Dobrá správa pre východ Slovenska. Košice si vybrali za miesto svojich investícií veľké medzinárodné spoločnosti, ktoré by mohli v najbližších rokoch vytvoriť takmer tisíc nových pracovných miest. Na krátkom brífingu o tom včera informovali minister hospodárstva Pavol Pavlis a primátor Košíc Richard Raši.
Jedným z dvoch veľkých investorov je letecká spoločnosť Airberlin technik Slovakia, s. r. o, ktorej zakladateľom a jediným spoločníkom je Air Berlin Technik Limited so sídlom vo Veľkej Británii. V prvej fáze sa firma zameria na dizajnovanie interiérov lietadiel, vďaka čomu sľubuje do konca roka prácu 40-tim ľuďom. V ďalšej fáze, v priebehu budúceho roka chce vybudovať centrum kde by sa vykonávali prehliadky kolies a bŕzd lietadiel, ako aj údržba firemných i konkurenčných lietadiel po pristátí. Tretia fáza sa má niesť v znamení stavby hangárov na opravy a interiérový dizajn trupu lietadiel. Letecká dizajnérska spoločnosť by tak podľa primátora Košíc Richarda Rašiho vďaka investícií v hodnote 10 až 20 miliónov eur mohla ponúknuť 325 až 350 pracovných miest, podľa ministra Pavlisa ich môže byť až 400. Primátor navyše informoval, že letisko s mestom a firmou Manpower zakladajú klaster na podporu leteckého priemyslu a spomínaná investícia Air Berlin by mohla zvýšiť šance na novú linku Košice- Nemecko.
Okrem leteckej spoločnosti priestor na investície v Košiciach hľadá i výrobca kožených komponentov pre automobilky Howe Slovakia. Firma je v regióne etablovaná už niekoľko rokov a v súčasnosti plánuje vybudovať nový závod prvovýroby spracovania kože a o navýšenie kapacity pre terajšiu výrobu. Podľa informácií generálneho riaditeľa spoločnosti Howe Richarda Dudu, ďalších 600 zamestnancov chcú prijať do dvoch nových prevádzok, pričom sa uvažuje o priemyselnom parku pri košickom letisku (Immopark), alebo priemyselnom parku vo Veľkej Ide. Do novej prevádzky majú prví zamestnanci nastúpiť v auguste 2015. Hlavnou pracovnou náplňou má byť spracovanie kože a jej následné zapracovanie do interiéru automobilov. Duda vyzdvihol i skutočnosť, že spoločnosť funguje na Slovensku už desať rokov, bez stimulov od vlády SR, ale prítomnosť ministra otvára priestor na užšie komunikovanie i v týchto otázkach. Možnú spoluprácu podporil svojím tvrdením i Pavlis: „Vláda vie spoločnosť kedykoľvek podporiť, napríklad aj rýchlejším vybavením stavebného povolenia." Pomoc sľubuje i mesto, napríklad s prispôsobením MHD pre ľudí z nového závodu.
Príchod nových investorov len potvrdzuje fakt, že Košice si vybudovali silnú pozíciu na priemyselnom trhu. V tomto regióne je dostatok pracovnej sily a hlavne ochota ľudí sa zaučiť, prípadne rekvalifikovať. „Oceňujem, že do metropoly východného Slovenska prichádzajú nové odvetvia, nielen firmy zamerané na železiarenskú výrobu či IT sektor. Je tu možnosť získať prácu aj pre tých, ktorí nespĺňajú prísne požiadavky na odborné vzdelanie v týchto oblastiach," vyzdvihol primátor Raši. S novými investormi, prišli i príležitosti pre mladých Košičanov. Air Berlin naznačila možnú spolupráca i s leteckou fakultou. Spoločnosť by si tak napríklad mohla mladých zaučiť priamo pre svoje potreby a študenti by zase mali väčšiu šancu nájsť si prácu v odbore, ktorý vyštudovali.