Prejsť na obsah

Maďarský Eger a Košice spojí „Vínna cesta“

Primátor Košíc Ing. F. Knapík vycestoval na Valentínsku stredu 14. februára 2007 na pracovnú návštevu Egeru. Sprievodcom mu bol maďarsko-slovenský režisér Sandor Béke, jeden z členov expertnej skupiny projektu Európske hlavné mesto kultúry. F. Knapík absolvoval prehliadku mohutnej Egerskej baziliky, pozostatkov hradu, ktorý trónil nad mestom a historickej časti mesta Eger. Hlavnou náplňou jeho návštevy však bolo stretnutie s primátorom (mešťanostom) Egeru Lászlom Habisom, ktorý nastúpil do svojho úradu 1. októbra 2006. Pravicový primátor predtým pôsobil 8 rokov ako zástupca predchádzajúceho prvého muža Egeru a dnes pokračuje v budovaní dobrého imidžu mesta a okolitého vinohradníckeho regiónu.
Eger bol jedným z piatich maďarských miest, ktoré sa v národnom kole uchádzali o titul Európskeho hlavného mesta kultúry v roku 2010. Oprávňovala ho k tomu bohatá kultúrna a historická minulosť. Z víťazstva sa nakoniec tešil Pécs. Istou rekompenzáciou maďarskej vlády pre finálové mestá, ktoré neuspeli, je súčasná pozitívna diskriminácia v niektorých projektoch. Množstvo skúseností, ktoré Eger nadobudol v národnej súťaži by mohlo slúžiť ako zdroj nápadov a krokov, ktorými sa Košice môžu uberať alebo rizík, ktorých sa môžu naopak  vyvarovať. F. Knapík sa vyhol porovnávaniu oboch miest, ale potvrdil, že Eger má hodnoty, ktorými môže obohatiť kontakty medzi oboma mestami. Jeden z projektov, ktorý by mal Eger a Košice v blízkej budúcnosti spájať, je projekt „Vínnej cesty". Začínala by v centre vinohradníckeho regiónu – Eger, pokračovala by mestečkami s historickou náväznosťou na vinársku tradíciu a prekročením hraníc by smerovala do Košíc. Jej konečná zastávka sa plánuje v poľskom Krakove. „Je to skvelá myšlienka návratu k pôvodnej kultúre spojením tradícií zapojených miest, ich kultúrnym oživením a prínosom nového pohľadu", komentoval projekt Vínnej cesty F. Knapík. „Ak by sa nám podarilo zapojiť do Vínnej cesty mestá ležiace na predpokladanej trase, mohol by to byť projekt, ktorý podnieti turistov na návštevu," dodal primátor Košíc.
O návštevu F. Knapíka sa zaujímali aj miestni novinári, ktorí sa zúčastnili tlačovej konferencie s oboma primátormi. Lászlo Habis predstavil pripravené projekty oboch miest a F. Knapík odpovedal na otázky maďarských žurnalistov, ktorých zaujímali športové kluby v Košiciach, rozvoj cestných komunikácií v okolí nášho mesta a priemyselné fabriky.
Spríjemnením pracovného dňa bola degustácia lokálnych značiek vína. F. Knapík navštívil jednu z nespočetných jágerských pivničiek, kde ochutnal skvelé miestne značky, na ktoré sú domáci veľmi pyšní.

Eger a jeho okolie bolo miestom významných udalostí uhorských dejín, kde v roku 1552 malé uhorské vojsko zastavilo expanziu Turkov. Historické pamiatky, prekrásna poloha, kultúrny život, liečivé kúpele. A ešte niečo – víno! Vinohradníctvo má v tomto regióne svoje počiatky už v 11. storočí, keď rehoľníci jágerského biskupstva – ktoré zakladal kráľ Štefan I. – priniesli so sebou v ich krajine už udomácnené druhy viniča. Vinohradnícke a vinárske vedomosti potom prehĺbili Valóni, ktorí sa tu usadili po vpáde Tatárov. Zlom vo výrobe vína neznamenala ani 91 ročná turecká nadvláda, lebo pre podmaniteľov bola významným zdrojom príjmov. Po vyhnaní Turkov sa vinárstvo tohto regiónu rýchlo rozvíjalo, až do 1886, keď fyloxéra zničila viniče. Pri obnove sa vinári snažili pestovať aj predtým neznáme druhy.
V minulom desaťročí jágerskí vinári dokázali, že odrody Leányka, Hárslevelű, Olaszrizling, Muskotály, Tramini, Szürkebarát a Chardonnnay obstoja v súťažiach doma i za hranicami Maďarska. Podľa odborníkov možno očakávať aj veľký úspech jágerského Kékfrankos, Blaubuger, Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Pinot Noir, ak vinári využijú výborné danosti regiónu. Práve preto sa snažia jágerskí vinári najviac energie vložiť do vyhotovenia druhu Bikavér.
Celosvetová globalizácia neobišla ani výrobu vína v Egeri. Tradičná sudová výroba ustupuje veľkokapacitnej technologickej produkcii. Takouto veľkovýrobou zaniká chuť a iné priority kvalitného vína. Staré tradičné drevené sudy nahradzujú veľké oceľové nádoby.
Lászlo Habis, primátor mesta, presadzuje vinohradníctvo a vinárstvo ako charakteristickú črtu Egeru a regiónu. Univerzitné mesto poskytuje mnoho kvalifikovaných ľudí, ktorí majú ľahšie uplatnenie v celom Maďarsku. Nasvedčuje tomu aj 4 percentná nezamestnanosť. „Podnikatelia vykryjú 80 percent miestnych daní. Menších podnikateľov podporuje EÚ, ale som skeptický, či to bude mať dlhodobý efekt," vyjadril sa primátor Egeru a pokračoval „6000 ha viníc v okolí Egeru by malo byť dobrou zárukou ďalšieho napredovania vinárstva v tejto oblasti, ktorá zabezpečuje 40 percent celkovej produkcie vína v Maďarsku."