Takmer tri štvrtiny obyvateľov Košíc upratuje na jar aj v okolí svojich bytoviek a rodinných domov. Vyplýva to z miniankety v uliciach mestských častí, ktorú v uplynulom týždni urobila spoločnosť Kosit v spolupráci s mestom Košice.
Obyvatelia vyhadzujú odpad do veľkokapacitných kontajnerov častejšie, ako ho odnášajú do zberných dvorov. Ľudia najviac upratujú v dňoch, kedy sú na ich uliciach pristavené veľkokapacitné kontajnery. Počet a miesto umiestnenia týchto kontajnerov je každý rok predmetom objednávky a dohody zo strany mesta Košice a mestských častí. Mestské časti majú k dispozícií počet kontajnerov určených mestom Košice, umiestnených v rôznych lokalitách. Presnú lokalitu vždy určuje mestská časť, časový harmonogram umiestnenia kontajnerov je dostupný na web stránke Kositu. Mestské časti taktiež oznamujú umiestnenie kontajnerov rôznymi spôsobmi – na vlastných internetových stránkach, distribúciou letáčikov, inzerciou v miestnych novinách. Častejšie veľkokapacitné kontajnery využívajú obyvatelia z rodinných domov ako ľudia z bytoviek.
„Odpad vyzbieraný pomocou veľkokapacitných kontajnerov je odvezený na Stredisko triedenia odpadov (Kokšov-Bakša), kde je následne vytriedený podľa typu a je buď energeticky alebo materiálovo zhodnotený," – uviedol Roland Banhegyi, hovorca spoločnosti Kosit. Ľudia menej využívajú zberné dvory. Najčastejšie je to preto, že majú málo informácii o tom, kde zberné dvory sú a čo tam môžu doniesť. „V Košiciach máme 3 zberné dvory. Jeden je na Popradskej ulici v MČ Západ, na ulici Pri Bitúnku v MČ Juh a v Starom meste na Jesenského ulici. Sú otvorené 6 dní v týždni od siedmej až do 18 hodiny večer," – vysvetlil Peter Kačala z referátu životného prostredia Magistrátu mesta Košice. Obyvatelia tam môžu bezplatne priniesť:
1. batérie a akumulátory,
2. odpadové oleje,
3. opotrebované pneumatiky,
4. žiarivky s obsahom ortuti,
5. iné nebezpečné zložky komunálneho odpadu,
6. papier, sklo a iné zložky, na ktoré je zavedený triedený zber vo veľkom objeme, ktoré nie je možné uložiť na určených stanovištiach v mieste vzniku odpadu alebo ak triedený zber v mieste vzniku odpadu nie je zavedený,
7. objemný odpad a drobný stavebný odpad do 1 m3
8. biologicky rozložiteľný odpad zo zelene, ak ho pôvodcovia nezhodnocujú sami vo svojich zariadeniach,
9. elektroodpad,
10. ďalšie zložky odpadu, ktoré nemôžu byť uložené na určených stanovištiach.
Mesto Košice plánuje zriadenie ďalších dvoch zberných dvorov v lokalitách na sídlisku Nad jazerom a Ťahanovciach. Momentálne sa na tento účel hľadá vhodný pozemok .