Ráno 19. januára 1945 vstúpili do mesta jednotky 18. armády IV. ukrajinského frontu pod velením generála Ivana Petrova. Košice sa tak mohli opäť slobodne nadýchnuť. Boje v Košiciach a ich okolí si vyžiadali životy troch tisícok sovietskych vojakov. O necelých päť mesiacov nato skončila ničivá 2. svetová vojna, ktorá si vyžiadala desiatky miliónov obetí a utrpenie celých národov.
Košičania na udalosti spred 71 rokov nezabudli a oslobodenie si pripomenuli slávnostným pietnym aktom. V pochmúrnom počasí sa nad hrobmi tridsiatich vojakov, ktorí padli v našom meste zišla takmer stovka Košičanov, ktorí v tichosti kládli kytice a rozjímali nad tragédiami tej
doby. Najsilnejšie spomienky si v svojich srdciach niesli veteráni, ktorí sa oslobodenia priamo zúčastnili. V tvárach sa im zračili neopísateľné pocity úľavy zo slobody a odkaz ostatným generáciám, aby nezabudli na hrdinstvo tých, ktorí bojovali a položili aj za našu slobodu svoje životy.
Veniec vďaky k pamätníkom neznámeho vojaka a sovietskym vojakom padlým v druhej svetovej vojne položili predstavitelia mesta, spoločne so zástupcami štátu a ďalších inštitúcií. Podľa primátora Košíc Richarda Rašiho je dôležité spomínať na vojnové časy a to najmä v období nepokojov, ktoré sledujeme. „Patrím síce ku generácii, ktorá si oslobodenie pripomína, ako niečo, čo nezažila. O to viac, si ale uvedomujem, najmä v kontexte súčasnej situácie v Európe, na Ukrajine, či v Sýrii, že svet sa mení, a vojny, ktoré boli kedysi raritou, sa stávajú realitou. Vojny sú často následkom zlých rozhodnutí a my sa musíme snažiť aby sa neopakovali. Aby také krásne mesto ako sú Košice, neboli viac ohrozené," uviedol primátor.