Prejsť na obsah

Košice spolu s partnerským mestom Nyiregyháza štartujú projekt AquaUrban

Mesto Košice spoločne s maďarským mestom Nyíregyháza získali finančný príspevok z Európskej únie z Programu Interreg Maďarsko – Slovensko vo výške 962 906,80 eur na realizáciu projektu s názvom Inovatívne riešenia zadržiavania vody pre zlepšenie kvality života v mestách Košice a Nyíregyháza (skrátený názov projektu #AquaUrban).

Spoločný cezhraničný projekt je zameraný na zadržiavanie, spracovanie a využitie dažďovej vody, ktorá sa niekedy vyskytuje náhle a vo veľkom množstve pri prívalových dažďoch. Ide o spoločný problém oboch miest a rovnakú potrebu realizácie protipovodňových opatrení. Hlavným cieľom projektu AquaUrban je podporiť udržateľné hospodárenie s dažďovou vodou, zachytávanie vody a zlepšenie biodiverzity v mestskom prostredí s cieľom prispôsobiť sa zmene klímy.

Metropola východu chce v rámci projektu vybudovať v mestskej časti Ťahanovce, v spolupráci s miestnou samosprávou, Ťahanovskú vodnú záhradu. V zelenom páse námestia medzi kostolom a obecnou studňou na Ťahanovskej ulici má vzniknúť dažďová záhrada. Cieľom je spomalenie a zadržanie odtoku prirodzene padajúcej dažďovej vody a vody gravitačne pritekajúcej z ciest a spevnených plôch, uličiek a okolitého terénu, umožnenie postupného vsakovania do vrchnej „zelenej“ vrstvy a podpovrchových vrstiev.

Projekt rieši problém častých výdatných zrážok v obci Ťahanovce, ktorá sa nachádza v svahovitom kopcovitom teréne. Celkové oprávnené výdavky pre mesto Košice sú vo výške 850 487 eur, príspevok EÚ je vo výške 680 389,60 eur, spolufinancovanie mesta je vo výške 8 %.

Samospráva v Nyíregyháze využije financie z eurofondov na protipovodňové a odvodňovacie opatrenia. Zmodernizujú existujúcu dažďovú kanalizačnú sieť a doplnia ju o nárazníkový akumulačný systém a nádrže na zachytávanie a odvádzanie vody. Inštaláciou nádrží možno eliminovať vylievanie vody na povrch počas silných dažďov.

Na projekte budú v oboch partnerských mestách participovať výskumnou a odbornou činnosťou aj miestne univerzity. Spoločne budú mapovať problémy s prívalovými dažďami a hľadať riešenia ako zlepšiť infraštruktúru protipovodňovej ochrany. Vzájomné posilnenie inštitucionálnej spolupráce partnerských miest, univerzít naprieč hranicami, spoločný transfer vedomostí a skúseností, znásobí kvalitu výstupov a posilní vzájomnú cezhraničnú spoluprácu. Bude vytvorený model „Simulácia efektu opatrení pre ochranu proti bleskovým povodniam“, ktorý v podobe 2D a 3D animovanej vizualizácie poukáže na efekt súčasného stavu protipovodňových opatrení a zároveň aj plánovaných opatrení s cieľom identifikovať optimálnu revitalizáciu danej oblasti, vrátane modelu protipovodňovej udalosti.