Prejsť na obsah

Košice odkryli pamiatky kultúrneho dedičstva

Uplynulý víkend mali Košičania príležitosť navštíviť miesta, ktoré sú zvyčajne verejnosti neprístupné. Záujemcovia mali ojedinelú šancu vidieť „tajnú" miestnosť južnej veže Dómu sv. Alžbety, barokovú kryptu Kostola sv. Antona Paduánskeho, či Kalvínsky kostol na Hrnčiarskej ulici. Okrem sakrálnych pamiatok boli verejnosti sprístupnené aj meštianske domy na Hlavnej a Mlynskej ulici, Historická radnica a podzemné priestory Štátneho divadla.

Možnosť navštíviť výnimočne sprístupnené pamiatky sa obyvateľom a návštevníkom mesta naskytla vďaka Dňom európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré aktuálne prebiehajú na celom Slovensku. Celoeurópske podujatie, organizované Radou Európy a Európskou komisiou, upriamuje pozornosť verejnosti na mimoriadne hodnoty rozmanitého kultúrneho dedičstva v 50 účastníckych štátoch. Jeho základnou myšlienkou je zvýšiť povedomie obyvateľov o miestnom dedičstve a prehĺbiť záujem o jeho ochranu, ako aj rozvinúť vedomie o jeho prepojení s európskym kultúrnym dedičstvom.

Slávnostné otvorenie Dní európskeho kultúrneho dedičstva sa uskutočnilo uplynulý piatok v košickej Historickej radnici. Jeho súčasťou bolo odovzdávanie výročných cien revue Pamiatky a múzeá za najvýznamnejšie aktivity v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva za rok 2012, ktoré sa uskutočnilo pod záštitou primátora Košíc, Richarda Rašiho. Primátor ocenených prijal v reprezentatívnych priestoroch historickej radnice spolu s so svojim námestníkom Jánom Jakubovom. „Košice sú mestom s najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku. Z najznámejších príkladov vkladov mesta do európskeho kultúrneho dedičstva spomeniem najvýchodnejšie položenú gotickú katedrálu v Európe a jeden z najväčších zlatých pokladov na svete," uviedol Richard Raši.

Súčasťou podujatia je aj výstava „Bol raz sen o múzeu - Imrich Henszlmann a jeho príbeh," venovaná významnému filantropovi, vedcovi, zberateľovi a zakladateľovi Hornouhorského muzeálneho spolku, Dr. Imrichovi Henszlmannovi. Do dejín sa zapísal predovšetkým ako priekopník dejepisu umenia a zakladateľ umeleckej histórie v Uhorsku. V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva organizátori v regiónoch Slovenska ponúkajú širokú škálu podujatí do 22. septembra. V kontexte s témou aktuálneho ročníka „pamiatky duchovného života" sú sprístupnené najmä kostoly a chrámy.