Prejsť na obsah

Lokalita Podhradová, Hradová a Na výslní ostane zachovaná

Mestu Košice bola v uplynulých dňoch doručená petícia s podpismi 1 300 občanov, ktorí vyjadrujú nesúhlas so zmenou hraníc zastavaného územia v lokalite Podhradová, Hradová a Na výslní v koncepte nového územného plánu. Námestník primátora mesta Košice Martin Petruško ich ubezpečuje o tom, že Mesto Košice je proti zastavaniu tohto územia a urobí všetko preto, aby pôvodná funkcia tejto lokality ostala zachovaná aj po zmene územného plánu.

„Koncept nového územného plánu vypracoval externý riešiteľský tím, ktorý zadefinoval územie z hľadiska jeho ďalšieho možného rozvoja. Mesto Košice samo požiadalo o stanovisko k riešeniu tejto lokality Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré vyjadrilo nesúhlas s výstavbou. Mesto Košice takisto nesúhlasí s výstavbou v tejto lokalite a je za zachovanie jej súčasnej funkcie. Súhlasím s Košičanmi, ktorí petíciu podpísali, že táto vyhľadávaná lokalita musí ostať zachovaná v súčasnej podobe pre širokú verejnosť aj do budúcna," hovorí námestník primátora mesta Košice Martin Petruško.

M. Petruško zároveň vyzýva Košičanov, aby tak ako k návrhu riešenia lokality Podhradová, Hradová a Na výslní v koncepte nového územného plánu pristúpili obyvatelia, ktorí podpísali uvedenú petíciu, rovnako zodpovedne k pripomienkovaniu konceptu pristúpili aj ostatní obyvatelia mesta. Tí majú stále možnosť vyjadriť svoje názory na pripravený koncept. Lehota na podávanie pripomienok bola predĺžená do 30. septembra 2018.

„Môžem ubezpečiť všetkých občanov, že každej pripomienke bude venovaná pozornosť a bude sa s ňou pracovať. Ak by niečo bránilo jej uplatneniu, alebo by nebola dostatočne zrozumiteľná, bude jej podávateľ oslovený a veci s ním budú doriešené. Vyhodnotenie pripomienok bude transparentne zverejnené pri dodržaní ochrany osobných údajov a podávatelia si budú môcť skontrolovať, ako sa s ich pripomienkami zaobchádzalo," dodáva M. Petruško.

Po prerokovaní Mesto Košice zabezpečí vypracovanie súborného stanoviska, ktoré určí, ako má spracovateľ vyhotoviť ďalšiu etapu územného plán pod názvom Návrh. Návrh bude opätovne zverejnený na pripomienkovanie pre verejnosť a všetky dotknuté fyzické a právnické osoby v zmysle zákona. Časovo je postup, ktorý je ešte potrebné vykonať, odhadovaný na 18 mesiacov, za predpokladu plynulého postupu. So zreteľom na reálny predpoklad množstva úprav, vyplývajúcich z pripomienok a možných variantov riešenia, vyplývajúcich z prerokovania, je možné rátať aj s predĺžením tejto lehoty.