Mesto Košice už desiaty rok pokračuje v odstraňovaní nebezpečných siníc v rekreačnej lokalite na sídlisku Nad jazerom. V stredu ráno (31. júla) začnú pracovníci spoločnosti Rawat consulting s.r.o. z Brna v spolupráci so združením Flos Aquae z.s. pod odborným dohľadom profesora Blahoslava Maršálka z Masarykovej univerzity v Brne aplikovať do vody špeciálny anorganický koagulačný prípravok.
V záujme zaistenia bezpečnosti bude v stredu do 18.00 hod. kvôli pohybu plavidiel a aplikácií prípravkov zakázaný rybolov aj kúpanie na prírodnom kúpalisku.
Dôvodom každoročných aplikácií je obnova biologickej rovnováhy jazera a znižovanie množstva siníc. Ak by sa tie opätovne premnožili, hygienici by na jazere museli zakázať kúpanie. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) momentálne na základe pravidelného monitoringu kvality vody na kúpanie (údaje k 26. júlu 2024) z dôvodu zvýšených hodnôt ukazovateľov cyanobaktérie a chlorofyl-a. neodporúča kúpanie pre citlivé populačné skupiny ako sú deti, alergici a osoby s oslabeným imunitným systémom. U dospelých zdravých osôb sa táto kvalita vody na kúpanie považuje za prípustnú.
Prípravky sú na prírodnej báze
Pracovníci brnianskej spoločnosti budú zo špeciálneho plavidla do vody aplikovať prípravky bakteriálnych zmesí (Profi-baktérie) spolu s vodnou zmesou oxidovaných huminových látok (Oxyhum). Koncentrované bakteriálne prípravky na prírodnej báze (extrakty z rašeliny, slamy a vodných rastlín) významne urýchľujú naštartovanie a obnovu biologickej rovnováhy ekosystému vo vodných nádržiach.
Sinice sa pomocou koagulantov vyzrážajú z vodného stĺpca, bunky siníc klesajú na dno a zmiznú z vodného stĺpca. Výhodou tohto zrážania je v nerozrušení buniek siníc, čím nedochádza k vyliatiu toxínov z buniek do okolitej vody. Výsledkom je pokles siníc ku dnu mimo dosahu fotosynteticky aktívneho žiarenia a ich pozvoľný rozklad.