V súlade so všetkými doterajšími vyjadreniami, rešpektujúc vôľu Košičanov a zákony Slovenskej republiky, predložil primátor Richard Raši návrh vyjadrenia postoja mesta Košice k zámeru ťažby a spracovania uránu v lokalite Jahodná na dnešnom rokovaní mestského zastupiteľstva.
„Intenzívne vnímam, že ťažba uránu v tejto lokalite je verejnosťou vnímaná ako vysoko riziková a prevažujú obavy z negatívnych dôsledkov ťažby uránu v tesnej blízkosti nášho mesta. Beriem do úvahy občanov, ktorí očakávajú, že vedenie mesta Košice a nimi volení zástupcovia v mestskom zastupiteľstve urobia maximum pre to, aby boli Košičania komplexne, pravdivo a priebežne informovaní a aby aj v tomto projekte bol rešpektovaný, obhajovaný a chránený v prvom rade verejný záujem a vôľa širokej verejnosti. Preto považujem za mimoriadne dôležité a nevyhnutné, aby sme sa vrátili k tejto spoločensky závažnej téme a znova k nej zaujali zásadný postoj napriek platnému uzneseniu Mestského zastupiteľstva v Košiciach z roku 2006, ktorým mestskí poslanci odmietli ťažbu uránu pri Košiciach," povedal primátor Richard Raši.
Mestské zastupiteľstvo schválilo doterajší odmietavý postoj mesta Košice k zámeru ťažby a spracovania uránu v meste Košice v lokalite Jahodná – Kurišková. Zároveň poverilo primátora mesta Košice vytvorením odbornej pracovnej skupiny na identifikáciu možných rizík vyplývajúcich z prieskumnej činnosti v lokalite Jahodná – Kurišková. Táto bude zložená z odborných útvarov mesta, externých odborníkov z oblasti hydrogeológie, radiačnej hygieny a ochrany zdravia, monitoringu životného prostredia, geológie a zástupcov verejnosti. Ďalej bol primátor poverený určením nezávislého vedúceho pracovnej skupiny, ktorý bude informovať mestské zastupiteľstvo o záveroch z jej činnosti a spracovaním analýzy súčasného právneho stavu v rámci riešenia prieskumných prác v lokalite Jahodná – Kurišková a overenie, či existujú legislatívne nástroje na zastavenie prieskumných prác bez právnych a finančných dopadov na mesto Košice a jeho obyvateľov.
Zasadnutia sa zúčastnil aj minister životného prostredia Peter Žiga. Podľa neho neexistujú relevantné právne možnosti, aby spoločnosti, ak splní všetky legislatívne požiadavky, nebol predĺžený geologický prieskum, ktorý je v súčasnosti platný do roku 2015. Zdôraznil, že samospráva má právo veta pri povolení ťažby. „Kto je však proti geologickému prieskumu, žiada, aby mesto vrátilo 20 až 30 miliónov spoločnosti, ktorá prieskum robí," povedal Žiga