Prejsť na obsah

Legendárna Detská železnica mieri na zoznam pamätihodností mesta Košice

Nedávne zaradenie Medzinárodného maratónu mieru do zoznamu pamätihodností mesta Košice nemusí byť jeho posledným rozšírením v tomto roku. Poslanci košického mestského zastupiteľstva na svojom stredajšom zasadnutí budú v rámci 47-bodového programu rokovať aj o návrhu OZ Detská železnica Košice doplniť do tohto zoznamu aj túto jednu z najväčších atrakcií metropoly východu.

Ľ. Lehotský: Na železničke vyrástlo už niekoľko generácií Košičanov

Azda neexistuje Košičan, ktorý by sa niekedy neviezol vláčikom, ktorý ťahal odfukujúci parný rušeň Katka alebo legendárne lokomotívy Danka a Janka. Takmer 4-kilometrová trať v údolí Čermeľského potoka spája rekreačné oblasti Čermeľ a Alpinka. Zaradenie do zoznamu pamätihodností mesta by malo zlepšiť možnosti čerpania finančných prostriedkov na revitalizáciu z grantových schém, dotačných programov a eurofondov.

„Spolu s veľkou rodinou nadšencov by som bol rád, aby mesto Košice ako aj volení zástupcovia cítili dôležitosť zachovania tejto unikátnej železnice pre ďalšie pokolenia. Na železničke vyrástlo už niekoľko generácií Košičanov a aj vďaka nej si dovolím povedať, že sem prišlo mnoho turistov. Košická detská historická železnica od svojho založenia pred 70 rokmi zohráva významnú úlohu nielen v oblasti kultúrneho a historického dedičstva mesta Košice, ale aj v oblasti turizmu a vzdelávania mládeže. Posilnilo by povedomie verejnosti o dôležitosti ochrany a zachovania takýchto unikátnych spoločensko-technických diel pre budúce generácie,“ zdôvodnil tento návrh jeho predkladateľ a predseda OZ Detská železnica Košice Ľubomír Lehotský.

Počty cudzincov pribúdajú, na magistráte vznikne pre nich Centrum podpory

Takmer každý desiaty človek, ktorý žije v Košiciach, je podľa štatistík Úradu hraničnej a cudzineckej polície cudzincom. Tieto počty sa aj s plánovaným príchodom automobilky Volvo budú ďalej zvyšovať. Aj preto budú poslanci mestského zastupiteľstva v zmysle záverov septembrovej konferencie konferencia „Spájame Košice“ rokovať o Stratégii integrácie cudzincov v meste a Akčnom pláne ich integrácie. V ňom sú stanovené konkrétne kroky, ktoré samospráva vykoná v rokoch 2025 a 2026 v oblasti integrácie cudzincov žijúcich na území mesta Košice. Cieľom je zabezpečenie efektívnej a udržateľnej integrácie cudzincov žijúcich v Košiciach.

Napomôcť tomu má aj „Centrum podpory cudzincov, ktoré od 1. januára vznikne v priestoroch magistrátu mesta. Jeho šiesti zamestnanci budú cudzincom v meste Košice poskytovať rôzne služby sociálneho, komunitného, informačného charakteru a ďalšie aktivity týkajúce tejto problematiky. Začlení sa doň aj kancelária prvého kontaktu pre cudzincov a KO-S-I-CE (KOntaktné Spoločensko-Informačné CEntrum), ktoré v našom meste fungujú už rok. Financovanie bude až do konca roka 2026 zabezpečené z Európskeho sociálneho fondu v rámci projektu „Integrácia občanov tretích krajín“.

Poslanci budú schvaľovať aj zriadenie novej stálej komisie pre marginalizované rómske komunity, ktorá má pomôcť zlepšiť podmienky a život občanov z týchto komunít. Tie sa budú týkať najmä sociálneho bývania a sociálnych služieb, resp. starostlivosti o osoby bez domova ako aj tých, ktorí sú ohrození stratou bývania. Takisto bude prerokúvať všetky podnety a žiadosti občanov, ktoré sa budú týkať marginalizovaných rómskych komunít.

Poslanci sa budú zaoberať aj viacerými VZN

Zastupiteľstvo bude rozhodovať aj o úpravách Všeobecne záväzných nariadené (VZN) mesta Košice o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady na území mesta Košice, o miestnej dani za ubytovanie, o dani za užívanie verejného priestranstva ako aj o viacerých prevodoch majetku a vysporiadaniach pozemkov pod nehnuteľnosťami. Poslanci si vypočujú aj informácie o Operačnom pláne zimnej údržby na túto sezónu, o stave spracovania nového územného plánu a zapojení sa do viacerých eurofondových výziev.