Najrozsiahlejší a finančne najnáročnejší investičný projekt Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 - Kasárne/Kulturpark sa otvoril verejnosti. Projekt v hodnote viac ako 26 miliónov eur spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Regionálneho operačného programu zmenil bývalé kasárne na kultúrne centrum. Včera ho prestrihnutím pásky symbolicky otvoril minister kultúry SR, Marek Maďarič a primátor mesta Košice, Richard Raši.
Z nevyužívaných kasárenských priestorov vzniklo multižánrové kultúrne centrum, ktoré obyvateľom Košíc a jeho návštevníkom sprostredkuje kultúrne a umelecké vyžitie. „Po ročnom úsilí sa nám podarilo do úspešného konca doviesť posledný z ôsmich investičných projektov. Na svete je tak ďalší umelecko-spoločenský priestor, v ktorom budú mať Košičania možnosť aktívne tráviť čas s rodinou a priateľmi. Osobne sa veľmi teším na kultúrne a spoločenské podujatia v týchto krásnych priestoroch," uviedol primátor mesta Richard Raši.
Komplex budov z konca 19. storočia, zasadený do historického parku blízko centra, Košičanom ponúkne novú kultúrno-umeleckú štvrť. Kasárne/Kulturpark sú nielen najväčším národným investičným projektom spolufinancovaným Európskou úniou pod hlavičkou Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013, ale i jedinečným priestorom, v ktorom je možné súbežne zorganizovať až 8 hudobno-literárnych podujatí na drevených pódiách v areáli komplexu, 5 workshopov vo workshopových pavilónoch a tanečných sálach, 3 výstavy v galerijných priestoroch, 2 koncerty, konferencie, divadelné alebo tanečné predstavenia v multifunkčných sálach s kapacitou 300 návštevníkov, 1 seminár pre 50 účastníkov, 2 diskusie/literárne podujatia v kaviarenských priestoroch, 2 nahrávania zvuku a obrazu v audiovizuálnych štúdiách, 1 prehliadku 50 exponátov zábavného technického centra Steel Park - kreatívna fabrika pre 100 detí a poskytnúť priestor pre 300 kreatívcov, angažujúcich sa v oblastiach ako nové médiá, architektúra, dizajn literatúra či vizuálne umenie.
„Najdôležitejšie z môjho pohľadu je, že Kasárne/Kulturpark sú otvorené v plnom rozsahu a tento národný investičný projekt je po architektonickej stránke zvládnutý veľmi dobre. Boli dodržané všetky logistické súvislosti, ktoré takéto centrum potrebuje, čo som veľmi rád, pretože nám to uľahčí prevádzkovať ich, a hlavne zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť. Zdôrazniť by som chcel tri dôležité momenty. Prvý je už to, čo samotné architektonické riešenie prináša, to znamená otvorenie kedysi uzatvoreného priestoru. Je to charakteristické tým, že sa zbúrali múry, ale na druhej strane sa ako otvorenosť prejavuje aj to, ako my vnímame tento priestor. Nechceme, aby Kasárne/Kulturpark bol uzavretý projekt, čo sa týka obsahu ani cieľových skupín, takže bude to skôr na rozdiel od centier, ktoré majú svoje špecifické zamerania a špecifické cieľové skupiny, mestské kultúrne centrum. Bude naozaj otvorené a bude integrujúcim prvkom v kultúre mesta," vyjadril sa riaditeľ neziskovej organizácie Košice 2013 Ján Sudzina.
Ako dodal, Kasárne/Kulturpark sú srdcom celého projektu, kde sa budú prelínať siločiary všetkých ostatných investičných akcií, ale aj všetkých projektov a tém, ktoré prináša projekt Interface. Či už je to kreatívny priemysel, mobilita umelcov, ale aj všetky rozvojové prvky, ktoré projekt priniesol. Podľa neho by Kasárne/Kulturpark mali byť aj dobrým východiskom pre ďalšie strategické ciele mesta v oblasti kultúry a ďalšie výzvy.
Irakli Eristavi je zakladateľom architektonickej kancelárie Zerozero z Prešova, ktorá vyhrala architektonicko-urbanistickú súťaž premeny bývalých kasární. „Areál kasární z 19. storočia vybudovala Rakúsko-uhorská armáda a zo začiatku slúžili ako zásobovacie kasárne. Tie neskôr využívala Československá ľudová armáda a Armáda Slovenskej republiky. Následne komplex pripadol pod správu mesta," odhaľuje históriu architekt I. Eristavi. Vďaka pôvodným historickým budovám a krásnemu parku mal areál obrovský potenciál. „Koncepcia nášho návrhu spočívala v myšlienke otvoriť ho a sprístupniť Košičanom a návštevníkom Košíc. Vytvorili sme teda nový verejný priestor – námestie. Podkladom pre námestie je biely betón, ktorý jasne definuje hranice našej intervencie," dodáva tvorca myšlienky. Budovy kasární boli postavené v striktnom geometrickom systéme, na ktorý architekti nadviazali a podľa rovnakého kľúča umiestnili prídavné objekty. Nové pavilóny dopĺňajú infraštruktúru a budú slúžiť na to, aby aktivity z hlavných budov mohli expandovať do verejného priestoru a parku. Mobiliár areálu bol navrhnutý špeciálne pre Košice tak, aby sa z neho variabilne dali vyskladať rôzne zostavy, slúžiace na relax návštevníkov. Nevyhnutnou súčasťou komplexu je podzemné parkovisko s kapacitou 114 parkovacích miest.
Na najmladších návštevníkov je orientovaná expozícia Steel park. Ojedinelý projekt vznikol spoluprácou mesta, spoločnosti U. S. Steel Košice, Univerzity P. J. Šafárika, Slovenskej akadémie vied a Technickej univerzity Košice. Jeho zámerom je interaktívnou formou popularizovať medzi mladou generáciou vedné disciplíny a technicky orientované školy. Zábavné technické centrum, ktoré je súčasťou infraštruktúry zhodnotenej v rámci Regionálneho operačného programu, chce neobvyklou výstavou vtiahnuť deti od 7 rokov do prostredia továrne, kde zažijú „príbeh ocele". Expozícia im umožní aktívne hranie sa s exponátmi v interaktívnom pieskovisku, ovládať elektromagnetický žeriav, vysokozdvižnú plošinu, alebo v špeciálnych topánkach prejsť po magnetickej lezeckej lávke.