorvátski, poľskí a rumunskí hostia.


Viac informácií :

Vintu de Jos:   http://www.cimec.ro/Arheologie/vintu_de_jos/Vintu_rom/index.htm

Križevci:
           http://www.krizevci.hr/joomladir/

Cieszyn:
           http://www.cieszyn.pl/




Košickí mučeníci


V roku 1619 začal v Košiciach účinkovať páter Štefan Pongrác, pochádzajúci z uhorského šľachtického rodu v Sedmohradsku. Narodil sa pravdepodobne v roku 1583. Povolanie vstúpiť do Spoločnosti Ježišovej pocítil už počas štúdií na jezuitskom kolégiu v Kluži, no musel si ho tvrdo obrániť proti vôli rodičov. Do noviciátu vstúpil v júli 1602 v Brne ako devätnásťročný. Filozofiu študoval v Ľubľane a teológiu v Štajerskom Hradci. Roku 1615 ho vysvätili za kňaza. Keď doštudoval, predstavení ho poslali do Humenného, kde jezuiti v tom istom roku otvorili kolégium.
Páter Pongrác tu mal uplatniť svoje široké vzdelanie a ako maďarský kazateľ aj svoju materinskú reč. Zakrátko ho predstavení poslali ako misionára do Košíc. Od roku 1618 sa páter Pongrác pravidelne stretával s ostrihomským kanonikom Markom Križinom, ktorý bol správcom majetkov patriacich opátstvu v Krásnej nad Hornádom.

Marek Križin
sa narodil v roku 1588 (alebo 1589) v chorvátskom Križevci. Stredoškolské štúdiá skončil u jezuitov vo Viedni (1607). Filozofiu študoval na jezuitskej univerzite v Štajerskom Hradci, teológiu na Nemecko-Uhorskom kolégiu v Ríme. V septembri 1615 sa stal kňazom, zakrátko sa stal aj doktorom teológie. Po návrate do Uhorska v roku 1616 ho ostrihomský arcibiskup Peter Pázmaň, sídliaci v Trnave, poveril funkciou profesora a riaditeľa kapitulskej školy a postavil ho do pozície ostrihomského kanonika. O dva roky neskôr sa Križin stal správcom bývalého benediktínskeho opátstva v Krásnej nad Hornádom. Pritom pôsobil ako duchovný nielen v „Krásnej", ale aj v neďalekých Košiciach.

V Košiciach sa s dvoma menovanými kňazmi zoznámil roku 1619 aj ďalší jezuitsky páter, Melichar Grodecký. Ten pochádzal zo Sliezskeho Tešína (1584). Mal poľských predkov. Gymnázium Grodecký vyštudoval u jezuitov vo Viedni - a tu dozrelo aj jeho duchovné povolanie. Do brnianskeho jezuitského noviciátu vstúpil v máji 1603. Rok tam prežil spoločne so Štefanom Pongrácom. Filozofiu a teológiu študoval v Prahe, vysvätili ho v roku 1614. V Prahe ostal účinkovať aj naďalej, až kým ju nemusel kvôli povstaniu českých stavov v roku 1618 opustiť. O rok neskôr už pôsobil v Humennom, kde zložil rehoľné sľuby. Predstavení ho potom poslali do Košíc, kde mal spolu s pátrom Štefanom Pongrácom pracovať ako misionár.