Vyše 100 starostov a primátorov obcí a miest na východnom Slovensku sa dnes zúčastnilo pracovného stretnutia akcionárov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), ktoré pred budúcotýždňovým mimoriadnym Valným zhromaždením vodární zvolalo mesto Košice.
Hlavným dôvodom bol opätovný návrh na zmeny Stanov VVS, o ktorom budú akcionári rokovať v stredu 2. septembra. Najdôležitejšou časťou návrhu je obmedzenie prevoditeľnosti akcií na inú osobu ako súčasných akcionárov a teda zachovanie akcií VVS v rukách miest a obcí. Okrem toho mesto navrhuje aj a zmeny spôsobu voľby členov Predstavenstva a Dozornej rady VVS, ktoré by boli vytvorené na základe regionálneho princípu so zástupcov deviatich územných obvodov.
Primátor varoval pred vstupom tretích osôb do akcionárskych štruktúr VVS
Primátor mesta Jaroslav Polaček vo svojom vystúpení zdôraznil, že zásobovanie našich obyvateľov pitnou vodou a prevádzkovanie verejnej kanalizácie musia zostať v rukách miest a obcí na východe. Poďakoval aj prítomným poslancom NR SR, ktorí sa stotožnili s návrhom mesta na obmedzenie prevoditeľnosti akcií.
Varoval, že ak by sa k akciám vodární dostali podnikateľské subjekty, samosprávy by už na nich nemali predkupné právo. Nastalo by ich nekontrolované skupovanie, keďže noví súkromní majitelia akcií by nemali povinnosť informovať o svojich krokoch iných akcionárov a nemuseli by tak oslovovať súčasných akcionárov pri kúpe ďalších akcií.
„Ak medzi akcionárov vstúpi tretí subjekt a je jedno, koľko by mal akcií, nebude už cesty späť. V spolupráci s poslancami NR SR hľadáme riešenia, aby sme spoločne našli recept ako zabrániť tretím osobám, aby sa nedostali do rodiny akcionárov. Následne by na nich neplatili tvrdé a prísne pravidlá, v budúcnosti by mohli začať priamo alebo priamo skupovať akcie a tým ovládať vodné zdroje na východnom Slovensku. Všetci vieme, že máme najdrahšiu vodu na Slovensku a nechceme, aby ďalej rástli ceny vody. Naopak chceme, aby sme ako samosprávy mali kontrolu nad vodou a investíciami vo VVS,“ uviedol s tým, že pred mimoriadnym VZ sú v pláne ešte aj ďalšie rokovania so zástupcami súčasných akcionárov.
Advokátka mesta Rajtáková odmietla slová generálneho riaditeľa VVS a riaditeľa klubu akcionárov o nezákonnom postupe
Právna zástupkyňa mesta Košice Iveta Rajtáková informovala prítomných zástupcov samospráv, že mestu a ďalším akcionárom VVS bolo dnes doručené stanovisko Dozornej rady a upozornenie Predstavenstva VVS, podľa ktorého nie sú návrhy mesta pri obmedzení prevoditeľnosti akcií predkladané na mimoriadne Valné zhromaždenie spoločnosti v súlade so zákonom.
„Návrh Mesto Košice rešpektuje znenie konkrétneho ustanovenia Obchodného zákonníka, ktoré umožňuje v Stanovách VVS obmedziť prevoditeľnosť akcií. Náš návrh naďalej zachováva prevoditeľnosť akcií medzi doterajšími akcionármi VVS. Z tohto dôvodu mu nie je možné vyčítať, žeby ustanovoval zákaz prevodu ako to tvrdí Predstavenstvo a Dozorná rada VVS. Ani na dnešnom stretnutí prezentované výhrady generálneho riaditeľa VVS Stanislava Hrehu a riaditeľa Klubu akcionárov Ľubomíra Čigáša neobsahovali žiadne nové skutočnosti, ktoré by tieto ich námietky opodstatňovali,“ skonštatovala Iveta Rajtáková.
Podľa poslanca Potockého sú v parlamente v hre viaceré možnosti legislatívnych zmien
Zámery mesta podporujú aj viacerí poslanci NR SR ako Peter Liba, Tomáš Šudík, Milan Potocký, Vojtech Tóth, Rastislav Jílek, Vladimír Zajačik, Radovan Marcinčin (všetci OĽaNO) a Miloš Svrček (Sme rodina). Vážnosť situácie, ktorá nastala kvôli aktivitám niektorých obcí predávať svoje akcie súkromným investorom, potvrdil na dnešnom stretnutí aj michalovský poslanec Milan Potocký. Ako uviedol, vzniknutú situáciu chcú v parlamente riešiť aj zmenou zákona, kde by akcie vodárenských spoločností bolo možné previesť len na štát, samosprávny kraj alebo obce a mestá.
„My poslanci NR SR vnímame riziko budúcej privatizácie. Verejný záujem najlepšie ochránia mestá a obce, ktoré sú súčasnými akcionármi VVS. Aj NKÚ upozornil na to, že ak vstúpi súkromný investor do vodární, kde sú akcionári mestá a obce, hrozí, že vodárne vracať už poskytnuté finančné zdroje z eurofondov. Išlo by o milióny eur, pretože sú to hlavné zdroje, z ktorých sa rozvíja vodárenská infraštruktúra. Rokujeme o legislatívnej zmene, aby vodárenské spoločnosti mohli predávať akcie len akcionárom konajúcim vo verejnom záujme. V hre sú viaceré možnosti, môžeme ísť klasickou novelou zákona, skráteným legislatívnym konaním alebo formou pozmeňujúceho návrhu k už existujúcemu zákonu,“ doplnil Milan Potocký.