Prejsť na obsah

Cestovateľský portál britskej BBC pozýva do Košíc

Neznáme Európske hlavné mesto kultúry

Košický majestátny Dóm Svätej Alžbety je najväčšou katedrálou na Slovensku.
(Martin Moos/Getty)

Väčšina cudzincov o tom v živote nepočuli. Mnohých Slovákov by ani nenapadlo cestovať naprieč celým štátom a overiť si to. Avšak Košice, druhé najväčšie slovenské mesto a jedno z Európskych hlavných miest kultúry pre rok 2013, sú pripravené prekvapiť každého.

Je to jedno z najmenej známych miest, ktorým sa dostalo tejto pocty – k predchádzajúcim víťazom patria Atény, Madrid a Liverpool. Mesto Košice sa nachádza 400km východne od Bratislavy a 250km severovýchodne od Budapešti. Je to renesančno-barokový architektonický skvost. V okolí svojho centrálneho námestia má fantastické množstvo historických budov, vrátane nespočetných honosných domov v Starom Meste a najimpozantnejšej slovenskej katedrály – Dómu Sv. Alžbety. Pod týmto skvostom pulzuje energia kultúry. Košice sú domovom slovenskej Štátnej filharmónie, ako aj fantastickej scény súčasného umenia s uznávaným rodokmeňom vrátane slávneho syna Slovenska – AndyhoWarhola.

Slovenské samozvané „Warhol City".

S nedocenením typickým pre celý okolitý národ teraz Košice nenápadne zúročujú svoje rozsiahle umelecké a architektonické dedičstvo v roku 2013. Existujúce budovy prerobené v štýle mesta Glasgow umožnia návštevníkom vidieť metropolu oživenú rozsiahlymi rekonštrukciami, ktoré budú dejiskom rôznych inovatívnych predstavení a výstav.

Umelecké a literárne lákadlá

Košice sa neuspokojili s jediným hlavným centrom umenia, pripravujú rovno tri. Najväčším projektom v hodnote okolo 30 miliónov eur je rekonštrukcia opustenej vojenskej základne z 19. storočia, južne od Starého mesta, na kultúrnu platformu 21. storočia. Vysoké múry Kulturparku chránia rozsiahle pokojné zelené plochy priamo v centre mesta. Táto oáza prekvitajúcej kreativity s tvorivými dielňami pre umelcov a remeselníkov a výmenných výstav sa otvára v júni. Stála interaktívna výstava Steel My Heart tu bude oslavovať historické prepojenie medzi mestom a jeho hlavným zamestnávateľom – spoločnosťou US Steel Košice. Výstava prenesie návštevníkov do továrenského sveta, kde budú môcť obsluhovať elektromagnetický žeriav či pomáhať pri výrobe áut na montážnej linke.

Kunsthalle sa otvára 3. júla a povstane z trosiek slávneho mestského secesného kúpaliska v Mestskom parku. Táto najvýznamnejšia zelená plocha v meste bola opustená od čias odklonenia rieky Hornád z centra mesta v komunistických 70-ych rokoch, pretože sa pohlavárom javila ako príliš buržoázna. Týmto novým priestorom pre medzinárodné výstavy a predstavenia sa potiahne téma vody a svetla, ktorá zachová prepojenie s dobou, keď sa sem obyvatelia hrnuli nabrať si vodu.

Úvodná výstava predstaví dielo Gyula Košice, v Košiciach narodeného a v Argentíne žijúceho umelca, ktorý sa stal jedným z hlavných latinsko-amerických predstaviteľov artes plasticas (moderné plastické umenie) a jedným zo svetových priekopníkov hydrokinetickéhoumenia (umenie využívajúce pohyb vody). Výstava The Hydrospatial City nadväzuje na mesiac celomestských expozícií na tému „vráťme vodu do mesta". Aj keď je nepravdepodobné, že by sa skutočná rieka Hornád niekedy vrátila do pôvodného koryta, jej podstata ožíva prostredníctvom série inovatívnych inštalácií.

Tretím centrom umenia je Amfiteáter. Bol postavený v roku 1954 ako najväčšie kino pod holým nebom vo vtedajšom Československu. Jeho rekonštrukcia pripraví pôdu pre hosťovanie takých festivalov, ako je napríklad Cassovia – každoročná medzinárodná prehliadka folklóru 26.–30. júna 2013. Táto jedinečná udalosť ponúkne svojim návštevníkom možnosť spoznať tradičné ľudové tance, priučiť sa typickým slovenským remeslám a zúčastniť sa na fakľovom sprievode.

Oslavovať sa bude aj košické literárne dedičstvo vďaka postave slávneho rodáka, spisovateľa Sándora Máraia, ktorý tvoril v maďarčine v časoch, keď boli Košice pod vplyvom Rakúsko-uhorskej monarchie. Márai sa stal kľúčovou postavou maďarskej literatúry 20. storočia. Jeho domovom však boli Košice a v jeho dielach môžeme nájsť zmienkyo viacerých mestských pamiatkach. Vydajte sa do jeho bývalého, čerstvo zrekonštruovaného domu (Mäsiarska 35, otvorené každý deň od 13:00 do 15:00) a dozviete sa viac o jeho živote a diele. Prípadne kontaktujte Návštevnícke centrum Košice (Hlavná 59, 055/625 8888), ktoré každý deň organizuje prehliadky Máraiovho mesta.


Festivalový rok – od Warhola až po víno

Košice v roku 2013 budú žiariť svojou umeleckou a hudobnou scénou v uliciach. Festival Použi mesto v dňoch 22.-26. mája spestrí mestské štvrte postavené za čias komunizmu umením, divadlom, tanečnými predstaveniami a filmovými projekciami pod holým nebom.

V auguste bude podujatie Pop Art Party oslavovať spojenie Košice – Andy Warhol, aj keď samotný umelec o mesto nejavil záujem. Warholovi rodičia vyrastali na východnom Slovensku neďaleko mesta Medzilaborce, 115 km severovýchodne od Košíc. Košický hotel Múza vlastní jednu z najlepších súkromných zbierok Warholových originálov na svete. Ulice mesta budú žiť jeho dielami, filmovými projekciami a výtvarnými workshopmi počas celého mesiaca, v ktorom sa Warhol narodil. Fanúšikovia by si nemali nechať ujsť projekciu jeho diel na mestské budovy 2. augusta, kedy bude obvykle súkromná Mihal Gallery v hoteli Múza otvorená pre verejnosť.

Košice taktiež využívajú šesť pamiatok zo zoznamu svetového dedičstva UNESCO, ktoré sa nachádzajú v blízkom okolí mesta. Patria medzi ne Národný park Slovenský kras (jeho súčasťou sú jedni z najrozsiahlejších a najpôsobivejších jaskynných sústav v strednej Európe), Slovenský raj (rozsiahla hornatá a zalesnená divočina plná vzrušujúcich turistických trás cez tiesňavy oblievané vodopádmi) a idylické pahorky vínnej oblasti Tokaj južne od mesta. Vychutnajte si prípitok jedným z najkvalitnejších mokov východnej Európy na každoročnom septembrovom Vínnom festivale (12.-14. septembra 2013). Prostredníctvom sprevádzaných ochutnávok, prednášok a workshopov sa dozviete viac o tokajskom jantárovom nektáre.

Tí z vás, ktorí si potrpia na kvalitné pitie, by si mali výdatne pripiť na zdravie drinkom Košice Gold. Tento koktail s prísne tajnou receptúrou je v ponuke mnohých podnikov po celom meste. Vzdáte tak hold najväčšiemu zlatému pokladu v Európe, ktorý bol v Košiciach objavený v roku 1935. S veľkou pompou sa tento poklad vracia 24. augusta do Východoslovenského múzea po rozsiahlom putovaní Európou.

Košice v roku 2013 sa predovšetkým sústredia na malé veci, ktoré podľa predstaviteľov mesta dokážu urobiť obrovské rozdiely a zabezpečia, že sa košickej umeleckej scéne bude dariť aj v budúcich rokoch. Mesto s najstarším erbom v Európe vyzerá, akoby dosahovalo plnoletosť. Prinajmenšom sa tento rok Košice trblietajú omnoho viac než len oceľou.

Autor: Luk Waterson
Preložené z: http://www.bbc.com/travel/feature/20130213-europes-unknown-capital-of-culture/1