Mesto Košice 12. apríla 2018 zverejnilo na prerokovanie Koncept nového územného plánu. Dokumentácia je dostupná na Magistráte mesta Košice, v kancelárii prvého kontaktu, grafická časť je vyvesená vo vestibule pred zasadačkami. Zároveň je celý dokument publikovaný na webovej stránke mesta Košice a grafickú časť si možno pozrieť aj v Gisplane mesta. Pripomienkovať dokumentáciu je možné do 13. júna 2018, pre uľahčenie je k dispozícii formulár na pripomienkovanie.
Územný plán komplexne rieši priestorové usporiadanie a funkčné využívanie celého územia mesta, určuje jeho zásady a regulatívy so zreteľom na životné prostredie, ekologickú stabilitu územia, kultúrno-historické hodnoty, územný rozvoj a tvorbu krajiny.
V súčasnosti platný územný plán mesta Košice bol spracovaný v rokoch 1973 až 1975, bol komplexne aktualizovaný v roku 1985 a v roku 1993. V nasledujúcich rokoch bolo prijatých množstvo jeho čiastkových zmien a doplnkov. Stav územného plánu je výsledkom dlhodobého procesu úprav a zmien, ktoré nutne deformujú celistvú koncepciu prvotného dokumentu. Životnosť územnoplánovacej dokumentácie sa predpokladá asi 15-20 rokov, v prípade Košíc bola už ďaleko prekročená, preto je potrebné zabezpečiť nový územný plán mesta. Cieľom obstarania nového Územného plánu mesta Košice je získať nástroj územného plánovania pre mesto Košice, ktorý bude plne v súlade s platnou legislatívou, bude zodpovedať aktuálnym potrebám mesta z pohľadu územnej prípravy jeho rozvoja.
Mesto Košice oznámilo v zmysle §19b stavebného zákona, že dňom 01.04.2015 začalo obstarávať nový Územný plán mesta Košice. Oznámeniu o obstaraní nového územného plánu predchádzal výber jeho spracovateľa, ktorý sa uskutočnil prostredníctvom verejného obstarávania formou súťaže návrhov. Príprava súťaže prebehla v roku 2013, vyhlásená a vyhodnotená bola v roku 2014. V roku 2015 bola uzatvorená zmluva na spracovanie nového územného plánu s víťazom súťaže – Združením ÚPN-M Košice, pozostávajúcim z ateliérov Ing.arch. Alexander Bél, Arka – architektonická kancelária, s.r.o. a Ing.arch. Viktor Malinovský.
Postup zabezpečenia územného plánu – jeho prípravy, spracovania, prerokovania a schválenia určuje stavebný zákon. Doposiaľ boli uskutočnené tieto kroky:
Prípravné práce v roku 2015, spracovanie prieskumov a rozborov v rokoch 2015 – 2016, spracovanie Zadania, ktoré bolo verejne prerokované a Mestským zastupiteľstvom schválené Uznesením č. 588 zo dňa 12.12.2016. Následne bol spracovaný Koncept územného plánu vo dvoch variantoch, odovzdaný Mestom Košice v januári 2018.
Koncept Územného plánu mesta Košice zverejňujeme na prerokovanie so štátnou správou, verejnou správou, právnickým a fyzickými osobami, s verejnosťou. Samotná projektová dokumentácia pozostáva z grafickej a textovej časti. Vzhľadom na to, že sa rieši celé územie mesta, je to rozsiahly dokument, ktorý obsahuje najmä v grafickom vyjadrení tisíce informácií. Verejné prerokovanie je dôležitou súčasťou tvorby dokumentu. Prerokovaním získajú občania informácie o navrhovanom využití územia, ale zároveň majú v tejto fáze možnosť aktívne návrhy komentovať a pripomienkovať. Pri takejto komplexnej práci je predpoklad, že v Koncepte, t.j. prvom ucelenom výstupe, môžu byť nedostatky a detaily, ktoré si vyžiadajú úpravu. Mesto Košice ako objednávateľ dokumentácie ubezpečuje vopred všetkých občanov, že každej pripomienke bude venovaná pozornosť a bude sa s ňou pracovať. Ak by niečo bránilo jej uplatneniu, alebo by nebola dostatočne zrozumiteľná, bude jej podávateľ oslovený a veci s ním budú doriešené. To je aj dôvod, prečo musia byť pripomienky neanonymné a s kontaktnou adresou podávateľa. Vyhodnotenie pripomienok bude transparentne zverejnené pri dodržaní ochrany osobných údajov a podávatelia si budú môcť skontrolovať, ako sa s ich pripomienkami zaobchádzalo. Po prerokovaní Mesto Košice zabezpečí vypracovanie súborného stanoviska, ktoré určí ako má spracovateľ vyhotoviť ďalšiu etapu územného plán pod názvom Návrh. Návrh bude opätovne zverejnený na pripomienkovanie pre verejnosť a všetky dotknuté fyzické a právnické osoby v zmysle zákona.
Časovo je postup, ktorý je ešte potrebné vykonať, odhadovaný na 18 mesiacov, za predpokladu plynulého postupu. So zreteľom na reálny predpoklad množstva úprav vyplývajúcich z pripomienok a možných variantov riešenia, vyplývajúcich z prerokovania, je možné rátať aj s predĺžením tejto lehoty.