Prejsť na obsah

Brána do sveta vín

Víno sa v našom meste skloňovalo v týchto dňoch podľa mnohých netradičných vzorov: história a moderna, kultúra a kultivovanosť, vinári a vincúri, Európa i svet, priateľstvo a spolupráca, slnko a... vari aj stačí. Ak by sme dostali za úlohu stručne vystihnúť pestrú atmosféru Košických slávností vína, ktorých 5. ročník sa práve skončil, ponúka sa nám vhodné slovko. Pohoda.

Úvod slávností patril historickému sprievodu v ktorom, za vozmi privážajúcimi vínny deputát z mestečka Abaújszántó, kráčalo od Historickej radnice spolu s primátorom Richardom Rašim a predstaviteľmi vedenia mesta veľa vzácnych hostí z mnohých miest a viacerých krajín. Sprievod mal svoje historické opodstatnenie, pretože v spomínanom mestečku mali Košice svoje vinice, ktoré každoročne dodávali na stoly košických mešťanov kvalitné víno. Malebný akt preberania vínneho deputátu prebehol za účasti historických trubačov a krojovaného vincúra, ktorý doručil s vínom aj pergamen. V tomto sa okrem iného písalo: „Nech sa preto dávne tradície opäť prejavia v ušľachtilom víne, ktoré dokáže oblažiť nielen jazyky, ale aj srdcia mešťanov košických. Nech sa tak stane nielen preto, že víno je nápoj dôstojný a múdry, ale aj preto, že dôstojnými a múdrymi sú občania oboch našich miest a ktorí práve preto vedia, že aj tie najlepšie vzťahy treba na všelijaké rôzne spôsoby ušľachtilo a trvalo podporovať. Nech sa tak stane prostredníctvom tohto jedinečného dňa a prostredníctvom všetkých ľudí, ktorí sa tu v porozumení a pokoji na slávnostiach vzácneho nápoja zišli".

Na jeden z dôležitých rozmerov podujatia upozornil košický primátor, keď vo svojom príhovore povedal: „Zvuk čiaš tohto podujatia nech nezaznieva len smerom k minulosti, ale aj do súčasnosti. Musíme veľmi jasne vnímať nielen dávne tradície vinárstva, ale aj jeho moderné rozmery. Vinárstvo zaznamenáva vo svete technologické, konzumné a obchodné revolúcie, pričom nereagovať na tieto zmeny v našom meste by bolo chybou. Košice - a to chcem zdôrazniť – sú totiž reálnou, no stále nie dostatočne otvorenou bránou do jednej z najvzácnejších vinárskych oblastí sveta – do Tokaja! Tento dôležitý fakt sme doposiaľ celkom nedocenili, a preto s ním budeme intenzívne pracovať"
Návštevníci mali možnosť v pôsobivom areáli Archeologického múzea i pri Miklušovej väznici okoštovať desiatky špičkových druhov vín od 28 vystavovateľov. Slúžila im k tomu netradičná vstupenka – balíček, v ktorom našli pohár s novým logom podujatia a kupóny umožňujúce nákup vzoriek vín.

Na javisku Dolnej brány sa vystriedalo mnoho súborov, ktoré vytvorili skvelú atmosféru – Silvayovci, Omladina, Eldorádo, Jazmín, Škvarkári, Maškrta, Vranovčan... Osobitne zaujala Óda na víno v podaní Košického speváckeho zboru učiteľov, zložená na tento účel. Okrem prejavov umeleckej kultúry tu mali diváci možnosť spoznávať aj kultúru výroby, ošetrovania a pitia vína. Slúžili k tomu ukážky somelierskej šikovnosti, degustačné kvízy, ale aj majstrovská sabráž (otváranie šampusov mečom). Atmosféru vhodne dopĺňali remeselné trhy, ktoré ako jeden zo spoluorganizátorov podujatia pripravila MČ Staré Mesto.
V záverečný deň podujatia boli vyhlásené výsledky odbornej súťaže vín do ktorej bolo prihlásených 120 vzoriek vín zo 14 krajín. V rámci tejto súťaže Richard Raši vybral a titulom „Víno mesta Košice" ocenil rizling z výberu hrozna ročníka 2010 spoločnosti ELESKO, a.s.

Ak sa Košické slávnosti vína skončili úspechom, predovšetkým to bolo vďaka množstvu spokojných návštevníkov, ktorí potvrdili, že vínu rozumejú a kultúra jeho múdreho užívania im nie je cudzia.

Zdroj: Ing. Ján Mičovský, CSc. - Referát marketingu, kultúry a styku so zahraničím