Posledný rok pred vstupom do eurozóny čaká aj mesto Košice niekoľko zložitých krokov. Igor Barát, splnomocnenec vlády SR pre zavedenie eura, za osobitne naliehavé považuje urýchlenie nevyhnutných príprav nielen v podnikateľskom sektore, ale tiež v subjektoch verejnej správy a samosprávy.
Mesto Košice začalo s prípravami na zavedenie eura už v uplynulom roku. V rámci prípravy a samotnej realizácii procesu zavedenia novej meny sa mesto musí vysporiadať so zodpovednosťou, ktorá mu prináleží v niekoľkých oblastiach. Zavedenie eura ovplyvní legislatívne normy mesta, zmluvné vzťahy, ekonomickú a hospodársko-administratívnu oblasť. Nemalé zmeny sa očakávajú aj na úseku informačných systémov. Prioritne sa pozornosť sústredila na oblasť IT, kde bola problematika prechodu konzultovaná s dodávateľmi informačných systémov.
Mesto sa pripravuje aj na informačnú kampaň o zavedení eura medzi občanmi. V tejto súvislosti už mesto vypracovalo plán na zavedenie eura a harmonogram úloh súvisiacich so zmenou meny. Výdavky na príchod eura by samosprávu nemali stáť viac ako 8 mil. Sk. Táto čiastka zodpovedá odporúčaniu Združenia miest a obcí Slovenska o tom, že každá obec by mala v roku 2008 vyčleniť vo svojom rozpočte výdavky spojené s prechodom na euro vo výške 500 000 na každých 15 tisíc obyvateľov obce.
Na magistráte sa vytvorila expertná skupina zodpovedná za plnenie vytýčených a definovaných úloh, o ktorých plnení v stanovených intervaloch sú povinní informovať vedenie mesta.
Mestské časti sa na prechod na euro pripravujú po svojej línii.
Súčasne sa Mesto Košice prihlásilo k etickému kódexu, v ktorom sa zaväzuje, že proces zavedenia eura nezneužije na neodôvodnené zvýšenie daní a poplatkov, ktorých stanovovanie je v kompetencii mesta. Takisto sa zaväzuje, že k duálnemu zobrazovaniu cien pristúpi, v čo najkratšom možnom termíne.