6. júna zavítali na MMK členovia medzinárodného poradného výboru (IAC) na čele s jeho predsedom Sirom Arnoldom Wolfendaleom. Už svojim vstupom vyvrátili mýtus, že vedci nie sú len starí páni skrývajúci sa za hrubé rámy okuliarov s množstvom papierov a perom v náprstnom vrecku. Medzinárodná skupinka žoviálne sa tváriacich astronómov zďaleka nepripomínala typických vedcov. Profesor A. Wolfendale a jeho spoločníci pricestovali do Košíc zabezpečiť prípravnú fázu Európskeho sympózia o kozmickom žiarení, ktoré sa uskutoční v septembri 2008 pod záštitou primátora mesta Ing. F. Knapíka. Košice majú v IAC svoje zastúpenie, ktorému sa podarilo presvedčiť európskych vedcov o konaní tohto sympózia v našom meste, kde sa európski astronómovia stretli poslednýkrát v roku 1984.
Slovenská veda zaoberajúca sa vesmírom má dlhodobé medzinárodné skúsenosti. Súčasťou ich bádania sú kozmická fyzika, kozmická meteorológia, kozmická biológia a medicína a diaľkový prieskum Zeme. Napriek výborným výsledkom je záujem o napredovanie vesmírnych výskumov a aplikácií na vládnej úrovni minimálny. Podľa vedúceho oddelenia kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky K. Kudelu sa napr. Ústav experimentálnej fyziky SAV v Košiciach podieľal na vývoji 20 časticových experimentov, ktoré sa úspešne použili na kozmických aparatúrach. Ani takéto úspechy nepresvedčili vládu k podpísaniu dohody s Európskou kozmickou agentúrou alebo k založeniu orgánu zastrešujúceho vesmírne aktivity na Slovensku.
Zameraním sympózia v Košiciach bude kozmické žiarenie, ktoré má v posledných rokoch stúpajúci vplyv na počasie Zeme. „Slnko sa stáva jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich náš život. Vzťah Slnko a globálne otepľovanie získava praktický aspekt," dodal Sir A. Wolfendale muž, ktorý v rokoch 1991-95 ako 14. kráľovský astronóm Jej Veličenstva britskej kráľovnej Alžbety II. „ochraňoval" Veľkú Britániu od komét a asteroidov. Tento takmer 80-ročný profesor netajil svoje nadšenie pre Košice, ktoré sa mu mimoriadne páčia. Ako správny Angličan s primeranou dávkou čierneho humoru na odľahčenie zložitej „kozmickej" témy zabával F. Knapíka aj vtipmi a klebetami z kráľovského dvora.
Zdá sa, že na Európskom sympóziu konajúcom sa v Košiciach v roku 2008 sa nestretnú iba suchopárni vedci, ktorých spája číslo 137, ale aj osobnosti vedeckého sveta, pre ktorých bude konferencia malým kúskom mozaiky z celej vesmírnej skladačky.