Prejsť na obsah

Košice sú slovenským lídrom vo výstavbe nájomných bytov. Na pracovnom stretnutí s primátorom to opäť potvrdil premiér

Po troch mesiacoch sa dnes v metropole východu opätovne uskutočnilo stretnutie medzi premiérom Róbertom Ficom (Smer – SD), košickým primátorom Jaroslavom Polačekom (nezávislý) a ďalšími partnermi k výstavbe nájomných bytov v našom meste.

Slovenská vláda má podpísané zmluvy s tromi zahraničnými investormi, ktorí tu budú stavať nájomné byty. Košice sú slovenským lídrom v téme štátom podporovanej výstavby nájomných bytov na projekt sú veľmi dobre pripravené, čo ocenil aj premiér Fico. Spolupráca medzi mestom a Úradom vlády sa podľa neho ukazuje ako maximálne efektívna.

„Informáciu o pripravenosti mesta som veľmi privítal. Predtým prezentované určité veci sa teraz dostali do podstatne konkrétnejšie podoby. Mesto si splnilo svoju domácu úlohu, pretože je veľmi ďaleko, pokiaľ ide o spoluprácu s investorom, o územný plán a čo je najpodstatnejšie, má úplne jasnú predstavu o úvodnej fáze výstavby bytov. Držím palce mestu Košice, aby tento náročný projekt spoločne s investorom zvládlo. Bez ohľadu na to, na ktorej strane politickej barikády sa nachádzame, Slovensko potrebuje spoluprácu. Nech je práve tá vzorovým príkladom toho, ako sa dá spolupracovať a čo sa dá dosiahnuť,“ vyhlásil premiér.

Ten zároveň informoval, že aj o zvýšení príspevku zamestnávateľa na nájomné v takýchto bytoch pre svojich zamestnancov na 5,23 euro na meter štvorcový na jeden mesiac.  Priamo v meste sa má v najbližších desiatich rokoch postaviť takmer 5400 nájomných bytov za zhruba 1,3 miliardy eur. Ďalších zhruba 2000 bytov vznikne na pozemkoch košickej arcidiecézy v blízkosti nového závodu spoločnosti Volvo vo Valalikoch.

V metropole východu sa majú v celkovo jedenástich lokalitách stavať jedno až 4-izbové byty vyššieho štandardu s rozlohou od 27 m2 do 90 m2. Budú určené na dlhodobé bývanie, nájomné zmluvy sa po 5 rokoch automaticky zmenia na nájomné zmluvy na dobu neurčitú na maximálne 25 rokov.

Prvé byty sa postavia na Jesenského, Thurzovej, Clementisovej a Popradskej

Úvodná fáza výstavby 1700 bytov sa uskutoční na pozemkoch na uliciach Jesenského, Thurzova, Clementisova a Popradská (viď. vizualizácia v prílohe tlačovej správy). Nepôjde o holobyty, ale o klasické nájomné byty aj s parkovacími miestami, detskými ihriskami a ďalšou občianskou vybavenosťou, aby sa tam nájomníci mohli príjemne cítiť

Primátor zdôraznil, že ak sa chce mesto posunúť ďalej, musí sa sústrediť najmä na verejnú dopravu a zlepšenie dostupnosti bývania, keďže štát tu zatiaľ svoj nateraz posledný byt postavil ešte v roku 1986.

„Byty sú nástroj na to, aby sme mohli naše mesto rozvíjať a ľudia v ňom sa vďaka dostupnému bývaniu budú cítiť dobre v našom meste. Chceme pomôcť všetkým tím, ktorí nedosiahnu na hypotéku, žijú svojich rodičov a rozmýšľajú, či v tomto meste ostanú alebo budú hľadať si bývanie možno inej časti Európy. Boli sme označení za lídra v oblasti nájomného bývania, o čom sa Košičania budú môcť už onedlho aj sami presvedčiť. Do tohto projektu vstupuje ako prví na Slovensku so svojimi vlastnými pozemkami. Niekoľko rokov sme pracovali na tom, aby sme sa mohli až do tejto fázy. Chcem poďakovať všetkým, ktorí sa o to zaslúžili. Pričiníme sa o to, aby sa bývanie v meste stalo dostupné,“ skonštatoval. 

Mesto spolu s rakúskou skupinou BWSG založili spoločný podnik. V memorande, ktoré bude budúci štvrtok schvaľovať mestské zastupiteľstvo, sa uvádza, že mesto ako spoločník môže dostať aj dividendu. Z nej by chcelo podporovať budúcich nájomníkov. 

Košice tiež vďaka výstavbe nových nájomných bytov očakávajú príjem z dane z rozvoja vo výške 13,5 milióna eur. Polovica z tejto sumy pôjde mestským častiam, na ktorých území budú stáť nové bytovky. Primátor verí, že v závere júna mestské zastupiteľstvo schváli aj územný plán, za ktorého prípravu poďakoval hlavnému architektovi mesta Petrovi Kroppovi a jeho tímu.

Nový územný plán podľa jeho slov otvorí dvere nielen pre nájomné bývanie, ale aj pre súkromných developerov v Košiciach, ktorí tu chcú stavať ďalšie byty. Zdôraznil, časť z nich by po dohode s developermi mohla byť vyčlenená aj na sociálne bývanie, ktoré chce mesto tak ako doteraz podporovať. 

Predsedníčka predstavenstva a generálna riaditeľka Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania Eva Lisová doplnila, že v registri žiadateľov o nájomné bývanie sa aktuálne nachádza vyše 9000 osôb, pričom práve v krajských mestách vrátane Košíc registrujú najväčší záujem.

Niektoré fakty o chystanej výstavbe nájomných bytov v Košiciach

* Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania, ktorá zastrešuje všetky tieto procesy, má spustiť Registračný formulár pre záujemcov vo februári.

* Každý registrovaný zamestnanec, resp. záujemca, následne musí splniť stanovené kritériá a prihlásiť sa v systéme. Všetky potrebné informácie ako pre záujemcu tak i pre zamestnávateľa je možné nájsť na webovej stránke Agentúry: https://www.najomnebyvanie.info

* Prioritne sa byty budú stavať pre Košičanov, ktorí si nebudú môcť dovoliť zobrať si hypotéku, ale vedeli by platiť zvýhodnené nájomné. Ak chcú v nich bývať, budú musieť splniť viaceré podmienky. Jednou z nich je napríklad priemerný príjem, ktorý nesmie presiahnuť 8-násobok minimálnej mzdy (na osobu, na rodinu).

* Medzi znevýhodňujúce kritéria bude patriť, ak by záujemca o nájomné bývanie vlastnil nehnuteľnosť určenú na bývanie v rovnakom okrese. Takisto nesmie byť evidovaný ako dlžník voči akýmkoľvek verejným inštitúciám, resp. je voči nemu nariadená exekúcia.

* Novoprijatý stavebný zákon od 1. apríla zrýchlil povoľovacie procesy, keďže bude možné spojiť územné a stavebné konanie do jedného celku. Mesto už v tejto súvislosti komunikuje s novovzniknutým Regionálnym úradom pre územné plánovanie a výstavbu Košice.  

* Výška nájomného bude stabilná a bude sa odvíjať od priemernej mzdy v Košickom kraji. Maximálne nájomné bude predstavovať 9,58 eur na m2 plochy bytu, k tomu je potrebné ešte pripočítať platby za energie.

* Výslednú cenu môže znížiť dobrovoľný príspevok od zamestnávateľa vo výške maximálne 5,23 euro na m2. Túto možnosť vo forme stabilizačného príspevku pre svojich zamestnancov zvažuje aj mesto Košice. Zamestnávateľ a ani nájomca bytu by z takého príspevku neplatil dane a odvody.

* Budúci nájomca bytu bude musieť mať zo zákona trvalý pobyt v tejto bytovke, v opačnom prípade ho tam prenajímateľ prihlási.