V piatok večer odštartoval Otvárací ceremoniál Košice 2013 uvedením monografie architekta Ľudovíta Oelschlägera – Őry. Košický rodák bol jednou z najvýraznejších osobností medzivojnovej architektúry Slovenska. Fotografie architektonických stavieb, v ktorých stopu zanechal, obdivovali ľudia rôznych národností.
Všetky prejavy boli na mieste tlmočené do maďarského jazyka. Verejnosť zaplnila všetky výstavné sály a niektorí si domov odniesli aj knihu o známom architektovi. Vysoká účasť a záujem o podujatie nenechala žiadne miesto v priestore Východoslovenskej galérie voľné.
Na podujatí sa zúčastnili niekoľkí významní predstavitelia mesta a nechýbali ani tí, ktorí sa o veľké dielo zaslúžili. Prof. Ing. arch. Peter Pásztor, PhD. sa spojil s Ing. arch. Adrianou Priatkovou, PhD., ktorá priznáva, že k napísaniu knihy predchádzal 10-ročný proces prípravy a bádania. ,,Nachádzanie informácií v archívoch vo mne vyvolalo zvedavosť." Poznatky do knihy čerpala aj od dcéry architekta, slovným podaním, z historických dokumentov. ,,Najviac jeho stavieb sme samozrejme našli na východe Slovenska." Trojjazyčná slovensko – maďarsko – anglická bohato ilustrovaná kniha vznikla s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Maďarskej akadémie umení na Katedre architektúry Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach.
Oelschlägerova architektúra je výnimočná práve svojou prirodzenou nenásilnou eleganciou, s ktorou sa včleňuje do svojho prostredia – nikdy nekričí, nevystatuje sa, nie je exhibicionistická. Jeho architektonické dielo sa viaže nielen ku Košiciam, kde sa jeho budovy už dávno stali organickou súčasťou obrazu nášho mesta, ale s jeho tvorbou sa stretávame prakticky na celom Slovensku, ako aj v niektorých mestách dnešnej Ukrajiny a Maďarska, čím dostáva jeho tvorba medzinárodný rozmer. Medzi jeho najznámejšie stavby patria Ortodoxná synagóga a židovská škola, Kino Forum (Slovan), Obchodná a priemyselná komora, Hasičská kasáreň a kedysi tak obľúbené Letné kúpalisko v Košiciach, Rímskokatolícky kostol v Ladomerskej Vieske, Evanjelický kostol a Mestský úrad v Tornali, ale aj Reštaurácia Taverna Grandhotela v Starom Smokovci a najmä množstvo kvalitných bytových a nájomných domov, predovšetkým v Košiciach. Mnohé z nich sú dnes predmetom pamiatkovej ochrany.
,,Keď vyslovíme meno slávneho architekta, košického rodáka, Ľudovít Oelschläger, známeho aj pod menom Lajos Őry, máme pred sebou viaceré jedinečné stavby, ktoré neodmysliteľne patria do nášho mesta," Vladimír Beskid. ,,Myslím, že pokojne môžeme povedať, že vďaka projektu EHKM Košice 2014, a vďaka tomu, že bol zaradený medzi 4 kľúčové umelecké osobnosti Košíc a súčasné medzi nosné osobnosti europskeho hlavné mesta kultúry 2013, objavuje jeho tvorba aj široká verejnosť," vyzdvihol kladný prínos umelecký riaditeľ Košice 2013.
ZDROJ: EHMK 2013