Dnešné stretnutie vedenia mesta Košice so splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity Petrom Pollákom na pôde magistrátu určilo nový smer pre riešenie problematiky jedného z najväčších rómskych sídlisk na Slovensku – Luníka IX. Obe strany sa dohodli na vytvorení spoločnej pracovnej skupiny, ktorá vytvorí stratégie na postupné riešenie najpálčivejších problémov.
„Tým, ktorí chcú zmeniť svoje životy, dáme príležitosť. Ak ju odmietnu, pomoc nedostanú." Na tomto sa zhodli predstavitelia mesta Košice Richard Raši a Renáta Lenártová s Petrom Pollákom, ktorý navštívil Košice dnes dopoludnia.
Spoločne s vedúcou referátu sociálnych vecí Evou Dudovou a námestníkom Bytového podniku mesta Košice Martinom Paškom splnomocnencovi predstavili najdôležitejšie zmeny, ktoré na sídlisku nastali od nástupu do funkcie. Primátor Richard Raši v krátkosti predstavil históriu sídliska i jeho súčasný stav a vymenoval pozitívne zmeny, ktoré boli vykonané na problémovom sídlisku.
„Ku Luníku IX sme sa rozhodli pristupovať v zmysle hesla: Zákony musia platiť pre všetkých rovnako. Prvá zmena, ktorú sme zaviedli, bola kategorizácia bytov. Byty boli prekategorizované z bytov 1. triedy na byty 3. a 4. kategórie, čo sa odrazilo aj vo výške nájomného a táto zmena priniesla viac platičov. Druhou zmenou bolo zavedenie nového systému odberu elektrickej energie, keď sme určili individuálne meranie elektriny na byt. Výsledkom je nulový nárast dlhu, ktorý sa dovtedy vyšplhal až na 70 tis. Eur," povedal primátor Richard Raši.
Námestníčka primátora Renáta Lenártová upozornila aj na prvky motivácie, ktoré zaviedlo mesto v súvislosti s prideľovaním bytových náhrad.
„Pri nevyhnutnej asanácii bytového domu na Hrebendovej ulici v jeseni 2011 dostali bytovú náhradu iba tí, ktorí mali platnú nájomnú zmluvu a mali pozitívnu platobnú disciplínu. Títo byty dostali," objasnila R. Lenártová, ktorá splnomocnenca upozornila aj na ďalšie pozitívne zmeny.
„Začali sme s modelmi vzorového bývania, ktoré má byť motiváciou pre tých, ktorí chcú lepšie žiť. Komunikujeme s pastoračným centrom a rehoľou Saleziánov, ktorí sa sústredia na mimoškolskú záujmovú činnosť detí. Okrem nich sa venujú obyvateľom sídliska aj naši komunitní pracovníci," uviedla námestníčka.
Práve o práci mestského komunitného centra informovala Eva Dudová, ktorá tiež predstavila činnosti referátu sociálnych vecí smerom k obyvateľom tohto sídliska. Zároveň požiadala o pomoc pri podpore terénnej práce a pri aplikácii zákona o zamestnanosti, konkrétne aktivačných prác.
Námestník BPMK Martin Paška vysvetlil Petrovi Pollákovi problematiku odpojenia pitnej vody, ku ktorému musel podnik pristúpiť v auguste 2011.
„Časť rozkradnutých rozvodov spôsobovala zatekanie bytov, kvôli ktorému sa muselo pristúpiť k asanácii. Dnes sme pod zemou inštalovali 10 podzemných súprav, vodu odoberajú tí, ktorí majú platnú nájomnú zmluvu, čím sme znížili nedoplatky na vode," uviedol Paška.
Peter Pollák zdôraznil záujem aktívne spolupracovať na riešení problémov sídliska Luník IX s mestom Košice.
„Považujeme za nutné prispôsobiť legislatívu a sociálny systém, posilniť vzdelanie a taktiež dostať obyvateľov Luníka IX na pracovný trh. Okrem iného chceme razantne zakročiť voči tým, ktorí páchajú priestupky," povedal Pollák, ktorý, rovnako ako mesto Košice, vidí riešenie situácie na Luníku IX aj vo vzorovom bývaní. To by si podľa jeho slov mali svojpomocne vybudovať Rómovia a spojiť tak ich zručnosť s výstavbou bytov.
„Tento program bude podporovaný financiami z Európskej komisie, o ktoré sa budeme, spoločne s mestom Košice, uchádzať," dodal. Splnomocnenec tiež ponúkol mestu Košice možnosť zriadiť na sídlisku policajné oddelenie a zaviesť kamerový systém, ktoré by, v spolupráci s ministerstvom vnútra, mohli byť zabezpečené okamžite.
S predstaviteľmi mesta Košice sa dohodol na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá sa bude pravidelne stretávať a tvoriť stratégie pre zlepšenie situácie na Luníku IX.