Mesto Košice už ôsmy rok za sebou pokračuje v odstraňovaní nebezpečných siníc v rekreačnej lokalite na sídlisku Nad jazerom. Už zajtra (28. júna) ráno začnú pracovníci spoločnosti Rawat consulting s.r.o. z Brna v spolupráci so združením Flos Aquae z.s. pod odborným dohľadom profesora Blahoslava Maršálka z Masarykovej univerzity v Brne aplikovať do vody špeciálny anorganický koalugačný prípravok.
Dôvodom každoročných aplikácií je obnova biologickej rovnováhy jazera a znižovanie množstva siníc. Ak by sa tie opätovne premnožili, hygienici by na jazere museli zakázať kúpanie, čo sa v uplynulých rokoch aj viackrát stalo.
Profesor Maršálek použije svoju metódu v Košiciach už po ôsmykrát
Vody košického jazera tak bude v priebehu zajtrajška brázdiť špeciálne plavidlo. Pracovníci brnianskej spoločnosti z neho budú dávkovať koncentrovaný prípravok priamo do vôd jazera. Toto opatrenie spočíva vo vyzrážaní siníc z vodného stĺpca pomocou koagulantov. Bunky siníc klesajú na dno a zmiznú z vodného stĺpca. Výhodou tohto zrážania je v nerozrušení buniek siníc, čím nedochádza k vyliatiu toxínov z buniek do okolitej vody. Výsledkom je pokles siníc ku dnu mimo dosahu fotosynteticky aktívneho žiarenia a ich pozvoľný rozklad.
Z tohto dôvodu bude v utorok (28.6.2022) v čase od 06.00 hod do 19.00 hod. zakázané kúpanie, rybolov a vstup do areálu prírodného kúpaliska. Mesto Košice už v tej súvislosti požiadalo o súčinnosť aj dotknuté subjekty.
Profesor Maršálek aj so svojimi kolegami aplikuje túto ekologickú metódu okrem domovského Česka napr. aj v Austrálii, Brazílii alebo Etiópii. V Košiciach sa s týmto ekologickým čistením začalo ešte v roku 2015 a odvtedy sa kvalita vody na jazere zlepšila. Mesto to doposiaľ stálo takmer 208 000 eur.