Prejsť na obsah

7.5. - slávnostné odovzdávanie mestských ocenení

Aj tento rok sa vyvrcholením osláv Dňa mesta Košice stal slávnostný ceremoniál odovzdávania mestských ocenení – Čestného občianstva, Ceny mesta Košice, Ceny primátora mesta Košice a Plakety primátora mesta Košice. Slávnostný ceremoniál sa uskutočnil v Historickej radnici mesta Košice v piatok 7. mája 2010, teda v deň 641. výročia udelenia erbovej listiny mestu Košice panovníkom Ľudovítom Veľkým.

„Dnešný deň je nielen spomienkou na túto historickú udalosť, ale aj príležitosťou odovzdať ocenenie ďalším obdivuhodným osobnostiam - obyvateľom nášho mesta. Medzi ocenenými máme vedcov, pedagógov, kňazov, športovcov, lekárov, ale i novinára či vodiča mestskej hromadnej dopravy. Verím, že ocenenia, ktoré dnes prevezmete, Vám budú natrvalo pripomínať úctu a obdiv nás ostatných. Verím, že pre Vás budú povzbudením do ďalšej práce," – uviedol v príhovore k oceneným primátor mesta Košice František Knapík. Vo svojom prejave vyzdvihol najmä obetavosť, odborné a ľudské kvality laureátov.

Čestné občianstvo
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach udelilo najvyššie verejné ocenenie mesta „Čestný občan mesta Košice" svetoznámemu sochárovi Ferdinandovi Fallikovi, umeleckým menom - Gyula Kosice, za významný podiel v rozvoji kultúry a za propagáciu mesta Košice vo svete. Svetoznámy sochár sa narodil v Košiciach v roku 1924, v súčasnosti žije a tvorí v Argentíne. Toto ocenenie bude pánovi Gyula Kosice z dôvodu jeho neprítomnosti odovzdané dodatočne.

Cena mesta Košice
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach udelilo Cenu mesta Košice

- za kultúrno-spoločenské, vzdelanostné a duchovné povznesenie rómskej komunity na sídlisku Luník IX v Košiciach Ing. Mgr. Petrovi Bešenyeimu.
Ocenený sa do roku 1990 pastoračne venoval Rómom v Bardejove a Michalovciach a od roku 2008 sa venuje pastorácii Rómov na Luníku IX. Je zároveň tajomníkom Komisie pre pastoráciu Rómov pri Konferencii biskupov Slovenska. Na Luníku IX má na starosti výstavbu pastoračného centra pre Rómsku komunitu. Rómskym deťom a mládeži sa venuje v škole a mimo školy, čím prispieva k ich zaradeniu do života, na ich osobnom, duchovnom a spoločenskom povznesení a tiež na zvýšení kultúry života na sídlisku. Je vysoko obetavý, skromný, mnohé veci robí nenápadne a nezištne v prospech kultúrno-spoločenského, vzdelanostného a duchovného povznesenia Rómov na Luníku IX. Ide o náročné sídlisko a ťažkú prácu, ktorá je však bez pochýb veľmi potrebná pre spoločné dobro a v prospech Rómskej komunity.

- za celoživotnú aktivitu pri publicistickom a spisovateľskom stvárňovaní osudov ľudí a miest pri príležitosti životného jubilea – 75 rokov Jozefovi Červínkovi.
Pán Jozef Červínka je celou dušou novinár. V rokoch 1960-1970 bol redaktorom Východoslovenských novín v Košiciach, v období tzv. normalizácie nemohol vykonávať svoje novinárske povolanie a pracoval ako baník, vodič nákladného auta a v iných zamestnaniach. Od roku 1990 bol redaktorom Slovenského východu a denníka Košický večer, kde publikoval hodnotné reportáže o zaujímavých postavách a postavičkách spätých so súčasnosťou i nedávnou históriou východného Slovenska a Košíc. Okrem iných je aj autorom cyklu reportáží s názvom „Chlieb náš každodenný" o novinárskych osobnostiach pôsobiacich v Košiciach. Od roku 1995 bol externým spolupracovníkom Slovenskej televízie, autorom scenárov viacerých dokumentárnych filmov. Je autorom viacerých kníh. Napriek neľahkému a nedobrovoľnému osudu si pán Jozef Červínka zachoval láskavý pohľad na svet, ktorý je zrejmý aj v jeho dielach. O osobnostiach i typických „postavičkách" Košíc písal pútavé reportáže a profily, s ktorým sa stretávali čitatelia Košického večera.

- za celoživotnú prácu v oblasti veterinárnej anatómie, histológie a fyziológie a propagáciu mesta Košice doma i v zahraničí prof. MVDr. Jánovi Dankovi, PhD.
Pán profesor Danko je vedúci katedry anatómie, histológie a fyziológie na Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach. Výrazne prispel počas viac než 30 rokov svojej praxe svojou publikačnou činnosťou, hlavne vydávaním knižných publikácií k propagácii mesta Košice. Je autorom a spoluautorom 2 monografií, 4 knižných publikácií a 19 učebných textov. Z knižných publikácií najväčší úspech dosiahli Medicínska lymfológia a Anatómia psa s praktickým využitím vydaných v niekoľkých svetových jazykoch. Pôsobí ako člen vedeckej rady Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach a je členom rôznych celoštátnych pedagogických komisií. V rokoch 1986 – 1989 pôsobil ako odborný konzultant FAO pre veterinárnu medicínu v Mozambiku. Katedra anatómie, histológie a fyziológie na Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach dosiahla pod jeho vedením významné úspechy a stala sa akreditovaným pracoviskom pre vzdelávanie nielen domácich študentov ale aj zahraničných.

- za mimoriadne zásluhy za zakladanie a dlhodobý rozvoj cirkevného školstva v Košiciach RNDr. Anne Futóovej.
Pani doktorka Futóová už za bývalého režimu stála jednoznačne na pozíciách veriaceho pedagóga, aj keď jej to spôsobovalo nemalé problémy a stálu hrozbu vylúčenia z pedagogických služieb. V novembri 1989 sa zaradila do prípravného výboru, ktorého cieľom bolo zakladanie cirkevných škôl. Patrila k tým, ktorí významnou mierou vybojovali v roku 1990 založenie 1. cirkevnej školy v Košiciach, ZŠ sv. Cyrila a Metoda na Novomeského ulici. V roku 1997 mesto pridelilo škole samostatnú budovu na Bernolákovej ulici. Pod jej vedením škola vyrástla na kvalitnú ZŠ z hľadiska odborného aj morálneho. Ocenená prijala neľahkú úlohu zriadiť a znova viesť aj Spojenú školu sv. košických mučeníkov na Čordákovej ulici. Od začiatku sa usiluje hľadať správnu cestu pre dnešnú modernú cirkevnú školu, kde sa spájajú kresťanské zásady s potrebami a smerovaním dnešného sveta a vysoká odborná úroveň.

- za mimoriadne zásluhy v publicistickej a vedeckej činnosti JUDr. Jánovi Gašparovi.
Ocenený pôsobí od roku 1999 ako riaditeľ Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach. Ako dlhoročný bádateľ v oblasti regionálnej histórie výraznou mierou prispel k šíreniu poznatkov z menej známych oblastí dejín Košíc i východoslovenského regiónu. Je autorom mnohých článkov v odbornej i populárno-náučnej tlači u nás i v zahraničí, autorom alebo spoluautorom 15 publikácií zameraných na propagáciu histórie a vlastivedy mesta a okolia, zvlášť turistiky a cestovného ruchu. Podieľal sa na zorganizovaní mnohých výstav na území Slovenska i v zahraničí, ktoré čerpali podklady z jeho súkromných zbierok a archívu. Spolupracuje poskytnutím historických materiálov i lektorovaním prác s mnohými inštitúciami a autormi u nás i v zahraničí. Spolupracuje s Biografickým ústavom pri Slovenskej národnej knižnici v Martine na zostavovaní Biografického lexikónu Slovenska. V súčasnosti je pripravený do vydania IV. zväzok, do ktorého vďaka p. Gašparovi bolo zaradených aj ďalších 35 osobností z histórie Košíc. V roku 2010 vyjde pod jeho autorským vedením aj Lexikón Košičanov 1848-1938 A-J I. diel, ktorý bude obsahovať heslá približne 2000 našich predkov.

- za významný prínos pri mapovaní histórie mesta, publikačnú činnosť a verejno-prospešné aktivity v oblasti samosprávy pri príležitosti životného jubilea - 60 rokov Jurajovi Halászovi.
Pán Juraj Halásza od malička zaujímala história, hlavne história mesta. Svoje túžby naplnil, keď v októbri 1992 založil Historickú spoločnosť I. Henszlmanna v Košiciach, v ktorej pracuje a ktorú vedie doposiaľ. Ocenený je autorom niekoľkých publikácií venovaných rodákom I. Henszlmannovi a B. Gersterovi. V roku 2006 bol kurátorom unikátnej výstavy dokumentov „100. výročie prevezenia a uloženia pozostatkov Františka II. Rákocziho a jeho druhov" v Košiciach, ktorá bola súčasťou medzinárodnej konferencie organizovanej Mestom Košice pri tejto príležitosti. V roku 2008 bol kurátorom aj