Ku 128 ročnej parnej lokomotíve Katke na detskej železnici v Čermeli v týchto dňoch pribudol len o 2 roky mladší historický vozeň, ktorý je pravdepodobne najstarší železničný vagón na Slovensku slúžiaci svojmu pôvodnému účelu.
Košická detská historická železnica je obľúbenou atrakciou pre rodiny s deťmi nie len z mesta, ale aj zo širšieho okolia. Poskytuje deťom aj dospelým možnosť stráviť voľný čas v prírode a spojiť ho so zaujímavým zážitkom. Železnica v Čermeľskom údolí je celoslovenským unikátom, aj preto sa mesto Košice rozhodlo prispieť k jej zveľadeniu sumou 1500€ z Fondu zdravia mesta Košice.
Historický vozeň slávnostným prestrihnutím pásky uviedli do prevádzky primátor Richard Raši a námestníčka primátora Renáta Lenártová. „Je veľkým úspechom, že sa podarilo zachrániť tento 128 ročný vozeň. Vďaka nemu sa železnička otvára aj hendikepovaným ľuďom, rodinám s detskými kočíkmi, ako aj cyklistom. Dúfam, že obľúbenosť detskej železnice bude aj naďalej rásť a stále viac ľudí uprednostní pred nedeľným popoludním v nákupnom centre výlet historickým vláčikom do prírody," povedal primátor Richard Raši.
Vozeň vyrobila budapeštianska továreň GANZ v roku 1886 za účelom prepravy batožín pre niekdajšiu úzkorozchodnú železnicu do Smolníckej Huty. Podobne ako parná lokomotíva Katka, je aj obnovený vozeň zapísaný v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok SR. Pri jeho obnove odpracovali nadšenci historických železníc spolu 450 hodín.