Prejsť na obsah

Jeden zo zakladateľov družby medzi mestami Košice a Wuppertal získal európske ocenenie

Dvojica veľkých priateľov Slovenska, nemeckí manželia Roswitha a Klaus Brauschovci, získali za svoju charitatívnu činnosť Európsku ľaliu, v tomto roku založenú cenu Únie pre Európu, najmasovejšieho európskeho hnutia v Nemecku. Obaja aktivisti, ktorí pomáhajú mladým postihnutým ľuďom z východného Slovenska nájsť si miesto v živote, získali cenu v kategórii „občianska angažovanosť".

Slávnostné odovzdanie novozaloženej ceny, ktorá sa udeľuje v troch kategóriách, sa uskutočnilo 26. novembra 2011 v rámci celoštátneho kongresu Únie pre Európu v Berlíne pod záštitou a za účasti Guntera Verheugena, člena a neskôr podpredsedu Európskej komisie v rokoch 1999 – 2009.
Manželov Brauschovcov, ktorých pomoc Slovensku prekračuje podporu integrácii postihnutej mládeže, na ocenenie Európskou ľaliou za občiansku angažovanosť navrhlo Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berlíne. V minulosti napríklad organizovali zbierku na opravu povodňou poškodenej školskej budovy v Kysaku, darovali hasičské auto obci Medzev, či pomáhali pri zakladaní prvého detského centra pre slabozrakých v Košiciach.
Vďaka aktivite nemeckého manželského páru sa každoročne dvadsať mladých postihnutých ľudí zo Slovenska, z Košíc a Michaloviec, zúčastňuje na medzinárodnom stretnutí s ich rovnako znevýhodnenými, ako aj zdravými rovesníkmi z Európy v Xantene v Severnom Porýní-Vestfálsku, najväčšom podujatí tohto druhu v Nemecku a jednom z najväčších na kontinente. Akcia sa stala inšpiráciou pre organizovanie „Mostov bez bariér", ktoré sa už tri roky konajú v réžii Košického samosprávneho kraja.
Angažovanosť Klausa Brauscha v prospech Slovenska trvá už niekoľko desaťročí - stál pri založení družby miest Košíc a Wuppertalu, ktorá sa od roku 1980 vyvinula na jeden z najaktívnejších vzťahov medzi slovenským a nemeckým mestom.
V kategórii „európska práca s mládežou" získalo ocenenie združenie „Študenti pomáhajú životu". Takmer stotisíc stredoškolákov každoročne odpracuje deň na pracoviskách po celom Nemecku a výťažok akcie odovzdá na podporu mladých v krízových oblastiach Západného Balkánu.

Cenu „Európska ľalia" za najvýznamnejší politický čin v prospech Európskej únie získala profesorka Beatrice Weder di Mauro – jedna z päťčlenného zboru ekonomických poradcov nemeckej vlády známeho aj pod názvom „rada múdrych".

Za prezidenta Únie pre Európu delegáti kongresu zvolili Rainer Wielanda, podpredsedu Európskeho parlamentu."



Zdroj : Igor Slobodník