Prejsť na obsah

Konferencia EÚ – IMPACT o kritickej infarštruktúre

Primátor mesta Košice František Knapík dnes, 9. decembra 2009, otvoril jednodňovú konferenciu pod názvom Project EÚ – IMPACT. Tento projekt bol ako jediný podporený z fondov Európskej únie najmä preto, lebo je postavený na princípe spolupráce medzi regiónmi. Sú v ňom zapojení odborníci, inštitúcie a samosprávy miest Budpešť, Miskolc a Košice. Na konferencii sa zúčastnili zástupcovia Sekcie ochrany pred katastrofami Maďarskej republiky, samosprávy miest Miskolc a Košice, Ministerstva životného prostredia SR, Východslovenskej vodárenskej spoločnosti, Košického samosprávneho kraja, Technickej univerzity, Obvodného úradu Košice, OR HaZZ Košice, starostovia mestských častí, OZ Mrak, ktoré sa venuje ochrane obyvateľstva a odborných oddelení a referátov Magistrátu mesta Košice. Primátor Košíc v otváracom príhovore zdôraznil význam kvalitnej prípravy na krízové situácie najmä v lokalitách s vysokým počtom obyvateľov a zabezpečenie všetkých životne dôležitých funkcií v takýchto situáciách. Dnešná konferencia v Košiciach bola záverečným rokovaním košickej časti projektu a hlavnou témou boli otázky týkajúce sa ochrany zdrojov pitnej vody ako súčasti tzv. kritickej infarštruktúry. V máji budúdceho roka sa uskutoční v Budapešti záverečná konferencia celého projektu.

Čo je projekt IMPACT?
Projekt je zameraný na ochranu kritickej infraštruktúry – integrovaný obranný systém činnosti kritickej infraštruktúry (Integrated Management for the Protection of the Activities of Critical Infrastructure Technology) – IMPACT. Projekt umožní navrhnúť integrované vývojové plány v záležitostiach manažmentu mimoriadnych udalostí v systéme ochrany kritickej infraštruktúry.

Ochrana kritickej infraštruktúry (Protection Critical Infrastructure) je nový pojem v oblasti bezpečnosti a civilnej ochrany. V Slovenskej republike sú do tzv. kritickej infraštruktúry zahrnuté nasledovné sektory: voda, potraviny, zdravie, energetika, informačné a komunikačné technológie, doprava, verejný poriadok a vnútorná bezpečnosť, priemysel a finančný sektor. Ide o súhrn oblastí, ktorých zlyhanie môže znamenať narušenie politického alebo hospodárskeho chodu štátu či ohrozenie zdravia alebo života obyvateľov.

Skúsenosti uplynulých rokov ukázali, že manažment ochrany havarijnej a kritickej infraštruktúry nemôže byť len predmetom riešení na národnej úrovni. Prírodné pohromy obrátili pozornosť na nutnosť mať nadnárodné a integrované metódy na poli všeobecného záujmu. IMPACT sa usiluje o zníženie neúplnosti národných systémov zvládania rizík prostredníctvom nových vstupujúcich krajín EÚ. Cieľom projektu je vybudovať nadnárodné súčinnosti, ktoré uvedú priame a nepriame výhody pre všetky regionálne oblasti karpatskej časti Európy. Je zameraný na propagáciu prioritných princípov ochrany kritickej infraštruktúry.

Projekt sa venoval:
- vytvoreniu regionálnej siete odborníkov (v rámci karpatskej zóny EÚ) na ochranu kritickej infraštruktúry,
- riadeniu databázy otvoreného zdroja, znalostí a informácií a zaraďovaniu nepretržitej spätnej väzby,
- vytvoreniu metodiky riadenia nebezpečenstiev,
- napísaniu a podieľaniu sa na vytvorení smerníc na ochranu kritickej infraštruktúry pre príslušné verejné správy,
- publikovaniu príručiek o najlepších metódach vo vzťahu k pomocným programom za účelom aktivácie lokálnych prostriedkov a pod.

Projekt podporuje harmonický, rovnomerný a udržateľný vývoj medzi starými a novými členskými štátmi Európskej únie. Poskytuje prostriedky na riadenie prevencie pred nebezpečenstvami a na pružnosť okamžitých reakcií v prípade prírodných alebo ľuďmi spôsobených pohrôm.

"Zmluva, ktorú dnes podpisujeme, je dôležitým vyústením práce odborných tímov a začiatkom budovania bezpečnostného systému, ktorý raz môže zachrániť život obyvateľom tejto oblasti v Maďarsku alebo na Slovensku," povedal primátor Košíc, Ing. František Knapík 15. októbra 2008 pred podpisom zmluvy o spolupráci v oblasti civilnej ochrany a krízového riadenia. O deň neskôr podpísal dohodu o spolupráci s Generálnym riaditeľstvom ochrany pred katastrofami Maďarskej republiky a primátorom mesta Miškolc v súvislosti s realizáciou projektu EÚ - IMPACT.