Prejsť na obsah

Mestské parky biodiverzity, Mestské parky biodiverzity ako spoločné tvorivé platformy na zlepšenie biodiverzity, vzdelávania a zapojenie komunít do ekologickej obnovy miest, EUI-IA EUI01-083

NÁZOV PROJEKTU:  „Mestské parky biodiverzity, Mestské parky biodiverzity ako spoločné tvorivé platformy na zlepšenie biodiverzity, vzdelávania a zapojenie komunít do ekologickej obnovy miest“, EUI-IA EUI01-083

LOGO PROGRAMU

                               

             

         

ODKAZ NA FOND
Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou vo výške 80 %

MIESTO REALIZÁCIE   Košice
CELKOVÉ NÁKLADY   150 000 €
VÝŠKA NFP   120 000 €

OPERAČNÝ PROGRAM
European Urban Initiative (EUI)
PRIJÍMATEĽ   Mesto Košice
SÍDLO PRIJÍMATEĽA   Trieda SNP 48/A, 040 11 Košice

CIEĽ PROJEKTU
Hlavným cieľom projektu je vytvoriť platformu pre vývoj a testovanie experimentálnych prístupov na zachovanie a aktívne zvyšovanie biodiverzity v mestskom prostredí. Parky biodiverzity sa budú rozvíjať ako rekreačné oblasti, ale aj ako platformy zážitkového vzdelávania. Rôzne skupiny, ako sú miestni obyvatelia, mimovládne organizácie, vzdelávacie inštitúcie a súkromní aktéri, budú zapojené do plánovania a implementácie aktivít, ktoré pomôžu integrovať ochranu biodiverzity ako súčasť údržby a výstavby mestskej infraštruktúry a zvýšia informovanosť zainteresovaných strán a kapacitu na ochranu biodiverzity. Koncept sa bude pilotovať v Turku (Fínsko), ktoré má ambíciu stať sa jedným z popredných svetových miest v oblasti prírody a klímy.

OPIS PROJEKTU
Podpora biodiverzity sa stala jednou z dôležitých celospoločenských tém, ktorá je riešená na úrovní mnohých miest a podporovaná v rámci mnohých programov EÚ. V rámci iniciatívy EUI-IA získal podporu projekt fínskeho mesta Turku, s názvom „Mestské parky biodiverzity, Mestské parky biodiverzity ako spoločné tvorivé platformy na zlepšenie biodiverzity, vzdelávania a zapojenie komunít do ekologickej obnovy miest“.
Mesto Turku na tomto projekte bude spolupracovať s troma vysokoškolskými a výskumnými organizáciami, regionálnou vládnou organizáciou, mimovládnou organizáciou a tromi mestami, ktoré budú predstavovať tzv. „transfer mestá“, kde by sa mala testovať „prenositeľnosť“ navrhovaných riešení projektu. V tejto súvislosti sa mesto Turku obrátilo na mesto Košice s ponukou stať sa jedným z „transferových miest“, ktoré môže na projekte spolupracovať. Ďalšími transferovými mestami je švédske mesto Malmö a grécke mesto Neapoli-Sykies.

AKTIVITY PROJEKTU
• Riešenie malých pilotných projektov v oblasti biodiverzity vo vybraných prímestských štvrtiach s cieľom spoločne sa naučiť, ako riešenia obnovy miest môžu byť integrované do prímestského plánovania, rozvoja a regenerácie.
• Zapojenie miestnej komunity do plánovania a vykonávania pilotných a rekreačných projektov v oblasti biodiverzity.
• Preskúmanie účinných prostriedkov na zapojenie aktérov súkromného sektora do ekologickej obnovy miest (napr. ekologické kompenzácie) a zvýšenie informovanosti súkromných aktérov o biodiverzitu a integráciu riešení blízkych prírode v mestskej infraštruktúre.
• Rozvoj parku biodiverzity ako participatívnej vzdelávacej platformy.

VÝSTUPY PROJEKTU
Výstupom projektu bude Study of Replication Feasibility ad Opportunity /Štúdia uskutočniteľnosti a príležitostí replikácie (transferové mestá). Táto štúdia by mala sumarizovať, čo je lokálnou výzvou, ako možno prenesené inovatívne riešenia prispôsobiť miestnemu kontextu, aké sú potrebné kroky na ich implementáciu, aké sú identifikované zdroje financovania, ako možno formovať štruktúru riadenia a kľúčové procesy riadenia atď.

Mesto Košice ako transferové mesto bude v rámci pilotných aktivít riešiť projektovú prípravu pre „Park za Sladovňou“.

ZAČIATOK REALIZÁCIE   03/2024
UKONČENIE REALIZÁCIE   07/2027
FÁZA REALIZÁCIE   V realizácii

/Zdroj: Oddelenie strategického rozvoja, referát strategického rozvoja/