Prejsť na obsah

Inauguračný príhovor Richarda Rašiho

Vážené dámy a vážení páni, poslanci a poslankyne, ctení hostia, milí Košičania!

Pred takmer polstoročím vošiel do dejín ľudstva historický výrok vtedy najmocnejšieho muža planéty. Prezident Spojených štátov amerických John Fitzgerald Kennedy oslovil americký národ slovami „Nepýtajte sa, čo môže vaša vlasť urobiť pre vás, ale čo môžete vy urobiť pre ňu".
Vďaka tejto výzve pochopili nielen Američania, ale ľudia na celom svete, aké je dôležité v živote aj v politike nielen očakávať, ale aj dávať. J.F. Kennedy si uvedomoval, že bez podpory a osobného prispenia každého jedného človeka v krajine, sa mu nemôže podariť úspešne zrealizovať v reálnom živote ambiciózny program nazvaný Nová hranica. Program, ktorým chcel dať prezident svojmu národu nádej na lepší život. Nechcem porovnávať neporovnateľné. Budem ale rád, ak všetci pochopíme takmer päť desaťročí starý, ale navždy rovnako aktuálny a dôležitý odkaz, týkajúci sa aj nás - Košičanov. Nepochybujem totiž o tom, že všetci ako tu sedíme a všetci, ktorí žijeme v tomto meste, skutočne MÁME RADI KOŠICE. A nepochybne si rovnako všetci prajeme, aby sa nám v Košiciach žilo spoločne lepšie a krajšie.
V kontexte s tým, čo som povedal, je pochopiteľné, že som aj svoj program nazval nemenej nástojčivou a rovnako úprimne mienenou výzvou, ako bola tá od J.F. Kennedyho. SPOLU OZDRAVÍME KOŠICE. SPOLU, čiže každý z nás a SPOLU, teda všetci spoločne. Ozdravíme neznačí, že by chorobne živorili, alebo dokonca umierali. Takto to z mojej strany nikdy nebolo mienené. Pod ozdravením mesta myslím dopriať mu, aby sa nadýchlo. Aby dostalo čerstvú krv, alebo ešte presnejšie - aby sa život v našom meste rozprúdil nanovo a na plné obrátky. Aby sme potenciál Košíc ako celku a všetkých jednotlivcov v ňom naplno využili. Aby sme cítili všetci, ktorí tu žijeme, že už dnes dokážeme spolu a dynamicky vytvárať pre každého z nás a pre všetkých rovnako - optimistickú budúcnosť Košíc.

Ponúkam Košičanom víziu optimistickej budúcnosti, založenú na ôsmich prioritách. Pred komunálnymi voľbami boli prioritami nielen môjho volebného programu ako kandidáta na primátora mesta Košice, ale aj politických strán, podporujúcich moju kandidatúru. Považujem za prirodzené a korektné voči Košičanom, že teraz, po prevzatí úradu, sa stávajú prioritami primátorského programu. Kľúčovými cieľmi pracovného programu všetkých, ktorí preberajú zodpovednosť za riadenie mesta.

Priority nášho spoločného úsilia sú zadefinované takto: Pohodlná a kultúrna doprava. Nové pracovné príležitosti. Lepší domov pre všetkých Košičanov. Bezpečnosť a poriadok. Zdravé, čisté a zelené Košice. Otvorený a transparentný magistrát. Košice – hlavné mesto kultúry aj po roku 2013 a Informačné technológie – vec verejná. Každá z týchto oblastí je rozpracovaná do konkrétnych a realizovateľných krokov, opatrení a rozhodnutí, ktoré bude potrebné prijať a realizovať. Je prirodzené, že za štyri roky nestihneme uskutočniť všetko, čo sme si predsavzali, ale za podstatné považujem, aby sme sa vybrali po tejto určite správnej ceste pevným, rozhodným a pokiaľ možno aj jednotným krokom.
Ako primátor mesta Košice chcem osobitnú pozornosť venovať zlepšeniu postavenia našich starších spoluobčanov, ktorí sa cítia v Košiciach nedocenení a odstavení. Budem trvať na dôslednom uplatňovaní systému reálnych opatrení v riešení vážneho problému neprispôsobivých Košičanov. Chcem aktívne prispieť k riešeniu kritickej dopravnej situácie, nedostatku parkovacích miest, chýbajúcich multifunkčných ihrísk a športovísk, nedostatočnej bezpečnosti, nečistoty a neporiadku na verejných priestranstvách. Za zvlášť dôležité považujem umiestnenie všetkých zmlúv mesta na jeho internetovú stránku a realizovanie verejného obstarávania formou elektronických aukcií.

Zmením doterajší prístup mesta k investorom – k domácim aj zahraničným. Budú mať na košickom magistráte prednostne otvorené dvere. S kompetentnými manažérmi urobíme všetko preto, aby prišlo v najkratšom možnom čase do Košíc čo najviac nových investorov. Košice nevyhnutne a naliehavo potrebujú nových investorov. Prinesú nové pracovné príležitosti, pomôžu nám postaviť nové parkovacie domy v centre aj na sídliskách, vybudujú nové byty. Vďaka nim budeme môcť modernizovať mesto a znovu naštartovať jeho rozvoj.

Pred nami je navyše jedna historicky jedinečná a neopakovateľná výzva: projekt Košice – európske hlavné mesto kultúry 2013. Som pripravený ako primátor urobiť maximum, aby bol úspešný a verím, že aj ostatní Košičania urobia všetko, čo je v ich silách a možnostiach pre spoločný úspech nášho mesta a našej krajiny.

Na záver mi dovoľte už len povedať, že som pevne presvedčený o tom, že nám Košičanom sa môže podariť splniť do písmena slová, ktoré som často hovoril pred komunálnymi voľbami. Slová, ktoré si Košičania označením hlasovacích lístkov a výberom kandidátov vo voľbách väčšinou vybrali a verím, že tak trochu aj zobrali za svoje:
MÁME RADI KOŠICE A SPOLU ICH OZDRAVÍME.
Preto mi, vážené dámy a páni, dovoľte na záver pozmeniť výrok Kennedyho a vyzvať ním na spoluprácu všetkých Košičanov:
„KOŠIČANIA, NEČAKAJTE IBA NA TO, KÝM MESTO UROBÍ NIEČO PRE VÁS.
MESTO SME MY VŠETCI A KAŽDÝ Z NÁS MÔŽE UROBIŤ NIEČO PRE KOŠICE."

Ďakujem vám za pozornosť a teším sa na spoluprácu s Košičanmi a pre Košičanov!