Deň mesta Košice

Mesto sa rozhodlo chrániť operence pred hynutím, sklenené výplne označí nálepkami


12.07.2018 Publikoval: Miroslav Sambor

Všímavá Košičanka upozornila na v meste dosť neobvyklý jav. Na vtáky, ktoré vraj uhynuli po náraze do sklenených výplní ochranných zábradlí na zmodernizovanej električkovej trati. Viceprimátor mesta Martin Petruško sa začal o podnet zaujímať a chce problém vyriešiť čo najskôr.

Na dnešnom (12. 7. 2018) kontrolnom dni stavby MET (modernizácia električkových tratí) oslovil a vyzval všetkých zainteresovaných aby povedali svoje názory na vec, a spolu aby našli vhodné riešenie.

„Tento týždeň zarezonovala téma úhynu vtáčikov, ktoré narážajú do sklenených výplní ochranných zábradlí a prístreškov pre cestujúcich. Veľmi dobre rozumiem reakciám ľudí, ktorým je ľúto uhynutých operencov. Preto chceme tento problém čo najskôr vyriešiť. Konzultujeme efektívne a rýchle riešenie s odborníkmi a chceme ho uskutočniť v priebehu niekoľkých dní," uviedol M. Petruško.

Roman Danko, riaditeľ úseku riadenia dopravy Dopravného podniku mesta Košice (DPMK), ktorý má zmodernizované električkové trate v správe povedal, že si s uvedeným problémom dokážu skutočne poradiť efektívne a rýchlo.

„Vieme kde a čo presne treba urobiť. Mesto zabezpečí nálepky so siluetami vtákov, ktoré slúžia na odplašenie živých operencov, a nalepíme ich všade tam, kde je to treba. A takto bude riešenie ozaj iba otázkou niekoľkých dní," vysvetlil R. Danko.

K problému sa vyjadril aj Štefan Bálint, riaditeľ košického závodu Eurovie SK, ktorá trate v meste modernizuje.

„Viete, nikto nepredpokladal, že sa môžu v takých malých výškach vtáky zabiť. Keď sa robí projekt, odborníci sa vyjadrujú ohľadom sklenených výplní iba od určitej výšky. Keď je ale výplň vysoká meter desať? Sám som naozaj veľmi prekvapený že sa tam tie vtáčiky vôbec pozabíjali, s niečím takým sme sa v našej praxi stretli vôbec po prvý raz," skonštatoval. 

„Nuž, nikto na to nemyslel, žiaľ stalo sa to. Chceme to riešiť lebo je treba to riešiť, a my to budeme riešiť promptne a rýchlo. Mne povedali, že sa liahnu mláďatká, a tie na rozdiel od dospelých jedincov nie sú ešte zorientované. Ale, vyriešime to, " dodal na margo uhynutých vtáčeniec viceprimátor.

Podľa jeho slov, mesto chcelo dať na sklenené výplne klasické nálepky s čiernymi siluetami vtákov. Avšak v zmysle odborných odporúčaní ornitológov, ako i na základe odbornej literatúry, budú zabezpečené nálepky so siluetami vtákov v UV spektre. Ide o priesvitné nálepky, ktoré sú v podstate pre človeka neviditeľné, ale operence ich vidia veľmi výrazne. Navyše, nálepky nebudú nijako narúšať estetický vzhľad sklenených výplní.

Pretože v tak veľkom množstve (cca 450 kusov) sú tieto nálepky u nás momentálne nedostupné, DPMK ich bude lepiť pravdepodobne začiatkom budúceho týždňa.
Aktuality Obmedzenie dopravy na Americkej triede
19.07.2018
V termíne od 21.7.2018 (sobota) do 27.7.2018 sa bude realizovať výmena asfaltového krytu na úseku miestnej komunikácie Americká trieda od križovatky obchodného domu Metro po križovatku s Ázijskou triedou obidva smery. Z dôvodu realizácie stavebných prác budú na predmetnom úseku dopravné obmedzenia: zúžená vozovka, zníženie rýchlosti a presmerovanie dopravy. Uvedené dopravné obmedzenia budú riadne vyznačené prenosnými dopravnými značkami. Prosíme vodičov o ich rešpektovanie. ...
čítaj ďalej


Mesto vychádza občanom v ústrety, riešilo ďalšie podnety
19.07.2018
Práce na modernizácii električkových tratí pokračujú podľa harmonogramu. Hlavným bodom ďalšieho z pravidelných kontrolných dní (19.7.2018) boli podnety od občanov. Viceprimátor mesta spoločne so zhotoviteľom hľadali riešenia, ktoré budú spĺňať všetky technické normy a súčasne splnia požiadavky obyvateľov Košíc....
čítaj ďalej


Úhynu vtákov na sklenených výplniach električkových zastávok budú brániť špeciálne priesvitné nálepky
17.07.2018
Problém s úhynom vtákov narážajúcich do sklenených výplní ochranných zábradlí pri obnovených električkových tratiach v Košiciach sa rieši špeciálnymi nálepkami. Sú priesvitné a pre ľudské oko takmer neviditeľné, vtáky ich však vidia veľmi výrazne....
čítaj ďalej


Kvôli poruche uzavreli pravý jazdný pruh od Barce v smere na Sídlisko nad Jazerom
13.07.2018
Na podzemnom vodárenskom zariadení v lokalite ulice Južná trieda – most VSS v smere od košickej mestskej časti Barca, vznikla dnes (13. 7. 2018) ráno porucha. Na jej odstránení pracujú zamestnanci Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a.s. Košice. ...
čítaj ďalejMestské podniky