Prejsť na obsah

Košický projekt „Schengenská brána“ zaujal aj podpredsedu vlády SR

Zaujímavé teritórium Zakarpatska, ktoré návštevníkov prekvapuje nedotknutými prírodnými krásami i pozoruhodnými kultúrnymi pamiatkami, bohatým folklórom, rozmanitou flórou i faunou, početnými minerálnymi prameňmi, priateľskými a pohostinnými ľuďmi je pre Košičanov príťažlivé aj z historického hľadiska. Veď vyše dvadsať rokov nás spájala príslušnosť k jednému štátnemu útvaru – bývalému Československu. Nadväzovanie nových partnerstiev a rozvoj spolupráce v oblasti vzdelávania a cestovného ruchu, na ktorý bol projekt zameraný, oslovili Užhorodskú národnú univerzitu (Katedra slovenskej filológie), samosprávu i podnikateľov. Projekt zaujal aj podpredsedu vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny PhDr. Dušana Čaploviča, ktorý naň v minulých dňoch reagoval slovami:

„Ako podpredseda vlády Slovenskej republiky pre európske záležitosti, vedomostnú spoločnosť, ľudské práva a národnostné menšiny, budem vždy podporovať myšlienky a projekty pre zachovávanie spoločných znakov oboch našich národov, udržiavanie cezhraničných kontaktov a posilňovanie komunikácie založenej na témach spoločného záujmu. O to viac si cením úsilie partnerov na oboch stranách participujúcich na projekte „Schengenská brána – hľadanie spoločných koreňov". Verím, že prínos tohto projektu rozšíri paletu už aj tak dobrých susedských vzťahov, podložených hlbokými historickými a kultúrnymi zväzkami našich národov, ktoré v sebe budú odhaľovať stále väčší potenciál rozvoja aj v mnohých iných oblastiach." (Celý príspevok D. Čaploviča si môžete prečítať na adrese: www.schengenskabrana.sk.)

Projekt Schengenská brána - hľadanie spoločných koreňov bol realizovaný v mesiacoch júl - december 2008 s finančnou podporou Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR, v rámci systému podpory euroregionálnych aktivít.