Prejsť na obsah

Košické slávnosti vína 2012

Košické slávnosti vína sú vrcholom jesene, kedy si mesto pripomína vinárske tradície regiónu. Podujatia s podtitulom „Kde sa moderné snúbi s tradičným" si tento rok prišlo vychutnať vyše 3 500 milovníkov dobrého vína.

Magická Dolná brána a čarovná ulica Pri Miklušovej väznici od štvrtka 13. septembra do soboty 15. septembra hostili štyridsiatku vystavovateľov s ponukou vína slovenskej a svetovej produkcie.
Historický sprievod s vínom, lisovanie hroznového muštu, vyhlásenie vína mesta 2012, remeselné staromestské trhy, koncert Pavol Hammel a koncert Katarína Koščová, bubnová a ohňová show, ale najmä ochutnávky vín – o tom bol VI. ročník obľúbeného festivalu. Degustačný programom bol obohatený aj o riadené degustácie v samostatnej degustačnej sále. V úzkom kruhu znalci vína laickej verejnosti predstavili rôzne vína, návštevníci si tak mohli vybrať tokajskú, svetovú ochutnávku, či ochutnávku najúspešnejších slovenských vín zo súťaže Víno mesta Košice 2012 s odborným výkladom.
Dňa 13. septembra 2012 sa v priestoroch mestskej radnice v Košiciach uskutočnilo hodnotenie vín 5. ročníka medzinárodnej súťaže KOŠICKÉ SLÁVNOSTI VÍNA 2012. Do súťaže sa prihlásilo 110 vzoriek vína od 30 vystavovateľov z 9 krajín vrátane Slovenska. Dvadsaťpäťčlennej odbornej jury predsedal Ing. Vladimír Hronský, nezávislý enológ.
V porovnaní s predchádzajúcim ročníkom sa do súťaže zapojilo viac menších rodinných vinárstiev, ktorých vína reprezentovali viac regionálne vlastnosti prostredia, čím sa posudzovaná kolekcia stala mimoriadne rozmanitou a atraktívnou nielen pre odborných posudzovateľov kvality, ale aj pre laickú verejnosť, ktorá ich mohla ochutnať po slávnostnom vyhlásení výsledkov súťaže.
Podľa slov odborného garanta sa kvalita prihlásených vín na Košické slávnosti vína z roka na rok zvyšuje, o čom svedčí aj rastúce množstvo zlatých medailí, v rámci oficiálneho vyhodnotenia po ukončení súťaže. Ďalším špecifikom konkurzu je širší záber kvalitných vín, ktoré boli vyrobené vo Východoslovenskej a Tokajskej vinohradníckej oblasti, čím sa táto súťaž stáva dôležitým propagátorom kvality vín z našich najvýchodnejších regiónov s medzinárodným významom prekračujúcim hranice Slovenska.

Tohtoročným absolútnym víťazom sa stal klasický Tokajský výber 6 putňový, ročníka 2003 od Jaroslava Ostrožoviča, popredného vinohradníka a vinára z Veľkej Tŕne. Uvedené víno súčasne získalo významné ohodnotenie primátora mesta Košice Richarda Rašiho, ktorý vínu udelil najvyšší titul Víno hlavného mesta európskej kultúry 2013, ktorým sa stalo práve mesto Košice.
Okrem toho, že sám obľubujem kvalitné víno, som zároveň veľmi rád, že toto podujatie priblíži širokej verejnosti zaujímavý proces jeho výroby a ponúka aj jedinečnú možnosť ochutnať výsledky práce vinárov z niekoľkých krajín. Táto, už tradičná udalosť, ozvláštňuje život v centre Košíc a podčiarkuje tak jeho jedinečnú atmosféru, " zhodnotil primátor Richard Raši.
Ďalším výnimočným ocenením sa môže pochváliť ďalšie slovenské víno s chráneným označením pôvodu, Rizling rýnsky Gold Prestige 2011, neskorý zber, suché, ktoré okrem vynikajúceho diplomu šampióna v kategórii tichých bielych suchých vín, získalo diplom Víno starostu mestskej časti Košice – Staré Mesto.
Šiesty ročník medzinárodnej súťaže vín Košické slávnosti vína sa začína koncom mája v roku 2013. Slávnostné vyhlásenie výsledkov spojené s ochutnávkami pre verejnosť prebehnú v rámci oficiálneho programu Košické slávnosti vína 2013 v septembri. Viac informácií o uvedenom odbornom podujatí s medzinárodným významom sa dozviete na stránke www.visitkosice.eu

ZDROJ: VISITKOSICE.sk